Filmde Sezen Aksu olursa...(O Kadın)

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Filmde Sezen Aksu olursa...(O Kadın) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,068 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Filmde Sezen Aksu olursa...(O Kadın)
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Filmde Sezen Aksu olursa...

Film perdede kare kare ilerliyor. Fonda Sezen söylüyor. Bu iki durum bir araya gelince de anılar ve kalpteki onca duygu gözyaşlarına dönüşüyor!

Zaman zaman sizde de olur ya hani, bilirsiniz. Günümüzde her şeyin çok hızlı tüketildiği, hep bir koşturmaca, bir şeylere yetişme telaşında olduğunuz hayatınıza bazı anlarda mola vererek durup bakarsınız.

Şaşırırsınız!
Çünkü hayatınızda görmek istediklerinizle gördükleriniz arasında çok fark vardır.
Görmek istedikleriniz başka gördükleriniz başkadır.

Gördükleriniz sizi bazen dibe çeker bazen de görmek istediklerinizi görebilmek için sizi hırslandırıp harekete geçirir.

Bu anlamda iyi bir şeydir aslında hayatta verilen bu molalar!

Verilen bu molaların birinde...

Hayatınız yolundaymış gibi görünse de gerçeğin aslında öyle olmadığını farkedersiniz bazen verdiğiniz bu molalarda. Bir şeylerin sıradanlaştığını, yaşamın yüzüne bakmanın bile cazip gelmediğini hissettiğinizde hiç bir şey yapmak istemezsiniz. Bunun yani hiç bir şey yapmamanın çare olmadığı, beyin kıvrımlarınızdaki hücrelerinize ulaştığında, sizi çok iyi anlayan birilerinin yanında alırsınız soluğu. Ya da gizli kuytular ararsınız, sığınmak üzere. Ya da bir şarkıya, bir filme...

Sezen’e kim ‘Hayır’ diyebilir?

İşte benim de böyle anlarımdan biriydi. Benim o anki ruh halimi anlayacak birini bulamadığım için bir filme sığınmayı uygun gördüm. Sığındığım o kucakta iki saat teselli edileceğimi bilip, yaşama ara verilen ama aslında o anlarda hayatın daha iyi yaşandığını düşündüğümden... Hayatın içindeki karelerle örtüşen bir filme...

Sinemaya gittiğimde ‘O Kadın’ın afişindeki isimler ve filmde Sezen Aksu şarkılarının olması beni karşı koyulmaz bir cazibeyle kendine çekti. Zaten Sezen’e kim ‘Hayır’ diyebilir ki?

Aşk ve çikolata!

Aşk filmi ya, ‘Aşka ne yakışır filmi izlerken’ diyorum içimden. Tabii ki sıcak çikolata! Karşı koyulamayan, dayanılmazların en başında gelen... Aşk ve sıcak çikolata!

Sıcak çikolatamı alıp, yerime kuruluyorum.

Elimdeki kupa bardaktan ilk yudumu alırken film başlıyor. Hiç yok denecek kadar az diyalogların yer alması nedeniyle bir ilke imza atan aşk filmi.

Çok fazla diyalog yok ama oyuncuların hareketleri, mimikleri, fondaki Sezen şarkıları eşliğinde o kadar çok şey anlatıyor ki...

Selin Demiratar, Tardu Flordun, Burak Hakkı, Erol Günaydın, Nefise Karatay, Başak Sayan, Şebnem Dönmez, Burhan Öcal, Kamil Güler ‘O Kadın’ filminin, rollerini sessiz canlandıran ama kalbimizin kapısını aşka yakışır bir sesle çalan oyuncuları.

Diyalogsuz olmasına rağmen oyuncular rolleriyle konuşuyor. Usta oyuncu Erol Günaydın’ın aşka ve hayata dair söylediği cümleler, kulaklara küpe olmasının yanı sıra kalplerde saklanması gereken birer inci niteliğinde.

Film perdede kare kare ilerliyor. Fonda Sezen söylüyor. Bu iki durum bir araya gelince de anılar ve kalpteki onca duygu gözyaşlarına dönüşüyor!

Duyguları, anıları gözyaşlarına dönüştüren… Ya aşk üzmüştür bizi ya da hayata dair başka bir şey…. Ayrılıklardan kaçılmadığını, hamuru mutluluk, acı ve gözyaşıyla yoğrulan, başarı, kariyer, zafer ve aşkla süslediğimiz hayatımızın sınavla geçtiğini anlasak da nafile... Acı tatlı ne varsa unutulmadığını, çünkü o anların bizim hazinemiz olduğunu biliyoruz aslında, anılar ve duygular göz yaşına dönüşürken.

Acının insana kattığı değeri de biliyoruz bilmesine ama... Bu acılardan, bazen yaşadığımız çaresizliklerden kurtulmanın yolunu arıyoruz. Bir şiire, bir melodiye ya da bir filme sığınmak isteyişimiz de bu sebeple değil mi?

Yaşadığımız ilişkilerdeki veya içimizdeki eksik duyguları bulmak… Aşkın, hüznün içimize işlediği anlara tanık olup, yaşamak… Filmde tanık olacağımız bu yaşayışla, anıları yad ederken, fondaki Sezen Aksu şarkılarıyla kah gözleriniz dolarak kah gülümseyerek kendimizi bulmak için...

Üzülmeye, ağlamaya hakkı yokmuş gibi düşünülen, maskeleri olması gereken bir şehir kadını. İnsanı kapatan, korkutan, dışa dönük tavırlarınızı kontrol altında tutmanız gerektiğini öğreten bir şehir. Böyle bir şehirdeki bir kadının yaşadıkları... Şehir kadının duygularını yaşamaya o kadar hakkı yok, bunu da fark ediyorsunuz, başroldeki kadın oyuncuyla kendimizi özdeşleştirirken.

Hayatımızdaki seçimler...

Ve bu kadının yapması gereken seçim!

Hayatımızın virajlarında önümüze çıkan, bir karara varmamız gerektiğini sancılarla hatırlatan seçimler... Dönem dönem yaşadığımız, gecelerce uykusuz bırakan, ruhu daraltan, iyi ya da kötü bir karar verme dönemlerimizdeki bu yaşananlar ne kadar tanıdık değil mi?

Bir aşkla ya da bir olayla karşılaşıldığında yapılan seçimlerin doğurduğu sonuçlar işleniyor filmde. Seçimler… Seçeneklerden yalnızca bir tanesini seçme aşaması çok kez zor durumda bırakabiliyor insanı, ‘Yaşamalı mıyım, yaşamamalı mıyım’ karmaşasını da beraberinde getirerek!

Şöyle bir düşünürsek... Tamamen seçimler üzerine yaşamıyor muyuz hayatımızı aslında? Bir şeyi seçerken diğerinden vageçerek... Bazen aklımız diğer seçenekte kalsa da...

Yapılan seçimler, aşılan zorluklar, yapılması gerekenler, verilen mücadelelerden sonra durup bir baktığımızda gördüğümüz şudur. Hayatımız, kariyerimiz, ilişkimiz ve her şey yerli yerine oturmuştur. (Ya da öyle sanırız.) Ama aslında çocukluğumuzdan beri ya da yaşamımızın bazı dönemlerinde karşılaştığımız ve o karşılaşmadan bugünlere kadar bizimle gelen problemlerimiz vardır. Bunları hep bilinçaltımızda bastırırız. Çoğu zaman dışarıya karşı hep maskeler takarız.

Ama bir gün öyle bir durumla karşılaşırız ki...

O an ne maske kalır yüzümüzde ne de…

Ne akıl kalır bizde ne başka bir şey…

Ne o ana kadar yaşadığımız düzen umrumuzdadır artık, ne de dönen dünya…

Varsa yoksa tek bir şey vardır. O da…

Bir bakış, bir dokunuş... ‘Seni seviyorum’ demenin bir çok yolu olduğunu anlatan sahneler var ‘O Kadın’ filminde.

İçimizde kalan duygular daha önemli!

Bu sahneler akarken düşündüğüm şu oluyor. Her duyguyu yaşamanın bir çok yolu var. Tek yol duyguları kelimelere dökmek değil. Asıl önemli olan ne biliyor musunuz? Aşkta ve hayatta ne dediğinizden çok ne yaptığınız!

Bu açıdan baktığımızda, insanın iç dünyasına daha dönük bir film. Dışa vurduğumuzdan çok içimizde kalan duygular daha önemli aslında. Filmdeki bu tür konular çok ilginç bir detay bence. Fark edenlere tabii ki!

Fark etmek deyince:

Aşk ve acı arasındaki ince çizgiyi çarpıcı görüntülerle anlatan film, Sezen Aksu şarkıları ekseninde işleniyor. Kadın hikayesini bir erkek gözüyle başarıyla anlatan senarist - yönetmen Korhan Bozkurt şaşırtıyor. Çünkü bir erkekten bu kadar iyi bir kadın hikayesi anlatmasını beklemiyorsunuz. Zoru başarmış. Bunun yanında filmi çekerek en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmiş.

Sezen Aksu şarkılarına gelince...

Var mıdır yaşadığı aşklarla, ayrılıklarla, hüzün ve çaresizliğiyle Sezen Aksu şarkılarına sığınmayan? Sezen Aksu’nun girmediği bir kalp var mıdır acaba? Yoktur. Hayatın içindeki her duyguyu öyle naif bir şekilde buluşturuyor ki söz ve melodiyle…

‘Sen ağlama dayanamam, ağlama gözbebeğim sana kıyamam’ derken sevgiliye olan sevgisini nahif bir dille anlatışı...

‘İstanbul İstanbul olalı görmedi böyle keder, geberiyorum aşkından, kalmadı bende gururdan eser’ derken aslında aşkın gurur dinlemediğini bizlere iletmesi boşuna mı?

Unutmak isterken, her şeyin bize sevgiliyi hatırlattığı bir anda radyoda ansızın duyduğumuz şarkısındaki ‘Geri dön, uzanıp tutuver elimi bir gün. Utanır diyemem ne olur geri dön’ derken sevgiliyi çağrıştaki inceliğe bakın.

‘Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir’ diyor bazen. Aşkı ve acıyı öyle bir anlatıyor ki... Acıları bile sever hale geliyorsunuz onun şarkılarında.

Sezen Aksu’nun her şarkısı farklı bir duyguyu anlatıyor, kalbinize nakış gibi işleyerek. Her birinde farklı şeyler hissediyorsunuz. O yüzden o kadar şarkısının arasından ‘Bu şarkı benim için çok özel’ diyemiyorsunuz. Çünkü altında onun imzası olan her şarkı özel. Teni delip geçen, kalbe, ruha dokunan, insanı anlayan şarkılardır Sezen Aksu şarkıları.

Radyoyu açtığınızda, bir Sezen Aksu şarkısı kulağınızda yankılanıp anlam bulduğunda, bir anda bütün ruh haliniz değişmiyor mu? Sizi alıp, uzaklara götürmüyor mu? Her bir şarkısı farklı bir ruh haline büründürürken, sözleri çok derin şeyler anlatmıyor mu?

Sezen Aksu’nun seslendirdiği, yıllardır aklımızdan çok kalbimize ve ruhumuza işleyen 18 şarkı, sinemanın görsel derinliği ile birleşiyor.

Akıl mı yoksa duygular mı?

Nokta koyamadığımız bazı olaylar bizi başka bir kadere sürüklediğinde aklımıza takılan şu dört soru olmuyor mu? Aklımıza takılmasının yanı sıra kulağımızda da uğultular halinde çınlayan...

Aklımızı mı yoksa kalbimizi mi dinlemeli?

Mantığın sesine mi kulak vermeli?

Yoksa koşarcasına duygularının peşinden mi gitmeli?

Seçimlerimiz sonrasında tercih etmediğimiz diğeri için pişmanlık duyar mıyız peki?

Bedeninin aşk konutunda O Kadın / O Adam olanlar… Hayatında iz bırakan O Kadın / O Adam’ı unutamayanlar... Aklıyla kalbi arasında bocalayanlar… ‘O Kadın’ filmini gidip izleyin derim.

Tabii ki kalbinizdeki ‘O Kadın’/O Adam’la!

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Buda film ve konusu.. :)

Yılın en ilginç sinema projesi olarak nitelendirilen ve merakla beklenen “O Kadın”; bir kadının oldukça karmaşık aşk hikayesini, Sezen Aksu şarkıları eşliğinde anlatan film, 14 Aralık’ta vizyona girecek.

Korhan Bozkurt’un senaryosunu yazıp yönettiği film; tutkuya dönüşen bir aşkın, tarafların hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. “O Kadın”, öyküsü ve anlatımı ile yılın aşk filmi olarak da nitelendiriliyor.

Bir ilk: Sezen Aksu ve müzik

Bir sinema filminde ilk kez, karakterler arasındaki bağ, diyaloglar yerine, ustaca seçilmiş şarkılarla kuruluyor. Böylece, sinemanın vazgeçilmez öğelerinden olan müzik, bu filmde en üst sınırda ve en anlamlı şekilde kullanılıyor.

“O Kadın”da, Sezen Aksu’nun seslendirdiği ve yıllar boyunca belleklere kazınan 17 şarkı, sinemanın etkili görsel derinliği ile birleşiyor. Ayrıca Sezen Aksu’nun “O Kadın” filmine özel olarak yorumladığı yeni bir şarkı da ilk kez bu filmde yer alıyor.

İddialı bir kadro

Oyuncu kadrosu bakımından da oldukça iddialı olan filmde; Selin Demiratar, Tardu Flordun, Burak Hakkı, Burhan Öçal, Şebnem Dönmez, Nefise Karatay, Kamil Güler, Başak Sayan, Sinemis Candemir ve Erol Günaydın’ın rol adığı filmin konusuna gelince; filmin o kadını Yeşim (Selin Demiratar), kariyer sahibi ve varlıklı bir moda tasarımcısıdır. İşadamı Bülent (Burak Hakkı) ile uzun zamandır süregelen beraberlikleri evlilikle sonuçlanmak üzere iken Yeşim, Okan’la (Tardu Flordun) karşılaşır. Bir müzisyen olan Okan’ın özgür, gizemli tavırları Yeşim’i cezbeder. Nokta konamayan ilişkiler ağı, üç insanın hayatını bilinmeyen bir kadere sürükler. Sonuçta hayatın içinden gelen bu aşk hikayesi, içinde herkesin haklı olduğu, herkesin yaralı olduğu bir çıkmaza girer. Bu yoldan çıkışı ise bilen bir kişi vardır: Yeşim…

Etiketler: o kadın filmi

‘O Kadın’ Filmi 14 Aralıkta Vizyonda!

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yazının kaynağı e-kolay, ancak ne yazık yazan belli değil. Oysa ne güzel bir anlatım!
Dün forumda açılan bir konuya bu yazıdan bir alıntıyla yanıt katkıda bulunmak istedim perim. :)
Teşekkürler.

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Filmde hiç diyalog yok eğer uzun bir klip izlemek isterseniz tavsiye ederim. Ama sezen aksu şarkıları olunca apayrı oluyor tabi...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ben sezen aksunun yerinde olsam oynamazdım bu filmde.
Ne bileyim bu zamanda,film yapmak,yönetmek,oynamak sakıncalı gibi :)
Sakınca! dedimmide aklıma aziz nesin geldi ama
Neyse...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Filmde Sezen Aksu oynamıyor ki zaten?
Film Sezen şarkıları üzerine kurgulanmış, diyalog olmayan bir film.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sezen Aksu'nun hemen hemen bütün şarkılarını dinlemek istiyorsanız, bu film mi desem ne desem bilmiyorum:) izleyin,görsel açıdan olsun,şarkıları ile iki aşıgın düştügü durumu anlatan güzel bir filmdi...
tam senlik korsan abi  :p

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Sezen Aksu'nun hemen hemen bütün şarkılarını dinlemek istiyorsanız, bu film mi desem ne desem bilmiyorum:) izleyin,görsel açıdan olsun,şarkıları ile iki aşıgın düştügü durumu anlatan güzel bir filmdi...
tam senlik korsan abi  :p
He tam benlik,izlemesem iyi olur.
Sezen aksuda bence hiç olmasın bu filmde ne şahsen nede şarkıları ile,
Ben şarkılarını görüntü olmadanda dinlerim abi.
Aşığın düştüğü durumu anlatıyormuş hehehe

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Evet,yıldızların parıltılı dünyasına hızla giren,şöhreti görüp gözleri kamaşan,sonra da hüsranla biten "bizimkisi kırık bir aşk hikayesi"  filmdi :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Mümin Sekman'ın Aksu hakkında yazdığı bir yazıyı paylaşmıştım daha önce;

http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,5468.msg55854.html#msg55854

Çok seviyorum Sezen Aksu'yu. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Evet,yıldızların parıltılı dünyasına hızla giren,şöhreti görüp gözleri kamaşan,sonra da hüsranla biten "bizimkisi kırık bir aşk hikayesi"  filmdi :)
Amanda aman.
Aşk filmlerini sevmem,rüzgar gibi geçti,casablanca,ve uma thruman ın bir filmi hariç :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
Mümin Sekman'ın Aksu hakkında yazdığı bir yazıyı paylaşmıştım daha önce;

http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,5468.msg55854.html#msg55854

Çok seviyorum Sezen Aksu'yu. :)
Bu sayfaya en kısa zamanda okuyacagım,teşekğrler Zynep..
Mümin sekman gibi büyük bir yazarın begenilerini okumak kitabını okumak kadar güzel olur...

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam.
O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut.
Ya da bir kitap oku mutlaka iyi geliyor.
Ya da balkona çık,bağır bağırabildiğin kadar
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor. 

Sezen AKSU'un hayat hikayesini ve kendine çizdigi yoldaki mücadeleyi bir kitapd aokumuştum,üstü kapalı Sezen'in önüne çıkan taşları,her düştügünde daha bir azimle kalkışını konu alıyordu,ama şimdi hangi kitabın içinde okudum hatırlamıyorum  :(
Mümin Sekman'ında neden başarısını dile getirdigini ve kitap yazma molalarında Sezeni dinledigini şimdi daha iyi anlıyorum:)
O tek kelimeyle limitinin ne kadar oldugunu görmek isteyen, kaderi yaşayan degil,kaderini çizen özel bir kadın...:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ve böyle bir kadının yazılara konu olması, filmlere damga vurması, hakkında kitap yazdırması son derece doğal bir sonuç.
Büyük sanatçı, üstelik gündemi çok yakından izleyen bir sanatçı.
Nerde, ne koşullarda neler yaşandığının gayet farkında, sadece bir şarkıcı olarak hiç görmedim Sezen Aksu'yu.