Geleceğe yönelik plan yapabiliyorlar

  • Konbuyu başlatan crnkcclr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde crnkcclr tarafından oluşturulan Geleceğe yönelik plan yapabiliyorlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,226 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Geleceğe yönelik plan yapabiliyorlar
Konbuyu başlatan crnkcclr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İsveç'teki Lund Üniversitesi tarafından Furuvik hayvanat bahçesinde yapılan araştırmada, 10 yıl süreyle gözlemlenen bir erkek şempanzenin, hayvanat bahçesinin açılmasından önce sakince taşları toplayarak, bunları daha sonra ziyaretçilere atmak için yuvarlak şekil verdiğinin tespit edilmesi uzmanları şaşkına çevirdi.

İsveçli bilim adamlarının Amerikan Current Biology dergisinin dünkü sayısında yayımladıkları araştırmada, ilk kez tespit edilen bu eylemin, hiç şüpheye yer bırakmadan bir hayvanın insan gibi, geleceğe yönelik planlar yapabildiğini ortaya koyduğunun altı çizildi.

Araştırmanın başında yer alan Mathias Osvath, "Bu araştırmalar, inandırıcı bir şekilde kuzenlerimiz maymunların, çok karmaşık biçimde geleceğe yönelik tahminde bulunabildiklerini gösteriyor, gelecekteki muhtemel olayları akıllarında canlandırabilme kapasiteleri dahil olmak üzere çok yüksek bir bilinç seviyelerinin bulunduğunu düşündürüyor" diye konuştu.

Bu hayvanların büyük olasılıkla, insanlar gibi kafalarında geçmiş yaşamlarından bölümler geçirdiği ve gelecek günleri düşündüğü, kendi iç dünyaları bulunduğunu söyleyen Osvath, "Doğada yaşayan şempanzeler, ileride yapacakları bir saldırı için taş topluyor ve büyük olasılıkla tüm bunları ilerisi için planlıyor. Günlük yaşamlarının büyük bölümünü önceden tasarladıklarını düşünüyorum" dedi.

Sabah hayvanat bahçesi açılmadan önce biriktirdiği "silahları" ziyaretçilere atmak için öğleye dek bekleyen 31 yaşındaki Santino isimli şempanzenin bu anti-sosyal davranışı, ziyaretçileri ve bakıcılarını şaşkınlığa sürüklerken, araştırmacıları da büyüledi.

 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
İyiymiş. Hayvanların geneli geleceğe yönelik plan yapmaz mı ya. Yoksa içgüdüsel olarak mı hareket ediyolar yani meselaaa kuşların göç etmesi geleceğe yönelik bir plan mı. Yani burda anlık karar vermeden mi bahsedilmiş. Yoksa bu maymun bunu 10 yıllık süreçtemi öğrenmiş. Oralar açık kaldı kafamda :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
erkek şempanzenin, hayvanat bahçesinin açılmasından önce sakince taşları toplayarak, bunları daha sonra ziyaretçilere atmak için yuvarlak şekil verdiğinin tespit edilmesi uzmanları şaşkına çevirdi.
;D ;D ;D
Süper yaa:))) Yav gerçekten düşünebiliyorlar demekki de azıcık beyin jimnastiği yapması lazım:)

meselaaa kuşların göç etmesi geleceğe yönelik bir plan mı.
O içgüdüsel yav, plan değil.
Yoksa bu maymun bunu 10 yıllık süreçtemi öğrenmiş.
10 yıl incelemiş adamlar, bişey öğretmemişler. Maymuna da ziyaretçilere taş aramaktan gına gelmiş herhalde, bu kadar özenle çalıştığına göre:))
 
Üst