Kişisel Gelişim Eğitimi

Gülerken güzel olabilmek

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Gülerken güzel olabilmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,658 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Gülerken güzel olabilmek
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

senarist081Günümüzde insanlar estetiğe daha bir önem vermeye başladılar.Yüz estetiği çene ve dişleri de kapsar.İdeal bir yüz estetiği için , plastik cerrahlarla estetikle uğraşan diş hekimlerinin birlikte çalışması gerekmektedir.Yüz estetiği yüzdeki tüm fonksiyonel yapıları içerir. Dt. Betül Yurteri yazdı.

Gülüş anatomisi: Yüz kaslarındaki ufak değişiklerle yüzünüzde anlamlı değişiklikler yapılabilir.
Yüzdeki tüm değişiklikler fonksiyonel etkiye sahip iken,çiğneme sistemdeki küçük bir değişiklik bile tümüyle fonksiyon üzerine kurulmuştur. Fonksiyonsuz bir estetik başarılamaz.Estetik olarak değerlendirilen her bir vaka fonksiyon çerçevesinde de ele alınır. Güzellik uyumdur. Şimdi bunu dişlerinize ve çenenize nasıl uygulayacağımızdan bahsedelim.Gülümseme nedir? Bu konuda fizyolojik ya da ruhsal anlamlarından bahsetmeyeceğim.Bununla beraber gülümsemenin anatomik,fonksiyonel ve fizyolojik yönleri plastik cerrahlar ve estetik diş hekimleri için zaten önemlidir.
Biz diş hekimleri mimik kaslarıyla özellikle ilgili olan hekim gruplarındanız .Gülüşte yüzümüzdeki yumuşak dokular çekilir ve dişler açığa çıkar.Görülen diş miktarı ise kişiden kişiye değişebilir.
Genç bireylerde diş yüzeyleri yaşlılara göre daha fazla görünür. Bu iki değişim sonucu oluşur.Üst dudağın sarkması ve üst dişlerin aşınması.
Bu nedenden dolayı ,birçok orta yaşın üstündeki kişiler bilerek ya da bilmeden ,gülüş hatlarını porselen laminatelerle yükseltme ihtiyacı duyarlar ve altı ya da on adet laminate ile istedikleri gülümsemeye kavuşurlar.Bununla beraber bir diğer boyutsal değişiklik çiğneme sisteminde meydana gelir.Yaş ilerledikçe dişler aşınır, çeneler birbirine doğru yaklaşır ve dudaklar birbirine çok fazla değer .Dişler arka azılardan itibaren kontrollü bir şekilde artikülatör denilen cihazlardan faydalanılarak yükseltilir,sonra ufak bir dudak operasyonu ile dudaklarınızın azalan kas tonusu dolgunlaştırılabilir.
Yüz güzelliğinde dudak ve diş uyumu çok önemlidir. Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince veya kalın olması ile birlikte dişlerle uyumlu olması ,yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından çok önemlidir.
Dişeriniz istediğiniz kadar güzel olsun,dudaklarla uyumlu olmadıktan sonra çevrenizdekilere güzel görünmez.
Bazı diş estetiği vakalarında, dişlerin kron boyları dışarıdan estetik görülebilecek kadar kapanış ya da çene ilişkisinden dolayı uzatılamayabilir.Böyle durumlarda yine plastik cerrahiden destek alınabilir ve üst dudak yukarı doğru askı tekniği ile kaldırılabilir.Burun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirildikten sonra bağlanır ve dudak yukarı doğru kaldırılır. Görünen bir iz oluşmadığı gibi dişlerinizin de aşırı uzatılmasına gerek kalmaz.
Dudaklarınız operasyonla güzelleştirildiği halde örneğin ,dişetleriniz çok fazla görünüyorsa gülüşünüzde yine bişeyler uyumsuz olacaktır.Gingivektomi denilen dişeti operasyonları kısa ve etkin çözüm olacaktır.
Dişleriniz çok önde konumlanmışsa ve dudaklarınızı kapamakta zorlanıyorsanız önce ortodontik tedavi ile dişler geriye alınır. Bundan sonra dudaklarınızda estetik işleme gerek olup olmayacağı değerlendirilir.

AA
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bilgilendirme için teşekkürler Tarık.

Diş önemli bir sorun gerçekten de ama gereken değeri vermiyoruz, en büyük korkumuz dişçiler bildiğiniz gibi..
 
A

ayrisim

Kullanıcı
17 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
gerçekten bu durumu hep merak etmişimdir bazı insanlar gülmeyi bırakın tebessüm ettiklerinde bile dişlerinin neredeyse tamamı görünür ; ama bazılarınınsaa birkaç tanesii
bilgii güzeldiii saolunn ;)
 
S

SUNFLOWERS

Keşke bu işlemler,burada okuduğumuz kadar basit olsa!!! :)
Teşekkürler Tarık.. :D
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diş sorunları yaşamadan çaresine bakmak gerekli,yoksa gülümseme dursun,tebesüüm bile edemez...
teşekkürler senarist..
 
Üst