Genç ebeveynlerin çoçukları daha zeki

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Genç ebeveynlerin çoçukları daha zeki başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,301 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Genç ebeveynlerin çoçukları daha zeki
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan itsmyturn
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Geç yaşta anne baba olanların çocuklarının, yaşıtlarına göre daha zeki olduğu bildirildi. İzmir´de üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi´nde yapılan incelemede, geç yaşta anne baba olanların çocuklarının zeka seviyesinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Ahmet Bildiren, üstün yetenekli çocukların zeka düzeylerini ailelerin bazı değişkenlerine göre incelediklerini belirtti.

Anne ve babaların yaşları, eğitim düzeyi ve çocukların kardeş sayısı değişkenlerinin çocukların zeka düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçladıklarını anlatan Bildiren, incelemeye merkezin Temel Kabiliyet Testinde yeterli performansı göstermiş 11 ilçe ve 62 okuldan 2 ve 3. sınıfta olan 326 öğrencinin katıldığını söyledi.

Bildiren, değişkenlerle ilgili bilgileri elde etmek amacıyla "Veli Bilgi Formu" dağıttıklarını ve bulguları analiz ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:
"Kendi öğrencilerimiz arasında bir araştırma yaptık. Araştırmanın sonucunda örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve baba yaşlarına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptandı. Anne yaşı 40-49 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesinin anne yaşı 18-29 ve 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre, baba yaşı 40-49 arası olan çocukların zeka seviyesinin baba yaşı 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır."

EBEVEYNİN EĞİTİMİ DE ZEKA SEVİYESİNDE ETKİLİ
Bildiren, incelemede, örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve babanın eğitim düzeyine göre de farklılık gösterdiğini gördüklerine işaret etti. Eğitim düzeyi yüksek anne ve babanın çocukların zeka seviyesinin daha yüksek olduğunun görüldüğünü belirten Bildiren "Eğitim düzeyi lisansüstü ve lisan olan annenin çocuğunun zeka seviyesi, anne eğitim düzeyi orta öğretim olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek. Baba için de aynı sonuç geçerli" diye konuştu.
Bildiren, incelemenin sonuçlarını Eskişehir´de gerçekleştirilecek Üstün Yetenekli Çocuklar 2. Ulusal Kongresi´nde katılımcılarla paylaşacaklarını kaydetti.

Yeni şafak


 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Geç yaşta anne baba olanların çocuklarının, yaşıtlarına göre daha zeki olduğu bildirildi.
Daha fazla ilgileniyorlar, daha çok konuşuyorlar, daha çok oyun oynuyorlar, sabırlı oluyorlar, biraz daha dengeli olabilirler,..vs. bunlar olabilir mi acaba sebep?
 
I

itsmyturn

Kullanıcı
22 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bu bazı siyasilerin mantığıdır kanımca 15'inizde evlenin 3 çocuk yapın.Çocuklarınıza henüz 15'inde yat kat holding sahibi yapın akıllı ve uyanık olmasını öğretin empozesidir.
Daha dün zeka gelişimi ile ilgili farklı bir araştırma konusu okumuştum. Bu konu ile de oldukça zıttı. Ne yapmaya çalışıyorlar bilmiyorum. :mad:
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Superisi konunun içeriği başlık ile uyuşmuyor gibime geldi ::)

Yaş ilerledikçe, insan olgunlaştıkça genleride daha düzgün hale gelmekte,buda geç yaşta sahip olunan çocuğun zeki ve yetenekli olmasını sağlıyor ,çünkü çocuk genlerinin %80 ini anne babasından alıyor.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya Ebru haklı. Başlıkta "genç" diyor, yazıda "geç".. Hangisini bulmuşlar şimdi, anlamadım ben?
 
I

itsmyturn

Kullanıcı
22 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Evet bende şimdi farkettim. Tuhaf ??? Ben başlıktan şartlanarak tüm konuyu o şartlanmışlıkla okudum.
 
Üst