Felsefe Severlere!!!

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Felsefe Severlere!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,111 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Felsefe Severlere!!!
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bloodelf
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Tavsiye edeceğim kitaplar tam anlamıyla, Felsefe severlere ve takip edenlere...Ve de Felsefeye meraklı olan arkadaşlarımıza. :)

Daha önce de bahsettiğim Schponhauer'a ait kitaplar...

1-Eğitimci Olarak Schponhauer / Friedrich Nietzsche

Konusu :pek çok ülkeyi ve ulusu ve bir kaç kıtayı görmüş olan bir gezgine,
            tüm insanlığın ortak özellikleri olarak ne tür nitelikleri keşfettiği sorulduğunda şöyle cevap vermişti:
            "tembelliğe meyillidirler." Çoğu kişiye öyle geliyor ki ,eğer gezgin şöyle deseydi ;
            cevabı daha doğru ve geçerli olurdu :
            "hepsi korku içinde.Geleneklerin ve fikirlerin arkasına gizleniyorlar."

Friedrich Nietzsche

2-Seçkinlik ve Sıradanlık Üzerine / Schponhauer

Konusu:  Günümüzde her yerde insan, müthiş bir özenle, bedeninin ve bedensel ihtiyaçlarının peşinde koşmaktadır. Saygı şöyle dursun, en küçük bir nezaket ya da himaye görmeyecek tek şey, düşünen kafa mıdır?
Hiçbir makam, mevki, soy sop farkı yoktur ki, kafalarını sadece bellerinin hizmetinde kullananlarla, “Hayır! Kafa bunun için kullanılamayacak kadar değerlidir, o sadece kendi bilgisinin hizmetinde kullanılmalıdır!” diyecek cesarete sahip olanları birbirinden ayıran derin uçurum kadar büyük olsun.
Böyle az bulunan insanlar, bu dünyanın olağanüstü ve çok çeşitli manzaralarını keyifle izleyip düşünerek, aklın bunları ister sanat ister edebiyat olarak yeniden üretmeye çalışması gerektiğine inanırlar. Onlar dünyanın gerçek soyluları, hakiki asilzadeleridir. Diğerleri köleler ve ırgatlardır. 

Schponhauer

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Schponhauerin  bir kaç yazısını  beğenerek okuduğum halde,tek bir kitabı dahi yok kitaplıgımda..Nietzsche nin bütün kitapalrı mevcutken ve felsefe kitaplarını sevdigim halde...Kitapçıma gittiğimde Schponhauerin kitaplarınada bakıp kitaplığımda yerini alacak...
teşekkürler gülşahcım

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sert olduğu için değilmi kitapalrımın arasında bu güne kadar yerini alamayışı:)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
O kadarını bilemem ;)

Ama sertlikten kastım ,hayata bakışı ve gerçekçi olması. :)
İşte bende onu diyorum:) hayata bakış açısı büğüdüğü  ortamın gerginliğinden  kaynaklanıyor..Heinrich (babası)fazlasıyla kıskanç, Johanna(annesi) ise fazlasıyla bencil ve özgürlüğüne düşkündü. Bu yüzden ailedeki çekişmeler Heinrich Schopenhauer ölene kadar hiç dinmedi...
Arthur Schopenhauer ise annesine karşı olumsuz hislerle dolu bir biçimde yetişti ve ilerdeki kadınlar üzerine kuracağı olumsuz düşüncelerinin çoğunun temelinde hoşlanmadığı annesi sebebdi...Arthur duygusal anlamda çöküşü ise babasının intiharından sonra oldu...
Schopenhauer daha çok Hegel’in iyimser felsefesine karşı geliştirdiği kötümser felsefesiyle tanınırmış...Neden böyle tanındığını kısacık hayat hikayesinden de algılıyoruz:)Hayat herkese eşit biçimde davranmıyor malesef..Benim ferkettiğim bir noktada,felsefe yazarlarının olsun,önemli eserleri olan yazarlar olsun,hayat hiç birine gülmemiş,zorluklar her zaman önlerinde bir taş gibi tökezletsede,her düştüklerinde başlarını daha dik bir şekilde kaldırarak yollarına devam ederek başarıya ulaşmışlar...
Bizim neden böylesi sanat eserleri çıkaracak kapasitemiz olmadığı açık ve net:)Hayatın bize davranış şekli:)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Acılar,insanları olgunlaştırır.Bu yüzden düştüklerinde ayağa kalkabilmeleri...

Hayatını okuduğumda, hayat felsefesini daha iyi anlamıştım.Sonuçta kolay değildi yaşadıkları.
Sertlikten kastım ,yaşadıklarından dolayı hayata daha sabit bakıyor olması.
Oysaki hayatta ara renkler de vardır. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Schopenhauer beğendiğim ilginç bir yazısını paylaşmak istedim..........

Schopenhauer diyor ki; ask kimyamizin bir urunudur.Asik olmamizin nedeni karsimizdakinin ne kadar iyi, hos ya da guzel/yakisili oldugundan degil bizim o andaki ureme duygularimizdir. Kendimize es secerken benlik her ne kadar onun ic guzelligine,dis guzelligine baktiginu savunsa da altbenlik mukemmel bir cocuk dunyaya getirme telasindan dolay bizimle karsimizdaki arasinda bir kiyaslama yapar ve bu iklinin birlesiminden iyi bir sonuc ortaya cikar kararini verdiginde biz asik oluruz.

Cevremizde hep gorur ve deriz ya, su guzelim kizin yaninda bu herifin is ne? guzel kiz onu tercih ederken altbenligin yonlendirmelerine maruz kalmaktadir.[/b]

G

gencpsikolog

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
D.Bakır
evet sert olmasına karşı realist biri.schponhuer VAROLMANIN ACISI adlı kitabını zorda olsa anlamış ve okumuştum ..tavsiye ederim

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
hayata sabit bakmak tecrübe ile sabit değildir her zaman...
benim içinde böyledir 1 ve 0 vardır..
siyah ve beyaz gri yoktur..
fakat Schopenhauer gibi bir hayatım olmadı..
okumayı sevdiğim ve çok zaman fikirlerine inandığımdır..
teşekkürler Gülşah..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kimsenin öyle bir hayatı olmasın. :)
Çünkü o dönemin zor şartlarında yaşamış bu acı durumları ve olgunlaşmış.

Kitaplarını ilk okumada biraz bende zorlanmıştım ama yinede keyif alıyorum okumaktan,bazı bakış açısı ve yorumları bana çook şey katıyor. :)

B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
bazı düşünürler vardır sadece kendi çağını yorumlar bazıları vardır üzerinden bin yıl geçsede yorumları hala kesinlik taşır bana göre Schponhauer da onlardan birisi..
pek fazla yazısını okumadım fakat okuduklarım baya etkiliyici..teşekkür ederim gülşah tavsiyen için