GEMİLERİ YAKMAYA VAR MISINIZ?

• Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Eğitimleri & Eğitimler kategorisinde SUNFLOWERS tarafından oluşturulan GEMİLERİ YAKMAYA VAR MISINIZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 38,485 kez görüntülenmiş, 81 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Eğitimleri & Eğitimler
Konu Başlığı GEMİLERİ YAKMAYA VAR MISINIZ?
Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zeynepbegüm
S

SUNFLOWERS

Gemileri yakmaya var mısınız?
Öss motivasyon seminerlerimden birindeydi; konuşmacı olarak üniversiteden Psikolojik danışman arkadaşım yılmazı da çağırmıştım...Yılmazın konuşması bittiğinde öğrencilerden biri dönüp yılmaza: "Hayatta başarıyı yakalamak o kadar kolaymış gibi konuştunuz,o kadar rahat anlattınızki!!! oysa benim de bir amacım var ama ben çoğu zaman masaya gitmekte zorlanıyorum, bazı konuları anlamadığımda canım sıkılıyor,sinirlenip geriliyorum ,beni çağırdıklarında arkadaşlarıma hayır diyemiyorum,uykum geldiğinde uyuyamamak elimde olmuyor,ertelemeden yapamıyorum!!...Oysa siz bunları hiç yaşamamış gibi konuşuyorsunuz! peki siz de bunları yaşamadınız mı öss´ye hazırlıkta...Ben şunu merak ediyorum:gerçekten bu kadar kolay mı!siz nasıl başardınız, sizi harekete geçiren güç neydi, nasıl yaptınız?"

Yılmaz öğrenciye doğru yürüdü ve "ben hiç bişey yapmadım sadece GEMİLERİ YAKTIM o kadar..."dedi ve devam etti; "Tarık bin ziyad ispanyanın fethi sırasında islam ordusu karaya ayak basar basmaz, tarık bin ziyad askerlerine kendilerine ait olan bütün gemilerin, donanmanın yakılması emrini verir...Bunu gören askerler şaşkınlık içinde birbirlerine baktıklarında artık iki seçenekleri olduğunu görürler; ya öleceklerdir ya da savaşı kazanacaklardır.Çünkü artık geri dönüş yoktur;  bütün gemiler yakılmıştır..."

Yılmaz bunu anlattığında seminer salonunda derin bir sessiklik! ve yılmaz devam etti:" Nasıl başardığımı mı merak ediyorsunuz o zaman söyleyeyim; ben mardin lisesini bitirip sınava girdiğimde ilk yılımda dicle üniversitesi muhasebe bölümünü kazandım.Oraya gidip iki yıl okuyup okulu bitirdikten sonra iş ararken bi gün kendi kendime; hayır matematiksel işlemler,sayısal hesaplamalar bana göre deil, ben insanlarla içiçe olabileceğim bir iş yapmalıyım dedim ve  ailem karşı çıkmasına rağmen tekrar öss´ye hazırlandım...Bir yıl hazırlıktan sonra sınav sonuçları açıklandığında sakarya üniversitesi sınıf öğretmenliğini kazanmıştım..Çok sevinçliydim...Okul dönemi başladığında bavulumu toplayıp sakaryaya gittim...Orda da üç ay okuduktan sonra bir şeyin yanlış,eksik olduğunu farkettim!! şapkamı önüme koyup düşünmeye başladım.Artık emindim; sınıf öğretmenliği bana göre değildi.Ben yaşamımın sonuna kadar istemediğim, haz almadığım bir iş yapmamalıydım..Ve oturup bir kaç gün ne yapmam gerektiğini düşünmeye başladım...Evet bulmuştum; ben psikolojik danışman olmalıydım...Ve tekrar sınava hazırlanacaktım.Yeniden sınava girmeye karar verdiğimde çok önemli üç şeyin farkındaydım 1-okulu bırakacaktım ve ailemin bundan haberi olmayacaktı. 2-Bir önceki yıl sınavı kazandığım için puanım kırılacaktı (30-35 puan) ve ben diğer öğrencilerden çok geride bir puanla başlayacaktım 3-Ev arkadaşlarım üniversite öğrencisiydi onlar gezmeye eğlenmeye gideceklerdi ben eve kapanacaktım ( ki bu son derece zordur)... bütün bunları biliyordum ama kararımı vermiştim, çünkü artık bi amacım vardı ve ben bütün gemileri yakmıştım...

Beş ay çalıştım; odamdan hiç çıkmadığım günleri hatırlıyorum; arkadaşlarım eğlenmeye giderlerdi ben kapıyı kapatır sorularla konuşmaya devam ederdim...Onlar diğer odada şarkı söyler halay çekerlerdi ben kulaklarıma pamuk tıkardım..Bazı zamanlar yoruldum,sıkıldım,gerildim,ertlelemek istedim ama asla durmadım,çünkü gemileri yakmıştım!!! Sınav sonuçları açıklandığında bilgisayarın ekranında gördüğüm yazı şuydu: Çukurova üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüne yerleştirildiniz...Gemiler yakılmış ve artık zafer kazanılmıştı...Dediğim gibi, inanın ben birşey yapmadım sadece gemileri yaktım o kadar; çünkü bir amacım vardı ve geri dönüşümün olmadığını biliyordum..."

Yılmaz bunları anlattığında aslında kendimize söylediğimiz, yapamıyorum,olmuyor,canım sıkılıyor, zor geliyor, ertelemeden yapamıyorum, kendime söz geçiremiyorum cümlelerinin birer savunma mekanizmasından öte birşey olmadığını bir kez daha farkettim...

Gemileri yakmaya var mısınız?

Alıntıdır..

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bayıldım SUNFLOWERS...
Çok teşekkürler.
Kendimden o kadar çok şey buldum ki bu yazıda
Çok güzel ifade etmiş.

S

SUNFLOWERS

yaratici_idea' Alıntı:
Bayıldım SUNFLOWERS...
Çok teşekkürler.
Çok güzel ifade etmiş.
Beğendiğine sevindim.
Umarım faydalı olmuştur :)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
SUNFLOVERS' Alıntı:
yaratici_idea' Alıntı:
Bayıldım SUNFLOWERS...
Çok teşekkürler.
Çok güzel ifade etmiş.
Beğendiğine sevindim.
Umarım faydalı olmuştur :)
Evet çok faydası oldu.
Hem de tam gemileri yakmaya karar verdiğim bir zamanda.
Bu kadar olur  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:
Böyle bir mahcubiyet alır, götürür ya insanı.
Tanıtılmaya çok alışığım. Belki eklenebilecek çok şey daha var bu yazılanlara ama Zeynep ALTAN'ın bu şekilde ifade etmesi bir başka mutlu etti beni.

Mümin SEKMAN ile tanıştığımda "anne yokluğundan" bahsetmiştim. Yokluğun bazı şeylere insanı "başarıya!" ittiğinden...

O da gülerek cevap verdi. VE şunları ekledi :

Sen de benim gibi başarmak zorunda kalcak şekilde doğanlardan birisin demek... Benim de babam ben 1.5 yaşımdayken 125 uyku hapı içip intihar etti. "Nasıl başardınız diyorlar ya?" gülüyorum. Çünkü başka seçeneğim yoktu ki :) Gemilerimi yakmışlardı yani...
Gemilerimi yakmışlardı. VE ben bu hayata daha çok tutundum. Teşekkürler Zynep'çim.

Dip Not : Mümin SEKMAN, Türkiye'nin en çok satan kişisel gelişim yazarı ve sayılı eğitmenlerinden biridir.
İşte "gemileri yakanlar"dan örnekler! :)

S

SUNFLOWERS

Zynep' Alıntı:
Cσ∂єx' Alıntı:
Böyle bir mahcubiyet alır, götürür ya insanı.
Tanıtılmaya çok alışığım. Belki eklenebilecek çok şey daha var bu yazılanlara ama Zeynep ALTAN'ın bu şekilde ifade etmesi bir başka mutlu etti beni.

Mümin SEKMAN ile tanıştığımda "anne yokluğundan" bahsetmiştim. Yokluğun bazı şeylere insanı "başarıya!" ittiğinden...

O da gülerek cevap verdi. VE şunları ekledi :

Sen de benim gibi başarmak zorunda kalcak şekilde doğanlardan birisin demek... Benim de babam ben 1.5 yaşımdayken 125 uyku hapı içip intihar etti. "Nasıl başardınız diyorlar ya?" gülüyorum. Çünkü başka seçeneğim yoktu ki :) Gemilerimi yakmışlardı yani...
Gemilerimi yakmışlardı. VE ben bu hayata daha çok tutundum. Teşekkürler Zynep'çim.

Dip Not : Mümin SEKMAN, Türkiye'nin en çok satan kişisel gelişim yazarı ve sayılı eğitmenlerinden biridir.
İşte "gemileri yakanlar"dan örnekler! :)
Teşekkürler Zynep bilgiler için :)

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
yazı güzel ama
minik serçenin dediği gibi

'ne gemiler yaktım ne gemiler yaktım,
okadar yandı ki canım sonunda karşıdan baktım
ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım'

:-[

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
buLut' Alıntı:
yazı güzel ama

Şans...

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
  :-\
evet şans ve kısmet herşey.

S

SUNFLOWERS

buLut' Alıntı:
yazı güzel ama

Bulut seni karamsar gördüm.
B

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sezen Aksu, o şarkıyı yazarken, belki bugün düşündüklerini hiç düşünmüyordu, birilerini yitirmişti...

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
SUNFLOVERS' Alıntı:
buLut' Alıntı:
yazı güzel ama

B
karamsarlık değil bence  .gerçeklerim.ya da sadece benim gerçeklerim.

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
buLut' Alıntı:
   :-\
evet şans ve kısmet herşey.
Yok öyle bu sözcüklerin üstüne yatmak ama!
ama haksızmıyım herkes şanslı doğmuyor.

Zynep' Alıntı:
Sezen Aksu, o şarkıyı yazarken, belki bugün düşündüklerini hiç düşünmüyordu, birilerini yitirmişti...
sezen aksu halkın her kesimini düşünmüş benim gibileridedüşünmüş yazarken sağolsun  :D

S

SUNFLOWERS

buLut' Alıntı:
SUNFLOVERS' Alıntı:
buLut' Alıntı:
yazı güzel ama

B
karamsarlık değil bence  .gerçeklerim.ya da sadece benim gerçeklerim.
Yolunda gitmeyen nedir?

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
daha çok kişisel sorunlar.
ama boşverin.
boşverilmelmişlikler içinde kaybetmişken kendimi siz de boşverin .
mühim değil.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Buna yorumumu farklı bir bakış açısı ile yapmak istiyorum..
Kısaca özetliyeceğim bir çoğumuzun bildiği bir hikaye...

Öğretmen bir gün sınıfa giriyor ve yazılı yapıcak ve sınav tek sorudan ibaret.
Soru Risk nedir?
herkes sayfalar dolusu yazıyor
Yalnız içlerinden biri adını soyadını yazıp kağıdı kaplayacak şekilde bir işaret koyuyor ve altına RİSK budur diyor.
ve sınavda tek 100 puan alan o öğrenci oluyor.

Aynı öğretmen yine bir sınav yapıyor. soru yine aynı öğrenci yine aynı cevabı veriyor.
Bu kez tek 0 alan öğrenci o.

Soruyor öğretmenine aynı cevabı verdim neden 0 aldım diyor.

Aynı risk iki kez göze alınmaz diyor..

Demem o ki.. Yılmaz bir risk almış ve bunu tamamına erdirmiş.

Risk varsa kaybetmekte var lakin kazanmak öyle şevk verici ki..

Paylaşımın için teşekkürler.

S

SUNFLOWERS

Safari' Alıntı:
Buna yorumumu farklı bir bakış açısı ile yapmak istiyorum..
Kısaca özetliyeceğim bir çoğumuzun bildiği bir hikaye...

Öğretmen bir gün sınıfa giriyor ve yazılı yapıcak ve sınav tek sorudan ibaret.
Soru Risk nedir?
herkes sayfalar dolusu yazıyor
Yalnız içlerinden biri adını soyadını yazıp kağıdı kaplayacak şekilde bir işaret koyuyor ve altına RİSK budur diyor.
ve sınavda tek 100 puan alan o öğrenci oluyor.

Aynı öğretmen yine bir sınav yapıyor. soru yine aynı öğrenci yine aynı cevabı veriyor.
Bu kez tek 0 alan öğrenci o.

Soruyor öğretmenine aynı cevabı verdim neden 0 aldım diyor.

Aynı risk iki kez göze alınmaz diyor..

Demem o ki.. Yılmaz bir risk almış ve bunu tamamına erdirmiş.

Risk varsa kaybetmekte var lakin kazanmak öyle şevk verici ki..

Paylaşımın için teşekkürler.
Safari bende teşekkür ederim. paylaşım için :)