Gülümsemeye Söz Veriyorum:)

• Konbuyu başlatan esranur
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde esranur tarafından oluşturulan Gülümsemeye Söz Veriyorum:) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,134 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Gülümsemeye Söz Veriyorum:)
Konbuyu başlatan esranur
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cokbılmıs
E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gülümsemeye söz veriyorum...

Leo Buscaglia der ki, "Günün başlangıcındaki ruhsal durumunuz, o gün ilişkide bulunduğunuz herkesi etkiler." Ruhsal durumuzun düşünceleriniz kadar bakışlarınızdan da etkilendiğini biliyor olmalısınız. Günün sabahında yüzümüzden yansıyan duygu, günün akşamına kadar yaşadıklarımızı şekillendirecek. Ya mutluluk saçacağız çevremize ya da üzüntünün yayıcısı olacağız.
Bazı insanlar canlı, heyecanlı ve güler yüzlüdürler. Onların çalışma azmiyle dolu olduklarını görürsünüz. Bakışları ışıl ışıl parıldar. Seslerinden heyecan fışkırır. Çünkü hedefleri vardır; çünkü ideallere adanmışlardır; çünkü anlamlı işler uğrunda uykularını terk etmeye gönüllüdürler. Karamsarların düşünmediğini düşünürler.
Gününüze nasıl başladığınızı anlamak için yarım saat düşünme fırsatınız oldu mu? Örneğin bu sabah aynaya baktınız mı? Evinizden çıkarken aile üyelerinize nasıl baktığınızı hatırlıyor musunuz? Yoksa gözleri fark etmediniz mi ve nasıl baktıklarını görmediniz mi? Fark etmeyenler, fark edilmeyi hak etmiyorlar. İnsan aynadır; karanlık olan karartır, parlak olan aydınlatır.
Kalabalık şehirlerin sabahındaki şu gürültülü koşuşturmaları izleyin. Eğilmiş başlar, nereye baktığını bilmeyen gözler... Donuk simalar, gülücükten mahrum, umutsuz, bezgin, bitkin, şefkate muhtaç garipler göreceksiniz. Kim bilir, hangi sınavın sorusunu, hangi arabanın taksitini düşünüyorlar?
Oysa küçük kuşlar, sabahın ilk ışıklarında, ağaçların dalları arasında ibadet edercesine dans etmeye girişmişlerdi. Ekipler halinde uçuşmuşlar, konuşmuşlar; hareketlerinden neşe, seslerinden huzur okumuştunuz. Bir dakikalarını bile durgun ve donuk geçirmediklerini görmüştünüz. Fırtınaysa, onlar açıkta; sıcaksa, onların serinleticisi yok. Yiyecekse, kışlık bir şeyler depolayamazlar. İçten şükreden gönüller için her sabah bir bahardır, bir diriliştir. Bugün niceleri bu sabahı göremediler.
Biliyoruz ki insan sevinenle sevinecek; üzülenle üzülecek kadar engin bir ruhla yaratılmıştır. Ama bu insan evsiz serçeden, arabasız arıdan daha umutsuz, daha bitkin olmamalıdır.
Gerçekte mutluluk başkalarına verilebilecekler arasında en ucuzu ve en kolayı olduğu halde en değerlisidir. Saygı ve sevgi bakışı yeter. Yüzüne baktığınızda kalbinize heyecan veren, mutluluk saçan bir insan varsa ondan kaçmazsınız. Ümidi öyle insanların gözlerinde bulur, şefkati onların sözlerinde tadarsınız. Kibir dostluğu katleder.
Bugün yüzüne baktığınız kaç kişiyi gülümsettiniz? Sevinçli selamınızı ruhundan okuyan kaç kişi sesinizi duyma bahtiyarlığına erişti? Kaç kişiyi bir yığın dert arasından çekip huzura çıkardınız?
Ya da kaç kişiye ilk yüzleştiğiniz otobüs durağında somurttunuz? İş yerinize girer girmez, kaç mesai arkadaşınıza "seni önemsemiyorum, sevmiyorum ey paçavra!" anlamına gelen boş bir bakışla "günaydın!" deyiverdiniz.
Herkes ve her şey sevgi bekler. Evrenin Yaratıcısı bile, sevgisine ve lütfuna karşılık sevgi bekliyor yarattıklarından. Sehpanızın üzerindeki menekşe bile, günler ve geceler boyunca, "beni sevin" diye yalvarıyor.
Şehirlerin sevgisiz, saygısız sokaklarında savrulmak zorunda kalan insanlar, kalplerini karamsarlığa kaptırıyorlar. Bizler taştan dağlara dönüşen dargınlıklarımızı, gittiğimiz yerlere taşımakta neden bu kadar ısrarcıyız?
İslam Peygamberi (asm) insanlara öyle iyi davranırdı ki, herkes en çok kendisini sevdiğini sanırdı. Hz. Ali (ra) der ki, "İnsanlara öyle iyi davranınız ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."
Öyleyse kendime söz veriyorum, duvara bile bol bol gülümseyerek bakacağım. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, yıldızlara gözlerimle gülümseyeceğim. Yapayalnız mıyım? Olsun. Beni izleyen sevgili meleklerin hafızasında da, somurtkan bilinmek istemem. Bu bazen ikiyüzlülük mü olur? Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür.

Dr Muhammed Bozdağ

Star Gazetesinin 19/10/2007 tarihli Mola ekinde yayınlanmıştır.

Ç

çiLingiR

Kullanıcı
13 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbuL
çok güzel bir yazıydı canım teşekkürler..:)
günümüz şartlarında biraz zor olsada gülümseyeceğim..:)

S

semazen

Kullanıcı
19 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Şehirlerin sevgisiz, saygısız sokaklarında savrulmak zorunda kalan insanlar, kalplerini karamsarlığa kaptırıyorlar. Bizler taştan dağlara dönüşen dargınlıklarımızı, gittiğimiz yerlere taşımakta neden bu kadar ısrarcıyız?

bilmiyorum ki acaba neden...hepimizin farkında olmadan yaptığı bir şey somurtmak..bir bakıyoruz somurturken buluyoruz kendimizi...gülümsememiz hiç eksik olmaz yüzlerimizde inş...hocamın tüm  yazısını kacar kere okudum bilmiyorum...ama her seferinde okurum..paylaşım icin teşekkürler esranur.. :) :) :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
rica ederim arkadaslar..begendiğinize sevindim :)

F

fatmailtus

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
Merhaba, çiçeği burnunda bir üye olarak burayı şimdiden çok sevdiğimi belirtmek istiyorum. Yazı da çok anlamlı, paylaşım için teşekkürler. Eskisinden daha çok gülümseyeceğim. MELEKLER SİZİNLE OLSUN :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''hayat bir ayna gibidir ,siz ona gülümserseniz o da size gülümser'' bu sözü çoğumuz duymuşuzdur eminim.insanlara gülümsemek hayata gülümsemekle birbakıma eşdeğerdir aslında.yüzümüzün hiç asmaması dileğiyle...:)  :)    :)

teşekkürler esnranur  :)

bu arada hoşgelmişsiniz fatmailtus  :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
fatmailtus ilk önce teşekkür ederim, hoşgeldin...daha cok seveceksin bu siteyi ;)

R

roze

Öyleyse kendime söz veriyorum, duvara bile bol bol gülümseyerek bakacağım. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, yıldızlara gözlerimle gülümseyeceğim. Yapayalnız mıyım? Olsun. Beni izleyen sevgili meleklerin hafızasında da, somurtkan bilinmek istemem. Bu bazen ikiyüzlülük mü olur? Karanlık bir kalbi gülümseyen gözlerde gizlemek şerefli bir ikiyüzlülüktür.

Çoook süper bir yazıydı. Daha okurken gülümsemeye başladım. Şimdiden mutlu oldum. Bu güzel yazıyı paylaştığın için çooook tşkler :) :) :)

K

Kardelen

İslam Peygamberi (asm) insanlara öyle iyi davranırdı ki, herkes en çok kendisini sevdiğini sanırdı. Hz. Ali (ra) der ki, "İnsanlara öyle iyi davranınız ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."

esracım böylesine güzel bir paylaşım için tşkler hz.Ali(r.a) sözü ne kadar güzel ve manidar bir çok şeyin cevabını tek kelime ile açıklamıs aslında okadar güzel cümlelerle karşılaşıp tebessüm ettimki bu konunun her kelimesi çok güzeldi muhammed bozdağ herzamanki gibi usta kalemini yine konuşturmuş emeğine sağlık canım teşekkür ederim yüreğin güzelliklerle ve tebessümle var olsun (herzaman herşeye rağmen güle bilmek ümidi ile çünkü herşey ve herkes sevgi beklerrrr...... )

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ben teşekkür ederim Kardelen, inanın cok mutlu oldum şuan cevapları okuyunca...gülücükler yüzünzden eksik olmasın :)

K

kackarlar08

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok güzelbir noktaya değinmissiniz insanlar dünyaya hangi gözle bakarsa hayat ta öğle görünüyor insana

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
bu satırlar ne kadar anlamlı ve özel güne hergün böyle başlamak dileğiyle  ;)

K

Kardelen

esranur' Alıntı:
ben teşekkür ederim Kardelen, inanın cok mutlu oldum şuan cevapları okuyunca...gülücükler yüzünzden eksik olmasın :)

seninde bitanem seninde eksik olmasın hep birlikte gülelim yüzünde bi tebessüme sebep olmak benim için ne kadar değerli biliyosun sen böyle harika bi paylaşım yaptığın için tekrar saolll devamınıda isterimmmm :) daha çok tebessümleree ihtiyacımız var biliyosun :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kardelen' Alıntı:
esranur' Alıntı:

seninde bitanem seninde eksik olmasın hep birlikte gülelim yüzünde bi tebessüme sebep olmak benim için ne kadar değerli biliyosun sen böyle harika bi paylaşım yaptığın için tekrar saolll devamınıda isterimmmm :) daha çok tebessümleree ihtiyacımız var biliyosun :)

:) tekrar teşekkür ederim yorumların için Kardelencim, hiç merak etme!! ben size Muhammed Bozdagın yazılarının coogunu paylasmaya calısıcam inş.. :)