Google’ı sarsacak rakip / Wolfram Alpha (Bilme Motoru )/

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Google’ı sarsacak rakip \/ Wolfram Alpha (Bilme Motoru )\/ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,575 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Google’ı sarsacak rakip \/ Wolfram Alpha (Bilme Motoru )\/
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0


Beklenen internet servisi Wolfram|Alpha yayına geçti.
Peki bu servis tam olarak ne işe yarayacak?
Kimler, nasıl faydalanacak?

Sürekli Google ile kıyaslanan ve Google'ı tahtından edeceği gibi iddialı söylentilere neden olan Wolfram Alpha, Türkçesi "berimsel bilgi motoru" olan "computational knowledge engine" olarak tanımlıyor kendini. Asla bir arama motoru olmayan Wolfram Alpha, aslında daha çok Wikipedia'ya yakın bir profil çiziyor.

     Otostopçunun Galaksi Rehberi Gibi

Yaptığınız girişlere Wolfram Mathematica algoritmasını ve sürekli büyüyen bilgi dağarcığını kullanarak bir yanıt hazırlayan Wolfram Alpha, örneğin "Michael Jordan's age" yazıp Majesteleri'nin yaşını sorguladığınızda, tam olarak 46 yıl 2 ay 29 gün gibi bilim kurgu filmlerini andıran bir cevap veriyor.

İngiliz bilim adamı Stephen Wolfram tarafından geliştirilen Wolfram Alpha'da arayabilecekleriniz şimdiden sınırsıza yakın. Caffeine vs. Aspirin yazdığınızda, kafein ile aspirin'in molekül dizilişini diyagram ve 3 boyutlu olarak karşılaştırabilir, sin^3(x)'in Taylor serisini açabilir, integral alabilir, Eyfel Kulesi'nin yüksekliğini öğrenebilir ya da para ve diğer birimleri dönüştürebilirsiniz.

       


İnternet Artık Daha Anlamlı!

İnsanlığa önemli bir armağan olarak görebileceğimiz Wolfram Alpha'nın tek eksi yanı, tüm bunları yapmak için iyi bir İngilizce gerektirmesi. Artık bilgisayar başında geçirdiğiniz vakitte "ders çalışıyordum" sözü, basit bir bahane olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilecek.


>> Wolfram Alpha'yı burdan bakabilirsiniz.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bu "bilme motoru" sayesinde kafama takılan sorular için birilerini rahatsız etmeden ve kredimi bitirmeden öğrenebilir,sonsuz kredi açabilirim  ::) ve sorularım için "google denen bir şey var" diyede yönlendirilmemiş olurum :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
daha çok eğlence ve vakit geçirme ya da aradığımız bir nesneye ait genel bilgileri bulma amaçlı kullanılabilecek bir arama motoru gibi. Şu an için google'ı değil sarsmak, yanına yaklaşabilen bir sistem bile yok, hem zaten google'da olduğu yerde beklemiyor.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Benim sorunlarıma en kısa yoldan yanıt verecegini ümid ediyorum :) ben sevdim..
 
Üst