Kişisel Gelişim Eğitimi

Genç Tasarımcılar

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Genç Tasarımcılar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,722 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Genç Tasarımcılar
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan extreme
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Belki isimlerini hiç duymadığınız bazı genç arkadaşlarımı tanıtmak istiyorum sizlere. Hepsi başarılı bu genç insanlarla övündüm. Yolları açık, başarıları daim olsun.

Ayşe Birsel

İzmir Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümü'nü birincilikle bitiren Ayşe Birsel, daha sonra Fullbright bursu ile Amerika'ya gitmiş ve eğitimini orada sürdürdü. Master tezi olarak hazırladığı "Su Odası" projesi kendisinin hem Japonya'da hem de ABD'de ünlenmesini sağladı. New York'ta yaşayan Ayşe Birsel'in koltuk, ofis tasarımı, klozet vs. gibi pek çok başarılı tasarımı bulunmakta.

Tasarım sektörünün Oscar'ı kabul edilen Roscoe Ödülü'ne sahip olan tasarımcının eserleri, Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi'nin koleksiyonunda da yer alıyor. New York'taki tasarım bürosu Olive Design'daki 12 kişilik ekibiyle aralarında yıllık cirosu 3 milyar dolar olan Herman Miller, Knoll ve Toto gibi dünyaca ünlü üreticiler için pek çok ürün tasarlıyor. Japon Toto firması için tasarladığı uzaktan kumandalı klozet kapağı dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Diğer bir tasarımı olan kırmızı koltuk ise ABD'li tasarımcılar tarafından "Osmanlıların geçmişinden kaynaklanan oryantal bir zarafete sahip" olarak nitelendirilmişti.

Ömer Ünal:

1996 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü'nden mezun olan Ömer Ünal, 1997 yılında Domus Akademi tasarım yüksek lisans programını tamamladı.
1997'de Driade narenciye sıkacağı tasarım yarışmasında ikincilik, Apple bilgisayarlarının düzenlediği okullararası tasarım yarışmasında ekibiyle beraber birincilik ödülllerini kazanan tasarımcı, 200 yılında yüksek lisans programını tamamladı.

2000 yılında Nuri Alper Böler ile beraber Ünal & Böler Studio'yu kurdu. 2005 yılında İstanbul Tasarım Haftası'nda "Nar" sehpa ile en iyi tasarım ödülünü kazanan tasarım stüdyosu, bir yıl sonra "Salkım" ve "Nar" isimli ürünlerini Almanya'nın Köln şehrinde IMM Uluslararası Mobilya Fuarı sırasında StylePark in Residence 2006'da ve Salone Satellite-Salone Del Mobile 2006 Milano'da sergiledi. Ünal & Böler Studio imzasını taşıyan Petek isimli tasarım, Wallpaper Dergisi'nin Global Edit etkinliği çerçevesinde Milano'da sergilendi.Burcu Büyükünal

1980, Ankara doğumlu. Orta öğrenimini Muğla'da tamamladı. 2003'te İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. 2002'de Dünya Altın Konseyi'nin düzenlediği tasarım yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 2003 yılından beri elacindoruknazanpak'ta tasarımcı olarak çalışıyor.

"Burcu" mücevher koleksiyonu; pleksiglas, asetat ve gümüş kullanılarak tasarımcı tarafından elde üretiliyor. Broş, yüzük ve küpeler koleksiyonun parçalarını oluşturuyor.Ela Cindoruk & Nazan Pak

Ela Cindoruk: 1963'te Ankara'da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun olduktan sonra New York'ta Parson's School of Design'da mücevher tasarımı eğitimi aldı. 1988-1989 yılları arasında Urart'ta mücevher tasarımcısı olarak çalıştı.1989'dan bu yana yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel ve karma sergide çalışmaları yer alan Cindoruk, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetim Programı'nda öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Nazan Pak: 1963'te Ankara'da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun olduktan sonra New York'ta Parson's School of Design'da mücevher tasarımı eğitimi aldı. 1988-1989 yılları arasında Urart'ta mücevher tasarımcısı olarak çalıştı.1989'dan bu yana yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel ve karma sergide çalışmaları yer alan Cindoruk, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetim Programı'nda öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Sefer Çağlar & Seyhan Özdemir

Sefer Çağlar: Işık Üniversitesi'nde İngilizce İşletme eğitimini tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Vakfı'nda Pre-MBA yaptı. 2002'de, Marc Jacobs, Donna Karan, Tom Ford, Anna Sui gibi dünyaca ünlü tasarımcıların mezun olduğu, dünyanın en iyi moda okullarından biri olan Parson's School of Design'a kabul edildi. Moda eğitimi aldığı sırada, New York moda haftasında çalışma şansı oldu. 2004'te mezun oldu. İlk işi Donna Karan'daydı. Bir yandan Donna Karan'da çalışıp, diğer yandan evde tasarladığı şapka ve kemerleri Nolita ve Soho'daki butiklere sattı. Türkiye'ye döndükten sonra çalışmalarına Beymen Club ve İpek Kramer'de devam etti. Londra'da St. Martins'in "Londra'da Moda" konulu bir kursuna katıldı. 2004 yılında ise Gamze Saraçoğlu Moda Tasarım Stüdyosu'nu açtı.

Seyhan Özdemir: 1975 yılında İstanbul'da doğan Seyhan Özdemir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılında mezun olduktan sonra çeşitli mimarlık bürolarında tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Son iki yıldır ortak olduğu Seyhan Özdemir ile gerçekleştirdiği çeşitli mimari ve iç tasarım projelerinin yanı sıra Autoban için ürün tasarımı yapıyor.
Özlem F. Çelik

1977 yılında Sivas'ta doğdu. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Yapı Fiziği Bilim Dalı'nda "aydınlatma" konusu üzerine uzmanlaştı. Yüksek lisansını yaparken değişik aydınlatma firmalarında aydınlatma tasarımcısı olarak çalıştı. Aydınlatma konusunda hem teknik hem de tasarım olarak yetkin ürünler tasarlamayı kendisine amaç edindi. Çalıştığı firmalarda iç ve dış aydınlatma projeleri hazırlayıp, özel ürün tasarımları yaptı. Özellikle yenilenebilir enerji, günışığıyla aydınlatma, günışığı destekli yapay aydınlatma konularında araştırmalar yaptı ve bu konuda ulusal/uluslararası kongrelere katıldı.

Street Design Week için tasarlanan çalışmasında yine enerji tasarrufu ve geri dönüşümü ön plana çıkaran bir mesaj vermek istiyor. Az enerji harcayan çevre dostu lambalar ve geleceğin ışık kaynağı olan LED'lerle yapılmış aydınlatma armatürü altına bir dinlenme bankı koyarak insanları geri dönüşüme önem vermeye çağırıyor. Armatür içindeki yapraklar doğadan ödünç aldığımız yaprakları simgeliyor. Tasarımcı, halen Studio Dekor Aydınlatma firmasında aydınlatma tasarımcısı olarak çalışmakta ve İstanbul'u "aydınlatma"ya devam etmektedir.Levent Çırpıcı

Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Prof. Utarit İzgi, Hasan Mingü ofislerinde, ofis, mağaza, ev proje ve uygulamalarında çalıştı. 1994 yılında mimar Atilla Kuzu ortaklığında mimarlık sektöründe proje, uygulama ve kontrollük alanında hizmet vermek üzere Zoom Mimari Tasarım Proje Uygulama LTD Şirketi'ni kurdu. Zoom Mimari Tasarım Proje Uygulama Limited Şirketi, öncelikle banka, mağaza sektörü gibi alanlarda dekorasyonla ilgili olarak proje, uygulama ve kontrollük destekli hizmetler veriyor. Zoom, ilerleyen yıllarda bu iki sektör haricinde büyük mağazacılık, alışveriş merkezleri, kongre merkezleri gibi alanlarda ve çeşitli firmaların yönetim binaları, ofis katları ve fuar stand projelerinde tasarım, uygulama ve kontrollük hizmetlerinde bulundu. Halen bu sektörde çalışmaları devam ediyor. 2005 yılında Design Turkey yarışmasında "Halka Açık Mekânlar" kategorisinde Bağdat Caddesi Polikliniği uygulaması ile birincilik ödülü kazandı.

Ayla Değerli

1985 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü'nü bitirdi. Dinçer Erimez resim atölyesinde çalışmalar yaptı. Çeşitli firmalara farklı stillerde iç giyim ve sleepwear tasarımları yaptı. Kendi markası Comme Ci Comme Ça ile teenage giysilerini Türkiye'nin önde gelen satış noktalarında, Montreal'de ve New York'ta satışa sundu.

Şu sıralarda Beşiktaş Spor Kulübü için sportif taraftar giysileri tasarlayıp üretmekte, ayrıca Türkiye'nin tanıtımı amacıyla turistik bölgelere ait özel aksesuarlar tasarlamaktadır. Firmalara tasarım danışmanlığı veren Ayla Değerli'nin stili; üretime uygun, farklı malzeme ve teknikler kullanılarak yapılan neşeli tasarımlardır.
Halide Didem

Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Halide Didem, yüksek lisansını sanat tarihi, felsefe ve dinler tarihi bölümlerinde yaptı. Kendi adıyla kurduğu iç mimari ve tasarım&proje ofisinde çalışan tasarımcının özgün bir çizgisi var. Geleneksel malzemenin çağdaş form ile şekillendirilmesi veya tam tersi çağdaş malzemenin geleneksel form ile yorumlanması, tasarımlarının çoğunun mantığını oluşturuyor.

Halide Didem son olarak, "The Meander" isimli sehpa tasarımıyla bu yıl Milano Design Week kapsamında Armani Showroom'unda düzenlenen Wallpaper dergisinin sergisinde yer aldı.Reha Erdoğan

Reha Erdoğan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını aynı bölümde yaptı. Süleyman Saim Tekcan ile serigraf ve taş baskı çalışmaları oldu.
Nokta Dergisi'nde Görsel Yönetmenlik'ten sonra Salih Memecan ile birlikte Mart Ajans'ı kurdu.

1989'dan bu yana Hürriyet gazetesinin Görsel Yönetmenliği'ni yapmaktadır. Florida, ST. Petersbourg'da Poynter Institute'de 1991-1995 tarihleri arasında Dr. Mario Garcia, Peggy Starck ve Nigel Holmes ile newspaper design, info graphics çalışmaları yaptı. St. Petersboug Times, Kansas City Star ve Orange Country Register gazetelerinde observer olarak görev aldı. Şu an atölyesinde resim ve seramik heykelciklerden oluşan yeni bir sergiye hazırlanıyor.
Aykut Erol

Aykut Erol, 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. 1995'te İTÜ Endüstriyel Ürünleri Tasarımı bölümünde bir sene yüksek lisans yaptı. İtalya'da 2002 yılında Domus Academy'i, 2003 yılında Nuova Accademia di Belle Arti NABA'yı bitirdi. Eğitim ve ders aldığı tasarımcılar arasında Andre Branzi, Alessandro Mendini, Stefano Giovannoni, Denis Santachiara, Jozeph Forakis, Konstantin Grcic, Mıchael Young, Dante Donagani gibi önemli isimler bulunmakta.

Yaklaşık 10 yıldır yönettiği kendi tasarım şirketimi olan a y k u t e r o l Tasarım Ltd. Şti., mekân, stand tasarım ve ürün tasarımı çalışmalarına 1997 yılından beri devam etmektedir. 2000 yılı başlangıcından itibaren a y k u t e r o l tarafından geliştirilen A E R O X modüler sistemine geçilmiştir. 2003 yılı itibari ile kurum kimliği ve marka yaratımı, endüstriyel ürün tasarımı ağırlıklı olarak hizmet veriyor.Risalet Ertürk, Reyhan Ertürk & Kerem Küçükgürel

Risalet Ertürk: 1978 yılında Çin'de doğan Uygur kökenli-Risalet Ertürk, İ.T.Ü. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu. Şehirler için kurdukları makro hayallerini ve tasarımlarını, 1998 yılında kurduğu Bis Wear markası altında şehir insanları için mikro ölçekte devam ettiriyor. 2000 yılında üretimlerini gerçekleştirmeye başlayan marka, 2003 yılında Çukurcuma'daki atölye-showroom ile yeni bir sürece girdi. Bis Wear bugün alternatif yaşam yaklaşımının İstanbul yüzü olmakla beraber, çeşitli firmalara tasarım danışmanlığı yapmakta.

Risalet ve Reyhan Ertürk imzalı kostümler, Kerem Küçükgürel'in düzenleme ve yerleştirmeleriyle şehre dağılıyor. Birbirimize yansımamız olan moda tercihlerimizin endüstriyel olarak formlandığı projede, Nişantaşı sokaklarında "o-onlar!" ile karşılaşacağız. Beton grisi şehir sokakları projenin mor lekeleriyle hareket kazanıyor.

Reyhan Ertürk: 1976 yılında Çin'de doğan Uygur kökenli-Reyhan Ertürk, İ.T.Ü. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu. Şehirler için kurdukları makro hayallerini ve tasarımlarını, 1998 yılında kurduğu Bis Wear markası altında şehir insanları için mikro ölçekte devam ettiriyor. 2000 yılında üretimlerini gerçekleştirmeye başlayan marka, 2003 yılında Çukurcuma'daki atölye-showroom ile yeni bir sürece girdi. Bis Wear bugün alternatif yaşam yaklaşımının İstanbul yüzü olmakla beraber, çeşitli firmalara tasarım danışmanlığı yapmakta.

Kerem Küçükgürel: 1979 İstanbul doğumlu Kerem Küçükgürel, resim alanında gördüğü lise eğitiminden sonra, Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisansa devam ediyor. Art Decor dergisinde tasarım editörlüğü görevini üstlenen tasarımcı, sektörün önde gelen tasarım ve dekorasyon dergilerinde stil danışmanlığı yapıyor. Ürün tasarımı ve iç mimari alanda çalışmalar yapan Kerem Küçükgürel, Bis wear için kreatif direktörlük yapmakta ve "pasta" için mekân projesi geliştirmekte.Hande Gerez

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'den 1997 yılında mezun oldu. MSGS Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde "Ürün Tasarımında Kimlik" başlıklı yüksek lisans tezini 2001 yılında tamamladı. Domus Academy'de Endüstri Ürünleri Tasarım programlarına katıldı. Isıtma ve soğutma sistemleri, çelik mutfak eşyaları, uzaktan kumanda, beyaz eşya, ürün teşhir sistemleri gibi farklı ürün gruplarına ait tasarım projeleri gerçekleştirdi. Tasarım bölümü sorumlusu olarak firmalarda çalışmalar yaptı. 1. Karton Ambalaj Tasarım Yarışması'nda, 2. Ulusal Genç Yetenekler Ayakkabı Tasarım Yarışması'nda kazandığı dereceleri bulunmaktadır. Şu anda bağımsız olarak tasarım projeleri yürütüyor.
Ebru Gültekin & Sadi Tekin

Ebru Gültekin: 1975 yılında İstanbul'da doğdu. 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü'nden, 2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Avusturya hükümet bursu ile Salzburg Art Academy'de Moda Tasarımı eğitimi aldı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Moda Tasarımı üzerine yüksek lisansını tez aşamasına kadar tamamladı. Sadık Altınok atölyesi ile birlikte Ataşehir-Uydukent projesinde mozaik ve rölyef çalışmalarına katıldı. Lisans eğitiminden sonra çeşitli tekstil firmalarında tasarımcı olarak çalıştı. Halen Orka Group bünyesinde Damat-Tween-ADV markaları icin Tasarım Sorumlusu olarak çalışıyor.

Sadi Tekin: 1976 yılında Ankara'da doğdu, İzmir'de büyüdü. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Ürün tasarımının yanında karikatür ve illüstrasyon ile ilgili de çalışmakta. Dahası, tasarım ile karikatürü birleştirmekten keyif almakta.Aylin Gümüşoğlu

1964 İstanbul doğumlu olan Aylin Gümüşoğlu, 1982'de Yıldız Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde başlayan öğrenimini, 1991'de Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde tamamladı.

1992-1996 yılları arasında çeşitli mimarlık ofislerinde ev dekorasyonu ve mobilya tasarımı üzerinde çalıştı. 1997'de ev içi tasarım mağazasını açtı. 2000-2003 yılları arasında villa dekorasyonları üzerinde çalıştı. 2003 yılında 1000a Dekorasyon Merkezi'nde Lin Concept mağazasını açtı. Halen burada kendi tasarladığı mobilya ve aydınlatmalar ile kişiye özel (butik) proje ve uygulamalar yapıyor.
İnci Ilgın

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesidir. Disiplinlerarası Doktora çalışmasını ABD'nin Washington Eyalet Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Bu dönemde aynı üniversitenin İç Mimarlık Bölümü'nde ders vermiştir. 2003-2005 yılları arasında Cincinnati Üniversitesi'nde, Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. İlgi alanları ve verdiği derslerin konularından bazıları, tasarım kültürü, kent kültürü-gündelik yaşam ve tasarım, temel tasarım, tasarım teorileri, iç hacim ve mobilya tasarımı, portfolyo tasarımı, algılama ve iletişim teknikleridir. Uluslararası ve ulusal konferanslarda bildirileri ve yayınlanmış makaleleri bulunmakta. Tasarım konusundaki çalışmalarının yanı sıra, yaşadığı kentlerle ilgili izlenimlerini resmetmeyi sürdürmektedir. Bu konuyla ilgili uluslararası ve ulusal sergilere katıldı ve çeşitli ödüller kazandı.


Not: Resimler Street Design 2006'dan... 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aykut Erol

Aykut Erol, 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. 1995'te İTÜ Endüstriyel Ürünleri Tasarımı bölümünde bir sene yüksek lisans yaptı. İtalya'da 2002 yılında Domus Academy'i, 2003 yılında Nuova Accademia di Belle Arti NABA'yı bitirdi. Eğitim ve ders aldığı tasarımcılar arasında Andre Branzi, Alessandro Mendini, Stefano Giovannoni, Denis Santachiara, Jozeph Forakis, Konstantin Grcic, Mıchael Young, Dante Donagani gibi önemli isimler bulunmakta.

Yaklaşık 10 yıldır yönettiği kendi tasarım şirketimi olan a y k u t e r o l Tasarım Ltd. Şti., mekân, stand tasarım ve ürün tasarımı çalışmalarına 1997 yılından beri devam etmektedir. 2000 yılı başlangıcından itibaren a y k u t e r o l tarafından geliştirilen A E R O X modüler sistemine geçilmiştir. 2003 yılı itibari ile kurum kimliği ve marka yaratımı, endüstriyel ürün tasarımı ağırlıklı olarak hizmet veriyor.Risalet Ertürk, Reyhan Ertürk & Kerem Küçükgürel

Risalet Ertürk: 1978 yılında Çin'de doğan Uygur kökenli-Risalet Ertürk, İ.T.Ü. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu. Şehirler için kurdukları makro hayallerini ve tasarımlarını, 1998 yılında kurduğu Bis Wear markası altında şehir insanları için mikro ölçekte devam ettiriyor. 2000 yılında üretimlerini gerçekleştirmeye başlayan marka, 2003 yılında Çukurcuma'daki atölye-showroom ile yeni bir sürece girdi. Bis Wear bugün alternatif yaşam yaklaşımının İstanbul yüzü olmakla beraber, çeşitli firmalara tasarım danışmanlığı yapmakta.

Risalet ve Reyhan Ertürk imzalı kostümler, Kerem Küçükgürel'in düzenleme ve yerleştirmeleriyle şehre dağılıyor. Birbirimize yansımamız olan moda tercihlerimizin endüstriyel olarak formlandığı projede, Nişantaşı sokaklarında "o-onlar!" ile karşılaşacağız. Beton grisi şehir sokakları projenin mor lekeleriyle hareket kazanıyor.

Reyhan Ertürk: 1976 yılında Çin'de doğan Uygur kökenli-Reyhan Ertürk, İ.T.Ü. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldu. Şehirler için kurdukları makro hayallerini ve tasarımlarını, 1998 yılında kurduğu Bis Wear markası altında şehir insanları için mikro ölçekte devam ettiriyor. 2000 yılında üretimlerini gerçekleştirmeye başlayan marka, 2003 yılında Çukurcuma'daki atölye-showroom ile yeni bir sürece girdi. Bis Wear bugün alternatif yaşam yaklaşımının İstanbul yüzü olmakla beraber, çeşitli firmalara tasarım danışmanlığı yapmakta.

Kerem Küçükgürel: 1979 İstanbul doğumlu Kerem Küçükgürel, resim alanında gördüğü lise eğitiminden sonra, Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisansa devam ediyor. Art Decor dergisinde tasarım editörlüğü görevini üstlenen tasarımcı, sektörün önde gelen tasarım ve dekorasyon dergilerinde stil danışmanlığı yapıyor. Ürün tasarımı ve iç mimari alanda çalışmalar yapan Kerem Küçükgürel, Bis wear için kreatif direktörlük yapmakta ve "pasta" için mekân projesi geliştirmekte.Hande Gerez

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'den 1997 yılında mezun oldu. MSGS Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde "Ürün Tasarımında Kimlik" başlıklı yüksek lisans tezini 2001 yılında tamamladı. Domus Academy'de Endüstri Ürünleri Tasarım programlarına katıldı. Isıtma ve soğutma sistemleri, çelik mutfak eşyaları, uzaktan kumanda, beyaz eşya, ürün teşhir sistemleri gibi farklı ürün gruplarına ait tasarım projeleri gerçekleştirdi. Tasarım bölümü sorumlusu olarak firmalarda çalışmalar yaptı. 1. Karton Ambalaj Tasarım Yarışması'nda, 2. Ulusal Genç Yetenekler Ayakkabı Tasarım Yarışması'nda kazandığı dereceleri bulunmaktadır. Şu anda bağımsız olarak tasarım projeleri yürütüyor.
Ebru Gültekin & Sadi Tekin

Ebru Gültekin: 1975 yılında İstanbul'da doğdu. 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü'nden, 2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Avusturya hükümet bursu ile Salzburg Art Academy'de Moda Tasarımı eğitimi aldı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Moda Tasarımı üzerine yüksek lisansını tez aşamasına kadar tamamladı. Sadık Altınok atölyesi ile birlikte Ataşehir-Uydukent projesinde mozaik ve rölyef çalışmalarına katıldı. Lisans eğitiminden sonra çeşitli tekstil firmalarında tasarımcı olarak çalıştı. Halen Orka Group bünyesinde Damat-Tween-ADV markaları icin Tasarım Sorumlusu olarak çalışıyor.

Sadi Tekin: 1976 yılında Ankara'da doğdu, İzmir'de büyüdü. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Ürün tasarımının yanında karikatür ve illüstrasyon ile ilgili de çalışmakta. Dahası, tasarım ile karikatürü birleştirmekten keyif almakta.Aylin Gümüşoğlu

1964 İstanbul doğumlu olan Aylin Gümüşoğlu, 1982'de Yıldız Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde başlayan öğrenimini, 1991'de Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde tamamladı.

1992-1996 yılları arasında çeşitli mimarlık ofislerinde ev dekorasyonu ve mobilya tasarımı üzerinde çalıştı. 1997'de ev içi tasarım mağazasını açtı. 2000-2003 yılları arasında villa dekorasyonları üzerinde çalıştı. 2003 yılında 1000a Dekorasyon Merkezi'nde Lin Concept mağazasını açtı. Halen burada kendi tasarladığı mobilya ve aydınlatmalar ile kişiye özel (butik) proje ve uygulamalar yapıyor.
İnci Ilgın

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesidir. Disiplinlerarası Doktora çalışmasını ABD'nin Washington Eyalet Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Bu dönemde aynı üniversitenin İç Mimarlık Bölümü'nde ders vermiştir. 2003-2005 yılları arasında Cincinnati Üniversitesi'nde, Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. İlgi alanları ve verdiği derslerin konularından bazıları, tasarım kültürü, kent kültürü-gündelik yaşam ve tasarım, temel tasarım, tasarım teorileri, iç hacim ve mobilya tasarımı, portfolyo tasarımı, algılama ve iletişim teknikleridir. Uluslararası ve ulusal konferanslarda bildirileri ve yayınlanmış makaleleri bulunmakta. Tasarım konusundaki çalışmalarının yanı sıra, yaşadığı kentlerle ilgili izlenimlerini resmetmeyi sürdürmektedir. Bu konuyla ilgili uluslararası ve ulusal sergilere katıldı ve çeşitli ödüller kazandı.


İTÜ - Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Burcu Kapu

1978 doğumlu Burcu KAPU, İstanbul Ünv. Biyoloji bölümünü bitirdikten sonra Yeditepe Ünv.'de MBA'ni tamamladı. Bugün halen çok uluslu bir ilaç firmasında ürün yöneticiliği yapmaktadır. Burcu KAPU, öğrencilik yıllarında aldığı karakalem resim çalışması derslerinden sonra, son bir yıldır Neslihan Sever ile birlikte ayakkabı tasarımına ağırlık vermiştir. Şu anda da profesyonel olarak kişiye özel ayakkabı tasarımı hizmeti vermektedir.

Maral Kinran

Maral Kinran, 1982'de İstanbul'da doğdu. 2005'te İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü birincilikle bitirdi. 2003'te Moda tasarımcısı Özlem Süer'e asistanlık yaptı. Bu sürede koleksiyonlar için aksesuar tasarımları ve Step Halı için desen çalışmaları yaptı. Kasım 2004'te geleneksel Türk gıda ürünleri için yeni ambalaj tasarımı önerisiyle Cenova Akdeniz Formları Fuarı'na katıldı. ADesign Fair 2005'te, tasarladığı elektrikli çay ve kahve seti, Mezuniyet Projeleri bölümünde sergilendi. Cama olan ilgisi onu sıcak cam döküm ve üfleme teknikleri öğrenmeye ve cam tasarımı üzerinde çalışmaya yönlendirdi. Şu anda Şişecam bünyesinde tasarımcı olarak çalışıyor.

Defne Koz

İtalya'da çalışmakta olan Defne Koz, Milano "Domus Academy"de Endüstri Tasarımı masterini tamamladı. 1992 senesinde, endüstri tasarımı konusunda profesyonel danışma hizmetleri, yeni tasarımlar ve ürün stratejileri sunan Defne Koz Design Studio şirketini kurdu. Son projelerini Alparda, İtalyan Fontana Arte, Alessi, Foscarini, Pirelli, Egiza, Cappellini/Progetto Ogetto, Guizzini, Nito/Rapsel, Mobileffe, RSVP ve Steel, Alman Rosenthal, Türk Decorum, Eczacıbaşı Vitra, Paşabahçe, MDP, Japon Sharp, Nissan ve Casio firmaları için geliştirdi.

Sergide Alparda Mobilya için tasarlamış olduğu Tomo ve Mile serisi ile yer alıyor.Atilla Kuzu
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatları Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Reşit Soley, Hasan Mingü ofislerinde ofis, mağaza projelerinde çalıştı. 1994 yılında mimar Levent Çırpıcı ortaklığında mimarlık sektöründe proje, uygulama ve kontrollük alanında hizmet vermek üzere Zoom Mimari Tasarım Proje Uygulama LTD Şirketi'ni kurdu. Zoom Mimari Tasarım Proje Uygulama Limited Şirketi, öncelikle banka, mağaza sektörü gibi alanlarda dekorasyonla ilgili olarak proje, uygulama ve kontrollük destekli hizmetler veriyor. Zoom, ilerleyen yıllarda bu iki sektör haricinde büyük mağazacılık, alışveriş merkezleri, kongre merkezleri gibi alanlarda ve çeşitli firmaların yönetim binaları, ofis katları ve fuar stand projelerinde tasarım, uygulama ve kontrollük hizmetlerinde bulundu. Halen bu sektörde çalışmaları devam ediyor.

2005 yılında Design Turkey yarışmasında "Halka Açık Mekânlar" kategorisinde Bağdat Caddesi Polikliniği uygulaması ile birincilik ödülü kazandı.Kerim Kürkçü

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden 2005 yılında mezun oldu. Y.T.Ü. Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Beykoz Cam Ocağı'nda asistan, Filambarları ve Artifusion'da tasarımcı olarak görev aldı. 2002 yılında kurulan kent ve gündelik yaşam odaklı üretimler yapan Heterotopia grubunun kurucu üyelerindendir. Çeşitli mobilya ve grafik tasarımlarının yanı sıra Biber Mimarlık ekibiyle çalışmalarına devam ediyor.
 
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bunlar harika tasarımlar... ve hepsi göğsümü kabarttı teşekkürler Zynep çok güzel bir paylaşım bu  :turk
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Rica ederim Cerencim.
Doğum tarihlerine dikkat ettiysen çoğu daha çok genç ve çok başarılı. Çok sevdim ben genç insanları. :-*
 
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
evet dikkat ettim.. tüm detayları heyecanla okudum... bende sevdim...
başarıları daim olsun.. bizim böyle beyinlere her daim ihtiyacımız var..
 
E

extreme

Kullanıcı
25 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Bir çok nesneye daha çok kullanım alanı açılmış. Değerlendirmek gerek ;)
Tebrikler
 
Üst