Forum Kültürü

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Yeni Katılanlar kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Forum Kültürü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 59,796 kez görüntülenmiş, 61 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Yeni Katılanlar
Konu Başlığı Forum Kültürü
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mehmetbali16
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Herkes yazar olabileceğini düşünür ; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

Kendi sesinizi bulun: İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz olun: Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

Doğal olun: Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebî olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması yazılarınızın edebî değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

Yaratıcı olun: Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Herhangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabi ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Konuşma tarzınız konuya uygun olsun: Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

Yazım kurallarına uyun: Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin: Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

Uzmanlık alanınız hakkında yazın: Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

Değerlerinize bağlı kalın: İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

Diğer üyeler ile empati kurun: Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. “Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın.” yerine “Biraz daha denersen daha iyi yapabileceğine inanıyorum.” cümlesiyle daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

Eleştiriye açık olun: Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

Yazınızı işlevsel hale getirin: Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin: Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece ‘süs’ olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi’nden bahsediyorsanız Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin: Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarak da geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenirliliğini ve forumun değerini artıracaktır.Değerli üyeler, son olarak herkesin bilgi seviyesinin bir olmadığını unutmayınız. Bilmeyenler olabilir, yanlış bilenler olabilir. Bu durumdaki kullanıcıları olgun bir dille aydınlatmak forumumuzun seviyesini yükseltecektir.
 
C

catzilla

Bilgilendirmeleriniz teşekkürler codex :)

kendi adıma söylemek gerekirse, elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum ve çalışacağım.
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bilgilendirme için teşekkürler.
Ben biraz üşengeç bir yapıda olduğum için hemen yazayım bitsin diye noktalama işaretlerini atlıyorum malesef. :(
Bu güzel tavsiyelere elimden geldiğince uymaya çalışacağım.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..
"Teşekkür ederim... emeğine sağlık..." vs gibi yorumlar "konuyu okudum" anlamına gelse de, benim inancım odur, ki herkesin paylaşılan konu hakkında bir fikri, bir deneyimi vardır ve iki cümlelik bir teşekkür yerine yorumlarında bu yaşanmışlıkları paylaşabilir.
Kendi adıma şunu diyebilirim, forumlarda açılan konular genellikle kopyala yapıştır metodu ile açılır ve bu normaldir. Bu nedenle yorumlar benim için hep daha önemlidir.
Çünkü ancak yorumlarla asgari müştereklerde buluşulabilir ve tartışmalardır aslında insanların gelişimine katkıda bulunan, konu ne olursa olsun.
 
C

conqueror.571

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
bunları ogrendıgım ıyı oldu
 
H

hazal93

Kullanıcı
11 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bilgiler için teşekkürler yeni üye oldum ve işime yarayacaklarına eminim :)
 
Z

zühre

Kullanıcı
2 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
kastamonu
ilk defa foruma katılıyorum bana yardımcı olunursa memnun olurum siteyi beğendim şimdiden teşekkür ederim.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
zühre' Alıntı:
ilk defa foruma katılıyorum bana yardımcı olunursa memnun olurum siteyi beğendim şimdiden teşekkür ederim.
Hangi konuda yardım isterseniz, "Görüş, İstek, Şikayetleriniz Bölümü"nden bizlere ulaşabilirsiniz.
Ya da Serbest Bölümde yer alan sohbet sayfamızdan...
 
0

007ramço

Kullanıcı
7 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
tamam bu kurallara uymaya çalışırım amaben bu siteye kimseye anlatamadıklarımdan bahsetmek için katıldım zaten busebeplede biçok bilgiyi yanliş girdim  e posta ve resim hariç
 
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
007ramço' Alıntı:
tamam bu kurallara uymaya çalışırım amaben bu siteye kimseye anlatamadıklarımdan bahsetmek için katıldım zaten busebeplede biçok bilgiyi yanliş girdim  e posta ve resim hariç
Kullanıcı adını ve şifrenizi girdikten sonra PROFIL linkine tıklayarak, bilgilerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz.
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aylar oldu üye olalı ama daha yeni farkettim bu yazıyı,üye arkadaşlar için faydalı bir paylaşım,bence üye olan herkesin mailine ilk bu bilgi gönderilmeli,teşekkürler paylaşım için...
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
maxMESA' Alıntı:
Bence bir de yazıyı yazana durmadan teşekkür edip durmayın.
Kendi adıma memnuniyetimi belirtmek amacı ile nezaketen teşekkür ediyorum,çünkü bazı açılan konular var ki kopyala yapıştır ile değil el emeği ile yazılıyor ama
O yazıyı yazan hem sizi aydınlatmak hemde sizin fikirlerinizi merak ettiği için yazıyordur.
bu konuda sana katılıyorum
 
Üst