Google Earth’te Sanat

  • Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Google Earth’te Sanat başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,179 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Google Earth’te Sanat
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Goya, şuraya bir sivilce mi kondurmuş? Velázquez’in şurasında bir eğrilik mi var? Google Earth, şaheserlere hiç olmadığınız kadar yakın olmanızı sağlayacak bir sanal müze uygulaması sunuyor.

Madrid’deki Prado müzesi ile Google Earth’ün giriştiği bu proje, Raphael’in Kardinal’i, Dürer’in otoportresi gibi çok ünlü on dört tablonun yüksek çözünürlüklü taranmış hallerini sunuyor. 14.000 megapiksellik bu çözünürlük o kadar yüksek ki, tualdeki dikiş iplerini veya boyada zamanla oluşmuş çatlakları bile görmenize izin veriyor. Tablolara yakından bakılmaz kaidesi de böylece tarihe karışıyor.

Makinenizde Earth yoksa Maps ile de bakabileceğiniz uygulama, son derece hızlı. Karşısına geçip izlemenin tadını vermeyeceği aşikârsa da, sanırız en yakın deneyim bu. Şimdiye kadar reprodüksiyonlarda, online galerilerde gördüğümüz bu tabloların renklerinin, sandığımızdan ne kadar farklı olduğunu görmek çok şaşırtıcı. Fırça darbelerine kadar normalde göremeyeceğiniz ayrıntıların şaşkınlığı da işin sürprizi.

Bu işin gerçekleşmesi için, üç ay boyunca 8200 dijital fotoğraf çekilmiş. Bu fotoğraflar, Google Earth’ün sokaklara zum yapabilmenizi sağlayan tekniği ile katman katman birleştirilmiş. Uygulamada, müze içinde dolaşmanızı sağlayan 3D bir modelleme de var.

Sanat tarihçilerinin “16. yüzyılda bu tabloları yapan ressamlar, işlerine bu kadar yakından bakılmasını asla istemezlerdi” tartışmaları da, galerinin açılışı ile alevlendi bile. Galerini kapatılması için bir kampanya bile başlatılmış.


Kaynak : işte genç


Bu tablolara aşağıdaki adresten göz atabilirsiniz. "View in google maps" seçeneğini tıklayarak internet tarayıcınızla incelemeniz mümkün.

http://www.google.com/intl/en/landing/prado/
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Gülşah' Alıntı:
Çook güzel bir paylaşım, hele izlerkn çalan müzikde ayrı bir hoşluk katmış.
Teşekkürler Harun :)
Sağol. Bence bizim ülkemizdeki eserlerin de bu şekilde sanal ortama taşınması lazım. Böylece dünyadaki bilinirliği artabilir. Vardır da biz bilmiyoruz belki bir araştırayım var mı.
 
Üst