Güler SABANCI

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Güler SABANCI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,317 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Güler SABANCI
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gizilöykü
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güler Sabancı (d. 1955), Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955 de İstanbul da doğmuştur. Sakıp Sabancı'nın yeğeni ve Sabancı Aile Şirketinin üçüncü nesil üyesidir.Türkiye'nin ikinci büyük şirketler grubu olan Sabancı Holding'in  Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Ortaöğretimini Ted Ankara Koleji'nde bitirdikten sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1978' de tamamlamıştır. Güler Sabancı, profesyonel yöneticilik hayatına ailenin lastik fabrikası olan Lassa Kocaeli'nde başlamıştır. Daha sonra KordSA'nın genel müdürlüğünde 14 yıl görev yaptıktan sonra Holding Yönetimine Murahhas Üye sıfatı ile dahil olmuştur. Amcası Sakıp Sabancı'nın 2004'de vefatından sonra amcaları Şevket Sabancı ve Erol Sabancı'nın holdingi 'üçüncü kuşaga devretme' kararıyla Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'na gelmiştir.

Kuruluşundan itibaren üst düzeyde sorumluluklar aldığı Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Güler Sabancı, 2004 yılında Financial Times tarafından "Avrupa'nın en güçlü 30 Kadını" arasında gösterilmiştir.Güler Sabancı ile Röportaj
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, geniş bir röportajının yayınlandığı "41 Kadın, 41 Öykü-İpek Dokulu Başarılar" adlı kitapta bugüne kadar neden evlenmediğini açıkladı. Financial Times Gazetesi'nin "Avrupa'nın en güçlü 8'inci kadını", The Observer Gazetesi'nin de "Türk Finansının First Lady'si" seçtiği Güler Sabancı, kitabın yazarı Sedef Kabaş'ın "Neden evlenmediniz? a-Aşka inandığınız için, b-evliliğe inanmadığınız için, c-Çok çalışıp, vakit bulamadığınız için, d-Hepsi" şeklindeki sorusu üzerine şu cevabı veriyor:

"Hepsi. Ben yengeç burcuyum., ben aşka çok inanırım. Ve aşkı da bir kaç defa yaşadım. Ama öte yandan çalışmayı seviyorum, kariyerime devam etmek istedim. Ayrıca ben boşanmış bir ailenin çocuğuyum. Sonra özgürlük benim için önemlidir. Yedi yaşımda dedemle Avrupa'ya gidiyoruz, 'dede bana ne olur ayrı oda tut' diyorum. Demek ki özgürlük önemli bir şey benim hayatımda. Tüm bunları üst üste koyduğunuz zaman neden evlenmediğimin cevabı çıkar."

YARAMAZDIM, BAŞKAN YAPTILAR

Çok yaramaz ve şımartılan bir çocuk olduğunu söyleyen Güler Sabancı, dedesinin bir çocuk olarak bu kadar hareketli olmasından çok hoşlandığını anlatıyor ve şöyle devam ediyor: "Yaramazdım. Anneminbütün karşı koymalarına rağmen, özellikle dedem ve babaannem tarafndan şımartıldım. Onlardan güç aldığım için şımarık yetiştim. Böyle yetişmiş bir şekilde Ankara'ya gidiyorum ve TED Koleji'ne başlıyorum. Annem evde disiplin uyguluyor. Okulda deşarj oluyorum. Aşırı hareketliydim ve şöyle bir formül geliştirdiler; okulu bitirene kadar ben her sene sınıf mümessili (başkanı) seçildim. Çünkü bana sorumluluk verdikleri zaman daha oturaklı davranıyordum."

İYİ Kİ BURADA OKUMUŞUM

Üniversiteyi yurt dışında okumak istediğini, ancak bu konuda amcalarının engel olduğunu belirten Güler Sabancı, bunun temelinde de babası gibi 'bohem' bir tarafnın bulunması nedeniyle amcalarının "Gider geri dönmeyebilir" diye endişe etmelerinin yattığını ifade ediyor.

Güler Sabancı, "Şimdi yurt içinde okumanın çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Aslında gençler kendileri için en iyi olanı her zaman bilemiyorlar, bune kendi hayatımdan biliyorum. O zaman amcalarım beni yurt dışına göndermek istemedi. Ben onların nasihatinin doğru olduğunu şimdi anlıyorum. 'Burada okursan arkadaşların olacak, hayatın boyunca içinde olacağın bir muhitin olacak, Türkiye'de çalışacaksan Türkiye'yi daha iyi tanıman gerekiyor' diye nasihat ettiler bana" diyor.

Benim can dostum Cem Boyner

GÜLER Sabancı, üniversite yıllarından beri en yakın arkadaşının ise Cem Boyner olduğunu söylüyor. Sabancı, "Cem Boyner, 'he is may best body' (çok yakın dostum). Aynı yıllardan Nur Akgerman var. Tabii başka arkadaşlarım da var; Asaf Savaş Akad hoca ile dostluğumdan kaynaklanan Nilüfer Göle ile arkadaşlığım. Çok yakınız. Sanat camiasından Sezen Aksu, Ali Poyrazoğlu eski arkadaşlarım" diye konuşuyor.

Sakıp Amcamın olmadığı bir holdinge gitmek istemedim

GÜLER Sabancı, "Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmaya hazır mıydınız? Yoksa tedirginlik yaşadınız mı?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtlıyor: "Böyle bir görevi yapabileceğime benden çok Sakıp Bey inanıyor ve onun güvencesini bana vriyordu. 'O inanıyorsu demek ki yapabilirim' diyordum.

Ama Amerikan Hastanesi'nde Sakıp amcamı kaybettiktensonra çalışmak bile istemedim. Onunla olan diyaloğum, ekip çalışmamız, birbirimizi anlamamız, birbirimizi yüreklendirmemiz ayrı birşeydi, kendimi çok şanslı hissetiğim bir çalışma ortamıydı. Sakıp amcamın olmadığı birholdinge gitmek bile bana zor geliyordu. Ama sonra zamanla duygularımı dengeledim."

Hürriyet
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
'O inanıyorsu demek ki yapabilirim'
Başarılarımın çoğunu bunu düşünerek gerçekleştirdim diyebilirim. Belki yanlış bilemiyorum ama beni tetiklediği kesin..

Ama Amerikan Hastanesi'nde Sakıp amcamı kaybettiktensonra çalışmak bile istemedim.
Sakıp Sabancı'yı değil ama ben de ailemden birini  kaybettikten sonra bu duygular içerisine çok girdim. Şimdi çıkabildim mi?? Bilemiyorum.. Düşündükçe çıkamam, o yüzden düşünmüyorum.

Teşekkürler Zynep, aslında hepimizin bildiği ama tanımadığı bir insanı paylaşmışsın. :)
 
C

cnrbstnc

Kullanıcı
22 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Sorumluluk almak kişisel gelişim açısından çok önemli bana göre. Yer yer kendi hayatımda da görüyorum.
 
G

gizilöykü

Kullanıcı
18 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ÇOK GÜZEL YÜREKLENDİRİCİ BİR ROPÖRTAJDI. TEŞEKKÜRLER
 
Üst