Gevezelik Geni « Genetik

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Gevezelik Geni « Genetik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,137 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Gevezelik Geni « Genetik
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kamuran
S

senarist081
 
Gevezeliğin de genetik olabileceği ortaya çıktı. Bilim adamları, kadınların daha fazla konuşmasına bu genin yol açtığını sanıyor. Kadınlarla erkeklerin konuşma alışkanlıklarındaki farklılık, daha ana karnında kendini belli ediyor.

Kız fötuslar, erkek fötuslara oranla ağızlarını %30 daha fazla oynatıyor. Bu farklılık, ileri yaşlarda da sürüyor. Yetişkin bir erkeğin ağzından günde ortalama 12 bin kelime çıkıyor, kadınlar ise yaklaşık 23 bin kelime sarfediyor.

İngiliz sosyolog Dianne Hales, cinsiyetlere göre konuşma alışkanlığını da inceledi. Buna göre kadınlar konuşurken muhataplarının yüzüne daha fazla bakıyor ve iki misli daha fazla gülümsüyor. Kadınlar, beden dilini daha kolay deşifre ediyor; mimik ve ses tonundaki değişiklikleri daha hızlı algılıyorlar.

Sonuçta, kadınlar anlatılanları daha kısa bir sürede anlayıp, konuşulan konu hakkında daha çabuk bilgi sahibi oluyorlar. Kadınlar, çok iyi birer konuşmacı oldukları kadar, iyi birer dinleyici. Doğuştan sahip oldukları konuşma ve dinleme yetenekleri sayesinde yalanı da derhal yakalayabiliyorlar.
 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Teşekkürler.. Anne karnında başlıyormuş demek..  :D Şaşırmadım bu sefer..  ;D
 
S

senarist081

İşin şakası bir tarafa demekki gevezelik o kadar da yararsız bir şey değilmiş..Çevremizde mutlaka çok konuşan arkadaşlarınız vardır,kimisi çok konuşur ama mantıklı konuşur çevresindekileri bilgileri ışığında aydınlatır.Kimisi de sadece laf salatalığı yapıp,yersiz konulara değinir hatta saplanır,çevresindekileri sıkar ve o topluluğa hükmedemez.
 
S

senarist081

Doğuştan sahip oldukları konuşma ve dinleme yetenekleri sayesinde yalanı da derhal yakalayabiliyorlar. :eek: :eek: Vay canına... :D ;D
 
K

kamuran

İşte tam bendeki gen ;)
Vazgeçilmezim, bir tanem, gevezelik genim benim, seninle gurur duyuyorum  ;D
 
Üst