geçmiş nesil ile günümüz arasındaki farkı açılardan alalım

• Konbuyu başlatan hayalhane
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde hayalhane tarafından oluşturulan geçmiş nesil ile günümüz arasındaki farkı açılardan alalım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,308 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı geçmiş nesil ile günümüz arasındaki farkı açılardan alalım
Konbuyu başlatan hayalhane
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan adildoy
H

hayalhane

Sn arkadaşlarım sizlerce günümüz neslinin eskiden olumlu vede olumsuz yönlerini görüşünüz olarak belirtir misiniz???

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Dejenerasyon diz boyu.
Yetermi?
Yetmez ise yetiricek bir mesaj daha yazarım bu konuya.
Teşekkür ederim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hımm..
Genelde herkes aynı şeyleri söyleyecek gibime geliyor.
Önce bi gelsin bakalım yorumlar.. :)

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Bence geçmiş nesille aramızdaki en önemli fark eskiden bizdik şimdi ben olduk.Bizim mahalle derken şimdi komşularımızı bile tanımaz haldeyiz.Bizim ev ,bizim aileden benim evim ,benim ailem olduk bu bireysellik bizdeki bir çok değerin yok olmasına neden oldu .En önce paylaşma duygumuzu yitirdik  bu yüzdende saygımızı da yitiriyoruz .Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete,sonumuz hayırlı olsun.

N

niko35

Kullanıcı
14 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tekirdağ
tüketim toplumu olduk hızlı tüketip hiç değer vermiyoruz.

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Geçmiş nesil daha 18 yaşındayım eğer geriye isersem sadece 7 yaşıma gidebilirim o zmanla şimdiki zmanı değerlendirmem istenirse sadece şunu diyebilirm;Herşey aynı değişense sadece insanlar..geçmişte ki gibi değilim,buna misal!

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
öğretmen olarak kendi açımdan bakayım:
önceden öğretilenler şu sıradaydı:
sistem
toplum
birey
şimdi ise sıra şu şekle girdi:
birey
toplum
sistem..

yeterince açıuklayıcı oldu mu bilmiyorum ama bu olumlu bir adımdrı bence..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
harariye' Alıntı:
sistem
toplum
birey
birey
toplum
sistem..

Hangisi olmalı hocam ?
Şimdimi ? geçmişmi ?

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Eskiden üretken bir ülke , sosyal bir toplumduk. İnsanlık vardı. Şimdi dışa bağımlı , cahil ve mantıksız bir toplumuz. İnsanlık yerine çıkarcılık var.

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
harariye' Alıntı:
sistem
toplum
birey
birey
toplum
sistem..

Hangisi olmalı hocam ?
Şimdimi ? geçmişmi ?
belirttiğim gibi olumlu bir adım bu bence..
yani şimdiki surum daha mantıklı, en azından birey önce kendini tanıyor sonra içinde yaşadiği toplumu ve sistemi..
ama önce sistemi ele alırsak birey olmaktan çıkarırız kişiyi..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Olumlu yönleri teknoloji bakımından daha ilerdeyiz ve hayatımızın bir çok alanında kolaylıklar oluştu bu sayede.
Olumsuzluğu ise arkadaşlarımında değindiği bireysellik arttı buda kişileri yanlızlığa daha çok itti maddi değerler arttıkça manevi değerler azaldı.
Her geçen gün daha çok tüketim toplumu haline geldiğimizden tatminsiz insanlar olduk.
Eskiye göre uzaklar yakın oldu ulaşım kolaylıkları sayesinde uzakdaki sevdiklerimiz bir tetefon uzaklığında artık.
Ama eskiden ulaşım zorluğundan görüşemediğimiz sevdiklerimizle şimdi yoğunluk yüzünden görüşemiyoruz.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zaman zaman şunu düşünüyorum.
'Acaba herkes aynı şeyi mi yaşıyor?'
Herkes çocuk oluyor, herkes ergen oluyor, herkes yetişkin oluyor, herkes yaşlanıyor.
Çocukken büyümeye özeniyoruz. Ergen olunca Büyükleri eleştiriyoruz, kızıyoruz.
Sonra yetişkinlikle yaşlılık arasında eleştirdiklerimizi kendimiz yapıyoruz..
Yeni nesili eleştirmeye başlıyoruz  ;D
Yaşlanıyor muyuz  :D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Cep telefonum,bilgisayarım,illa markalı giyim tarzım yoktu,izin hakkım kısıtlı,özgürlük bir yere kadar,flört olayı gizliydi,ne kadar büyükşehirdede büyüsem ayıp ve ahlaki sınırlar içerisinde yetiştim.En pahalı hediyem yılsonu karnesinden sonra elde edilen bir bisiklet :)olanla yetinmek,küçük şeylerden mutlu olmak bana yetiyordu.Şimdi ise nesil herşeye sahip,kendilerinin istemesine fırsat kalmadan aileler tarafından herşey önlerine sunulmakta,bu da doyumsuzluğa,daha fazlasını istemelerine,mutsuz olmalarına neden olmakta,Dünya ve insanlar artık çok kirli.Herşey para,marka,dış görünüm olmuş ve bu şekilde toplumda tutunmaya çalışıyorlar,üzücü

H

hayalhane

bence yeni nesil eskisi gibi milleti değil hep kendini düşünüyor yani hep bananeci benim malıma aileme birşey olmasın da kimseden banene gibi....

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
harariye' Alıntı:
belirttiğim gibi olumlu bir adım bu bence..
yani şimdiki surum daha mantıklı, en azından birey önce kendini tanıyor sonra içinde yaşadiği toplumu ve sistemi..
ama önce sistemi ele alırsak birey olmaktan çıkarırız kişiyi..
Hocam affınıza sığınarak soruyorum,mantıklı olan,dikkat çektiğiniz durum ise,günümüzdeki insan kaynaklı dejenerasyonu,yozlaşmayı,her açıdan yoğunlaşan,kültürel sosyal ekonomik vs vs vs erozyonu neye bağlıyorsunuz ?

Önce birey derken, yanlışı nerde yapıyoruz ? Yoksa eğitim sisteminin saldım çayıra mevlam kayıra türünden olduğundanmı ?

Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Önce birey derken, yanlışı nerde yapıyoruz ? Yoksa eğitim sisteminin saldım çayıra mevlam kayıra türünden olduğundanmı ?
Komple abi, içinde herşey var o yobazlaşma sebebinin!

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Geçmiş te birbirimize daha kolay güvenirdik. Şimdi daha zor. Biz diye başlayan cümleler artık ben diye kuruluyor. Geri kalan farklar da bunların yüzünden sanırım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yahu işin tuhafı şu, Yanlış metod doğru insanları doğuruyor ben ona yanıyorum.
Geçmiş metod yanlış ama insanlarda doğru etki yapmış,şimdiki metod doğru fakat etkisi ters.

İlginç bür durum işte, anlamadım gitti ben.

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Yahu işin tuhafı şu, Yanlış metod doğru insanları doğuruyor ben ona yanıyorum.
Geçmiş metod yanlış ama insanlarda doğru etki yapmış,şimdiki metod doğru fakat etkisi ters.

İlginç bür durum işte, anlamadım gitti ben.
şöyle bi örnek vereyim anlarsın demek istediğimi eminim:

şimdi bu yeni sistemde bize yani öğretmenler diyorlarki: bırakın çocuğa kalıp bilgi vermeyi çocuk kendi yapsın yaşasın öğrensin...
bana göre çok matıklı
ama bizim insanımız bunu nasıl anlıyor?
bir çok öğretmen şöyle yorumlar bunu:
ohh artık rahatız bırak çocuğu kendi bulun, öğretecem diye debelenmeye gerk yok..
cidden durum böyle..
tabi bu sadece bir yerden bakılınca..
dahja ne yönleri var bu meselenin...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hocam, birey olmayı öğretemedikten sonra,bilgi kalıb olsa ne olmasa ne,değilmi ama.
Prototip insanlar sunuyoruz hayata,sonrada anlamadıkları durumda tık diye kalıyorlar ortalıkta.
Düzeltmek içinde çabala dur olmuyor,biraz yukarıda belirttiğim gibi,saldım çayıra mevlam kayıra türü bir eğitim istemi.
Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Eğitim sorununun çözümü ''Eğitimli'' Eğitimcilerden geçiyor,sistemi alt üst edebilicek düzeyde,kültürlü,objektif yeniliklere açık,geçmişi ile barışık.
Kısacası işimiz çok zor,karanlık bir labirent çıkışı bulmak uzun caman alıcak,geç kalınırsa çıkış diye bir yer kalmayacak.

Teşekkür ederim sabrınız için.