Eviniz Sizi Zehirliyor Mu?

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Eviniz Sizi Zehirliyor Mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,465 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Eviniz Sizi Zehirliyor Mu?
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Eviniz Sizi Zehirliyor Mu?

Kaliteli bir iç mekan mı diyordunuz? 'En havalısı, en kaliteli olanıdır.' Bu sözümüzü unutmayın.

Yorucu bir gün daha geride kalıyor. En sonunda tüm gün boyunca mırıldandığımız eve gitme hayali gerçekleşmiş durumda. Ayakkabılarımızı çıkarıp rahatlıyoruz, koltuğa oturuyoruz ve derin nefes alıyoruz…Bu nokta acaba soluduğumuz havanın nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? Biz düşündük. Çok özlediğimiz evimizi havası o kadar da temiz olmayabilir.


Evet, iç mekanlar da ki hava kirliliğinden bahsediyoruz. Bu sizi biraz şaşırtabilir çünkü hava kirliliği denildiğinde genelde egzost dumanları ve açık hava akıllara gelir. Evlerimizin içindeki hava, bazen dışarıdaki solumaktan hoşlanmadığımız havalardan bile daha zararlı olabilir. Ortalama bir ev havasında yüzlerce zararlı madde bulunur, bunların nedenleri ise aslında çok basit.

Ne kadar endişelenmelisiniz?

Bu aslında size özel bir durumdur, bulunduğunuz eve, içindekilere ve bu sorunlarla baş edebilmek için harcadığınız enerjiye göre değişir. Sizin için hazırladığımız basit ama etkili öneriler ile bu sorunu minimum zarara indirebilirsiniz. Bazen iç mekan havasında bulunan zararlı maddeler, dışarıdakilerden daha zararlı olabiliyor. Şimdi bu maddelere ve evimizde ne şekilde bulunduklarına göz atalım.


Formaldehit

Bu madde evimize bazı kozmetik ürünü çeşitleri, yapıştırıcılar, özellikle bazı tür ahşap mobilyalar, bazı diş macunları ve izolasyon ürünleri sayesinde giriyor. Güçlü bir kokuya sahip bu renksiz gaz, neredese inşaatlardan tırnak cilalarına kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Solunum güçlüğü, ekzema, allerjik sorunlara neden olur. Formaldehit oranının her ürün için yasal seviyede olması halinde bile, ne kadar çok ürün varsa formaldehit miktarı artıyor ve sizi o kadar risk altına sokuyor.


Uçucu Organik Bileşikler (VOC)

Bu tür bileşikler binlerce üründe bulunabilir. Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren silgi ,kalem,defter gibi ürünlerde, bazı kuru temizlemeden geçmiş giysilerde (temizlik sırasında kullanılan bir tür kuru temizleme sıvısı nedeniyle) , yeni cilalanmış mobilyalarda, kimyasal temizleyicilerde, bazı hava temizleyicilerinde ve musluk suyunda bulunuyor.

Sigara içilen veya yeni cilalanmış mobilyaların olduğu bir evde yaklaşık 12 ay kadar kalabiliyor. Bununla beraber böcek ilaçlar ve aerosol spreylerde mevcut. Uçucu Organik Bileşikler kanser başta olmak üzere, çocuklarda gelişim bozukluklarına, doğurganlığın düşüşe geçmesine, mide bulantısı ve özellikle burun-boğaz tahrişine neden olduğu yapılan birçok çalışma ile açığa çıkmış durumda.

Radon Gazı

Sizleri bu konuda daha önce uyarmıştık. Radon gazı uranyum ve toryum gibi elementlerin doğada kurşun gibi elementlere dönüşürken ortaya çıkıyor. Bu gaz doğada kendiliğinden oluşuyor ve evlerimizin içine kadar giriyor. Dünya üzerinde görülen akciğer kanseri vakalarının yaklaşık %15'i radon gazı yüzünden meydana geliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'ya göre Evlerini düzenli şekilde havalandırmayan kişilerin alfa radyasyona maruz kalıyor. Sigarayla evin içinde havada askıda kalan gazı dışarı çıkarmıyoruz. Kış aylarında bir de pencerelere hiç hava almayacak şekilde izolasyon yapıp tehlikenin boyutunu artırıyoruz. Evlerdeki gizli tehlike olarak görülen ve akciğer kanserine yol açan radon gazından tek kurtuluş yolu havalandırmadır. Düzenli havalandırılan evlerde bu risk yok denecek kadar azalıyor.

Radon, temeldeki, zemindeki, duvarlardaki yarık ve çatlaklardan geçerek bina havasına karışır. İnşaat malzemelerinden (granit, portland çimento) ya da radon içeren yeraltı sularından da solunan havaya karışabilir. Uranyumdan zengin topraklar üzerine yapılmış evlerde daha yüksek miktarda radon bulunur. Toprağa yakınlığından dolayı, bodrum katların ya da ilk katların havasında, üst katlara göre daha fazla radon vardır. Maden ocakları gibi havalanması iyi olmayan yerlerin havasında da çok yüksek miktarlarda radon gazı bulunabilir. Dış atmosfer havasında çok düşük miktarda radon gazı vardır, fakat bunun sağlığımız için hiç bir tehlikesi yoktur.

Biyolojik Zararlılar

Kum zerrecikleri, polenler, küf, bazı bakteriler, sinekler yüzünden zararlı maddeleri soluduğumuzu söylemek zorundayız. Fakat bu maddeler hepimizde aynı etkiyi yapmaz. Alerjen biriyseniz belirtiler çok basittir, burun tıkanması, hapşırma, göz yaşarması, öksürük, mide bulantısı ve kusma, ciltte kızarıklıklar ve tahriş, baş ağrısı olarak sayabiliriz.

Peki yapabileceğiniz hiçbir şey yok mu? Tam aksine birçok şey var. Kaliteli bir iç mekan havası yaratmak için son moda ürünlerden ziyade bazı basit ve pratik adımları uygulamalısınız. Bu sayede gözle görülmese bile çok kaliteli bir iç mekan havasına sahip olacaksınız.

Formaldehit ve Organik Uçucu Bileşken içeren ürünleri tercih etmemeye çalışın

Mesela evlerinizde masif mobilya veya çelik ürünler tercih edin. Boyaları ve bazı çözücüleri evinizin içinde muhafa etmeyin. Temizlik ürünlerini kullandıktan sonra kapaklarını iyice kapayın, bir poşet içerisinde iyice sıkarak havayla ilişkisini kesin ve öyle saklayın.

Evinizi Daima İyi Havalandırın

Özellikle evin içinde bazı değişiklikler düşündüğünüz zamanlarda mutlaka havayı da değiştirmeyi unutmayın. Yeni duvar kağıtları, yeni bir duvar boyası ve yeni mobilyalar evinizin çehresini değiştirebilir. Bu noktada kesinlikle evinizi iyi havalandırın. Hatta tırnaklarınızı ojeyle boyarken bile cam açık olsun. Eğer banyoda suyla işiniz varsa ve siz akan suyun fazla klorlu olduğunu düşünüyorsanız, banyoyu iyice havalandırın. Unutmayın klor havayı zararlı hale getirir.Özellikle sıcak suyla duş alırken banyoyu havalandırmak çok faydalı olacaktır.

Alerjiye Dikkat:

Eğer evinizde devamlı alerji sorunuyla baş başa kalan birey varsa, toz ve diğer uçucu maddelerden evinizi arındırmalısınız. Bu noktada söylememiz gereken, evin tozunu alırken havanın daha çok kirleneceğini unutmamanız gerektiğidir. Eğer alerji sorunu sizdeyse, toz alma işini başkasına bırakmalısınız. Evde toz alınırken bulunmak zararlı olabilir. Astım ve diğer solunum sorunlarının bulunduğu bir kişinin yanında toz almamaya çalışın. Bu konuda gelişmiş teknoloji kullanan elektrikli süpürgeleri de deneyebilirsiniz. Bir Nefes Temiz Hava:

Vücudunuza iyi bakıyorsunuz. Sağlıklı bir beslenme düzeni, egzersiz ve aksattırmadığınız sağlık taramaları sayesinde gayet iyi hissediyorsunuz. Yaşadığınız mekanları da önemsemelisiniz. Evinizi zararlı maddelerden tamamen arındırmak sadece bir hayaldir, ayrıca gereksizdir. Fakat zararlı gazları, kimyasallar ve alerjenleri belirli bir oranda tutmak için yapmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Günden güne daha rahat nefes alacaksınız ve aldığınız havanın temizliğini hissedeceksiniz.

Unutmayın…. Kaliteli bir iç mekan mı diyordunuz? En havalısı, en kaliteli olanıdır.

RealAge
 
T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Formaldehit

Bu madde evimize bazı kozmetik ürünü çeşitleri, yapıştırıcılar, özellikle bazı tür ahşap mobilyalar, bazı diş macunları ve izolasyon ürünleri sayesinde giriyor. Güçlü bir kokuya sahip bu renksiz gaz, neredese inşaatlardan tırnak cilalarına kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor.

Hım.. Her yerde karşımıza çıkıyor yani... Sürekli havalandırmak gerek.Gün içinde kapalı kalıyorsa sürekli cidden sorun daha da büyük.
Çok ilginç hiç bu kadar ayrıntılı düşünmemiştim.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Uçucu Organik Bileşikler (VOC)

İki gün önce aldığım mobilya cilasından o akdar rahatsız oldum ki anlatamam..Güya mobilyalarımızı cilalayıp yeni bir görünüme sokuyormuş...Ya kokusuna ne demeli,kullandıkdan sonra ortamda oturabilmenin imkanı yok,arkasındada hoş bir koku yayıyor diye yazmışlar..Kandırıldım...Temizlik malzemelerinin bir yanı yaparken diger yanı bazdugunu biliyordum ama bu uçucu organik bileşenli olan malzemelerin bu kadar etkili olabildiğini bilmiyordum..Teşekkürler zynep...
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya en güvendiğimiz yerde, evimizde bile kanser riskimiz var..  :-\
Çok kötü, hiç yaşamayalım direk intihar edelim.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Ya en güvendiğimiz yerde, evimizde bile kanser riskimiz var..  :-\
Çok kötü, hiç yaşamayalım direk intihar edelim.
Bazen aynı düşünceye ben de saplanırım.:)
O tehlikeli bu sakıncalı ondan uzak durun bunu yemeyin bunu kullanmayın... offf ne liste ama:)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
O tehlikeli bu sakıncalı ondan uzak durun bunu yemeyin bunu kullanmayın... offf ne liste ama:)
Suyunuzu bile sürekli aynı firmadan almayın diyorlar. Yaşamak gittikçe zor olmaya başladı..  :(
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Evin halkı beni kanser ediyor vesselam :)
Onun dışında evle sorunum yok o sorunda en kısa zamanda  sona ericek tam bagımsız bir korsan olma yolunda büyük adımlar atmış bulunuyorum.

Gelecek benim.

 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu sabah çok hoş bi yazı okudum, paylaşırım sizlerle.
İnternette dolaşan forward mailler ile ilgili.
Aslında hiç bir sakıncası olmayan maddelerin bazı uyanıkların bir tek maille nasıl karalandığı vs vs...
Neyse şimdilerde bununda önlemi alınmaya başladı, ve bu net mağdurları için bir danışma merkezi kuruldu.
Tüketici Hakları cinsi.:)
 
Üst