Gece Çalışmak Artık Kanserojen Sayılıyor

  • Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde roze tarafından oluşturulan Gece Çalışmak Artık Kanserojen Sayılıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,320 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Gece Çalışmak Artık Kanserojen Sayılıyor
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

Biyolojik saat açısından en kötüsü, hem gece, hem gündüz vardiyalarında çalışmak.

Gece çalışanların kansere yakalanma riskinin daha fazla olabileceği yönünde bilim çevrelerinde tartışmalar yıllardır süregelirken, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) kanser kolu Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (UKAA), geceleri çalışmayı "muhtemel kanserojen etkisi bulunanlar" listesine dahil ediyor.

Dünya Sağlık Örgütüne bağlı kuruluş bu kararı, karanlık çöktükten sonra çalışmaya başlayan kadın ve erkeklerde meme ve prostat kanserine yakalanma oranının yüksek olduğunu ortaya çıkaran araştırmalar üzerine, geçen ay düzenlenen bir panel toplantısında aldı.

UKAA böylece, geceleri çalışmayı, kansere yol açan anabolik steroidler, morötesi radyasyon, kurşun içeren boya ve dizel motor egzozu gibi maddelerle aynı kategoriye koymuş oluyor.

Amerikan Kanser Vakfı da, UKAA'nın açıklamasının ardından geceleri çalışmayla ilgili benzer bir kararı alabileceğini, şimdiye dek çalışma ve kanser bağlantısının "hala kesin olmadığını ve ispatlanmadığını" düşündüklerini, çünkü gece çalışanlarda kanser riskini arttıran başka ortak faktörler olabileceğini tartıştıklarını açıkladı.

Geceleri çalışmanın kansere neden olduğu ispatlanırsa bundan milyonlarca çalışan etkilenecek. Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde gece vardiyalarında çalışanların, çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturduğunu tahmin ediyorlar.

Bilim çevrelerinin geceleri çalışma ve kanser arasında bağlantı olduğundan şüphelenmeleri, gece çalışanların biyolojik saatlerinin bozulmasından kaynaklanıyor. Tümör gelişimini baskılayan ve uyku veren "melatonin" hormonu, vücut tarafından normalde geceleri üretiliyor.

Işık melatonin üretimini durduruyor, geceleri yapay ışıkta çalışan insanların melatonin seviyesinin düşük olması, bilim insanlarının, gece çalışanlarda kanser olasılığının yüksek olduğuna inanmasına yol açıyor.

New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Işık Araştırmaları Merkezi Direktörü Mark Rea, "Yeterince uyumamak bağışıklık sisteminizi saldırılara açık hale getiriyor ve potansiyel kanser hücrelerine karşı savaşta güçsüz kılıyor" diye konuşuyor.

Vücudun doğal ritminin bozulmasının, diğer önemli görevlerin yapılamamasına yol açabileceğini belirten Rea, "Zamanlama çok önemlidir. Hücre bölünmesi ve DNA onarımı gibi bazı önemli oluşumlar düzenli zamanlarda olur" diyor.

EN KÖTÜSÜ, HEM GECE, HEM GÜNDÜZ VARDİYALARINDA ÇALIŞMAK

Uzmanlar, geceleri çalışmaktan daha kötüsününse hem gündüz, hem de gece vardiyalarında çalışmak olduğunu belirtiyorlar.

"Sorun vücut saatinizi yeniden başlatmakta" diyen Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünden Aaron Blair de, düzenli bir şekilde geceleri çalışmanın, sürekli vardiya değiştirerek çalışmaktan daha az yıkıcı olduğunun altını çiziyor.

UKAA'nın panel toplantısında derlediği analizlerin sonuçları, saygın tıp dergisi Lancet'in Oncology ekinde gelecek ay yayınlanacak.

Uzmanlar, gece çalışma ve kanser riski bağlantısının kanıtlarının sınırlı olduğunu, ancak WHO'ya bağlı UKAA'nın "muhtemel" etiketinin, bu bağlantının "akla yakın, makul" olduğu anlamına geldiğinin altını çiziyorlar.

Bilim insanları, şimdi geceleri çalışanların kanser olma riskini azaltabilmek için nelerin yapılabileceğini düşünüyorlar. Melatonin hormonunu hap şeklinde almak mümkün iken uzmanlar, bunun uzun dönemde alınmasının vücudun bu hormonu doğal yollardan üretebilmesine engel olacağına işaret ediyorlar ve bu nedenle önermiyorlar.

Bazı şirketler, melatonin salgılamasını etkilemeyeceği düşünülen değişik
ışık tipleri denerken, çok az insanın altında çalışmayı zevkli bulacağı "kırmızı" rengin, melatonin üretimini en az etkileyen renk olduğu da araştırmalarla belirlendi.

Şimdilik, gece çalışma ve kanser bağlantısı konusunda kesin kanıt olmasa da uzmanlar, en iyisinin uzun dönem gece vardiyasında çalışmaktan kaçınmak olduğunu, ancak bu olanaksızsa basit bir çözüm öneriyorlar.

"Işık ve karanlık arasındaki denge vücudunuz için çok önemli" diyen uzmanlar, çalışanlara, işten döndüklerinde iyice karanlık bir yatak odasında uyuyup uyumadıklarından emin olmalarını öneriyorlar.


 
B

bıldırcın

İlginç ???
Çoğu işimi gece yaparım ben..
Amanın bende mi kanser oluyorum yoksa :D :D :D
 
R

roze

bıldırcın' Alıntı:
İlginç ???
Çoğu işimi gece yaparım ben..
Amanın bende mi kanser oluyorum yoksa :D :D :D
Aman Allah korusun ablacığım. Sen en iyisi geceleri uyu, ne olur ne olmaz ;)
 
B

bıldırcın

Canım benim gecenin bana verdiği huzuru hiç bir şeyde bulamam ::)
Kanser olmaya razıyım ben ama kimse almasın gecelerimi benden ;)
 
R

roze

bıldırcın' Alıntı:
Canım benim gecenin bana verdiği huzuru hiç bir şeyde bulamam ::)
Kanser olmaya razıyım ben ama kimse almasın gecelerimi benden ;)
Tamam gecelerini de almayalım kanser de olma ;)
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Desene ilerde ben de bu risk çıkacak.

İşim gereği vardiyalı çalışıyorum ve hatta gece vardiyasını daha çook seviyorum ve hatta ben geceyi seviyorum :)

Teşekkürler paylaşım için.
 
S

SUNFLOWERS

Teşekkürler Roze.. :D :D
Bundan sonra gece çalışmıyacağım  ::)
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Allahtan işim gereği gece çalışmıyorum :)
 
A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
ah ah bunu gelin bana sorun işde gece işlerinden nefret ediyorum gece ve gündüzün olmasının bir nedenide insanların gündüz calışıp gecede dinlenmesi içindir ama hayat şartları bizleri gecede calışmaya zorunlu kılmış ekmek parası yapaçak bişey yok calışmaya devam kanserde neymiş döverim ben onu :)
 
R

roze

aykut03' Alıntı:
ah ah bunu gelin bana sorun işde gece işlerinden nefret ediyorum gece ve gündüzün olmasının bir nedenide insanların gündüz calışıp gecede dinlenmesi içindir ama hayat şartları bizleri gecede calışmaya zorunlu kılmış ekmek parası yapaçak bişey yok calışmaya devam kanserde neymiş döverim ben onu :)
:) :)
 
N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
özellikle akşam saatlerinde ders çalışmayı daha çok seviyorum...
Verilen bilgiler için teşkler
 
Üst