GENÇLERE CEP TEL BİLGİSAYAR KULLANMA BİLİNCİ NASIL VERİLMELİ ?

• Konbuyu başlatan muraturkom
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde muraturkom tarafından oluşturulan GENÇLERE CEP TEL BİLGİSAYAR KULLANMA BİLİNCİ NASIL VERİLMELİ ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,719 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı GENÇLERE CEP TEL BİLGİSAYAR KULLANMA BİLİNCİ NASIL VERİLMELİ ?
Konbuyu başlatan muraturkom
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan muraturkom
M

muraturkom

GENÇLERE CEP TEL BİLGİSAYAR KULLANMA BİLİNCİ NASIL VERİLMELİ ?

" fikir yardımına ihtiyacımız var?"

Arkadaşlar sizlerin de çevrenizdeki gençlerde gördüğünüz gibi mesaj yazma, telefon kullanamama ,bilgisayarda sadece oyun oynama gibi faydasız ve bir o kadar da dikkat dağınıklığı ,göz yorgunluğu ,uykusuzluk, birsürü elektromanyetik dalgalara maruz kalmalarıyla ilgili sıkıntılıyız.
örneğin,
yaşadıklarımız velilerden duyduklarımız.
* Yemek yerken telefonun mesajına bakmak için gözü telefonda.
* Gece yatmıyor,bilgisayarın başından ayrılmıyor.
* Derslerde en az üç dört öğrenci yüzünü yıkatmamıza rağmen sıranın üstüne kapanıp uyumaya çalışıyor.

Piramit öğrenci kiş.gel. katkılarınızı bekliyorum. Tavsiyeleriniz profesyonel olmasa bile belki bir metot tutar da biz de çocuklarda rahatlarız.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bence burda çocuklardan ziyade ailelere çok büyük görevler düşüyor.Bir çocuğun herhengi bir şeye eğilimi varsa bu demektir ki onu diğerlerinden daha çok seviyor,kendisine en yakın olarak ilgilendiği şeyi görüyor,zamanı onunla geçirmekten mutluluk duyuyor,ondan zevk alıyor. O zaman dikkatini ailesine ya da yönlendirmek istediğiniz ne ise ona karşı çekmek...Misal siz çocuğunuzun bilgisayardan çok kitaplara yönelmesini istiyorsunuz ya da nette olduğu zaman daha eğitici,öğretici konulara ağırlık vermesini istiyorsunuz.O zaman yaptırmak istediğiniz şeyi zevk haline getireceksiniz,çocuğunuzun ilgisini o konuya çekeceksiniz.Bunu gerek sizin anlatım kabiliyetinizle gerekse fiili uygulayarak yapacaksınız ki sizin bunu uyguladığınızda zevk aldığınızı,mutlu olduğunuzu görsün.Belki de bunu eğlenceli bir oyuna dönüştürebilirsiniz.En önemlisi de çocukların hayal dünyasına inip hayatlarını onlar gibi görebilmek.Sorunuzun cevabını belkide orada bulacaksınız  :) Bilmiyorum faydası olur mu anlattıklarımın aklıma gelenler bunlar oldu  :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
gerçektende cep telefonu ve bilgisayara karşı tam bir müptela olmuş durumdayız..  :-\

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence bu bir sorun değil. O yüzden çözülmesine de gerek yok.

Daha önceki nesillerde de gençlerin kahveye gitmeleri nasıl engellenmeli, her yer kahve oldu dendi. Ee onu bıraktık bilgisayara oturduk, çok oturuyosunuz dediler.
Arabesk dinledik, kafayı bozuyosunuz dediler, metal dinledik, satanist dediler.

Diyeceğim o dur ki, nesiller değiştikçe bazı şeyler değişiyor. Buna kimse engel olamaz. Bence gençlere biraz rahat verin artık.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Harun' Alıntı:

Daha önceki nesillerde de gençlerin kahveye gitmeleri nasıl engellenmeli, her yer kahve oldu dendi. Ee onu bıraktık bilgisayara oturduk, çok oturuyosunuz dediler.

Diyeceğim o dur ki, nesiller değiştikçe bazı şeyler değişiyor. Buna kimse engel olamaz. Bence gençlere biraz rahat verin artık.
Harun biraz katı olmadı bu cümleler bu sadece teknoloji için değil herşey için geçerli herşeyi dozunda yapacaksın dozu kaçtığı zaman önlemini almalısın yoksa tedbir alınamayacak duruma gelinebilir  ;)

S

spiritualsigns

Ben çocuğumun üzerine farkında olmayacağı bir kamera ve ses alıcısı koyucam... kaydettiklerimi izlettirip basıcam ensesine tokadı.. gerekirse zincire bağlarım....

Bu arada bilim adamları yeni nesil için araştırmalar yapmıyorlar... tek dertleri 80 kuşağının zavallı gençleriyle...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
UNKAPANI' Alıntı:
Harun' Alıntı:

Harun biraz katı olmadı bu cümleler bu sadece teknoloji için değil herşey için geçerli herşeyi dozunda yapacaksın dozu kaçtığı zaman önlemini almalısın yoksa tedbir alınamayacak duruma gelinebilir  ;)
evet katı oldu ama böyle olmalı. siz rahatsız değilmisiniz üzerinizdeki baskılardan. sürekli bunu yap, şunu yapma, gençler yoldan çıktı, nolacak bunların hali cümlelerinden.
genç dediğin belli bir bilince sahiptir zaten. he çocuğa falan verilebilir böyle bir eğitim ama gençlere verilmemeli. ayıp bence. :)

S

(süreyya)

Kullanıcı
8 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Aynı sorun bizim evde de var:(((((((
Kardeşim harun dediğin gibi dedik acaba biraz rahat mı versek bu çocuğa çok mu sıkıyoruz???
Bu defa dünya ile iletişim sıfır çocuk yemek yeme ve temel ihtiyaçları haricinde kalkmıyor pc başından.....
Dedik oturup konuşalım acaba anlaşabilecekmiyiz kitap okuduk sohbet ettik ama en fazla 24 saaat sürüyor sonra bi yakalıyoruz gene pc başında valla bizde nasıl kurtaracaz bu durumdan onu bilmiyoruz küçük de değil 17 yaşında gelecek yıl öss var umrunda değil sen söle HARUN ne edelim biz oluruna mı bırakalaım???????

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet katı oldu ama böyle olmalı. siz rahatsız değilmisiniz üzerinizdeki baskılardan. sürekli bunu yap, şunu yapma, gençler yoldan çıktı, nolacak bunların hali cümlelerinden.
genç dediğin belli bir bilince sahiptir zaten. he çocuğa falan verilebilir böyle bir eğitim ama gençlere verilmemeli. ayıp bence.
Harun kendin söyledin zaten bizim bahsettiğimiz çocuklar,gençler değil ki.Onların küçük yaşta teknolojiye fazla kapılmaları,kendilerini zarara sürüklemeleri..Sürekli teknolojiyle iç içe olan çocuklarda kişilik bozuklukları olur kendilerine insanlardan soyutlarlar ve bu gelecek nesil için büyük bir felakettir.Önlemini almamız şart  :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
(süreyya)' Alıntı:
Aynı sorun bizim evde de var:(((((((
Kardeşim harun dediğin gibi dedik acaba biraz rahat mı versek bu çocuğa çok mu sıkıyoruz???
Bu defa dünya ile iletişim sıfır çocuk yemek yeme ve temel ihtiyaçları haricinde kalkmıyor pc başından.....
Dedik oturup konuşalım acaba anlaşabilecekmiyiz kitap okuduk sohbet ettik ama en fazla 24 saaat sürüyor sonra bi yakalıyoruz gene pc başında valla bizde nasıl kurtaracaz bu durumdan onu bilmiyoruz küçük de değil 17 yaşında gelecek yıl öss var umrunda değil sen söle HARUN ne edelim biz oluruna mı bırakalaım???????
Benim uzmanlık alanım değil bu konu. Ben gençlerin tarafından yazdım. :)

S

(süreyya)

Kullanıcı
8 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Batman
İİ işte ben de bunu sölüyorum madem gençler tarafından yazdın ne düşündüklerini de bilirsin:)))

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
(süreyya)' Alıntı:
İİ işte ben de bunu sölüyorum madem gençler tarafından yazdın ne düşündüklerini de bilirsin:)))
:eek:  :eek: Süreyya iyi de o zaman sen genç olmuyo musun?  :eek:

S

(süreyya)

Kullanıcı
8 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Batman
:)) Unkapanı ben de gencim de tek fark ben gençliği böyle rahatlık olarak istediğini yapmak olarak görmüyorum bi gencin fikri vardır düşüncesi vardır hayata bakışı vardır....İstekleri,duyguları ama hiçbiri yok bizimkinde yani pc başında sandalye ile artık kanka oldular:))
Benim demek istediğim bu o kadar çok soyutlamış ki  hayattan soyuttan somuta geçiremiyoruz...:((((((((( :( :(

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
(süreyya)' Alıntı:
:)) Unkapanı ben de gencim de tek fark ben gençliği böyle rahatlık olarak istediğini yapmak olarak görmüyorum bi gencin fikri vardır düşüncesi vardır hayata bakışı vardır....İstekleri,duyguları ama hiçbiri yok bizimkinde yani pc başında sandalye ile artık kanka oldular:))
Benim demek istediğim bu o kadar çok soyutlamış ki  hayattan soyuttan somuta geçiremiyoruz...:((((((((( :( :(
Kardeşin 17 yaşında bir genç olmuş canım bizim yönlendirmemiz ters etki yapabilir çocuklara benzemez.Bu konuda profesyonel birisine danışman lazım bu yaşlarda gençeler biliyosun hassas oluyorlar  ;)

S

(süreyya)

Kullanıcı
8 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Hassa oldukları kesin onu da yaptık da olmuyo demem o ki rahat bırakma fikri doğru değil biraz ailelerin sınır koyması müdahalesi şart.....Yani kurduğunuz baskı olmuyor sadece sınırlama oluyoryoksa elinizden kayıyor bazı şeyler durduramıyorsunuz...AİLELERİN DİKKATİNE!!!!!!!!!

M

muraturkom

katılımlarınızdan bir çok sonuç  çıkabilir. ilginize devam ederseniz sevinirim arkadaşlar.
ne garip değil mi , insan önce iyi bir şey icad ediyor, sonra da onun esiri oluyor. hiç sormuyoruz kendimize bu cihaz olmadan önce insanlar daha mutlumuydu acaba..  ( örümcek kafa biçiminde düşünmüyorum elbette teknoloji elbette ilerleme )
örn bu cep telefonu hadi cepten çıkar kenarda dursun "ROBOT" lu bilimkurgulurda insanları ele geçiren robot senaryoları doğru çıkasa meret cep te taşınmıyor ki tut kenara fırlat.
bir cihazı satın aldıktan sonra bu konuda ciddi anlamda kullanma eğitim merkezleri ve katılma mecburiyeti olabilir. mi ne dersiniz?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yabancılaşma teorisinden nereye geldik.
Hey gidi marx.
Nolurdu bu yüzyılda yaşasaydın :d Artık fazlaca bişeye yabancı değiliz valla.

S

spiritualsigns

Zaten internet sağlayıcılar internet kullanımı için eğitim vermeliler... bizde internet dendi mi msn ve sosyal ağlar akıla geliyor... Telefon içinde yaş sınırı getirilebilir.. sigaranın kapalı alanlarda kullanımının yasaklanması gibi bir uygulama da olabilir.. zaten kanunda telefon ve internet kullanımınına işyerlerinde sınır getirilmiş vaziyette ama uygulayan yok o başka bir mesele.. amaç dışı internet kullanımı ve aşırı telefon kullanımı tek taraflı iş akdinin feshini öngörüyor..

M

muraturkom

spiritualsigns' Alıntı:
bizde internet dendi mi msn ve sosyal ağlar akıla geliyor... Telefon içinde yaş sınırı getirilebilir.. sigaranın kapalı alanlarda kullanımının yasaklanması gibi bir uygulama da olabilir.. zaten kanunda telefon ve internet kullanımınına işyerlerinde sınır getirilmiş vaziyette ama uygulayan yok o başka bir mesele.. amaç dışı internet kullanımı ve aşırı telefon kullanımı tek taraflı iş akdinin feshini öngörüyor..
evet işte bu tür yaptırımlar. hem çalışanlara hem eğitim alan öğrencilere, çocuklara yapışmış çıkmıyor akıllarından.
ayrıca genç arladaşların fikirleri ne düşündükleri de önemli katılan genç arkadaşlar yanlış yada doğru fikirlerini almakta yarar görüyorum.

M

muraturkom

süreyya / kardeşime "zamanı sayın " konusunu okumasında yarar gördüm. Belki işinize yarar.