Ev kazalarının kurbanı bebekler

  • Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Ev kazalarının kurbanı bebekler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,855 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Ev kazalarının kurbanı bebekler
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bebekler, kendilerini koruyamadıkları için ev kazalarında büyük zarar görüyor, basit gibi görünen detaylar, bazen bir cana mal olabiliyor.

Ev kazalarının en fazla etkilendiği yaş grubunun 0-6 çocuklar olduğuna işaret eden Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rifat Örmeci, emekleme aşamasından itibaren çocuklar için evlerin bir anda tehlikeli bir ortam haline gelebildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Örmeci, bir yaşından küçük çocuklarda boğulma, solunum yollarına yabancı cisim kaçması, 1-4 yaş arasında düşme, çarpma, suda haşlanma, ateşle yanma ve zehirlenmelerin sık görüldüğünü ifade etti. Örmeci, 2-4 yaşlarında temizlik maddeleri ve ortada bırakılan ilaçlar, 5 yaşından sonra ise dolapta ve yüksekte saklanan ilaçlar ile zehirlenmelerin sık karşılaşılan ve zaman zaman ölümle sonuçlanan ev kazaları olduğunu bildirdi.
       
EN FAZLA ZEHİRLENME GÖRÜLÜYOR

Çocukların en fazla karşılaştıkları olayların başında zehirlenmenin geldiğini belirten Prof. Dr. Örmeci, açıkta bırakılan ilaç veya benzeri zehirli bir maddenin çocuk tarafından içilmesinin, ölümüne dahi yol açabildiğini kaydetti.

Zehirlenme olaylarının önüne geçmek için mutlaka önlem alınması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Örmeci, zehirli gıdaların ve maddelerin çocukların ulaşamayacakları yüksek yerlere veya kilitli dolaplara konulması gerektiğini söyledi.

Prof. Örmeci, zehirlenme anında ailelerin bilinçli olması gerektiğini vurgulayarak, ailelere şu önerilerde bulundu:
"Zehirlenme söz konusu olduğunda, derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurun veya doktorunuzu arayın. Zehirlenmeye sebep olan şeyin cinsi ve miktarının bilinmesi, tedavinin planlanmasında esas olduğundan, doktorunuza yeterli bilgiyi verecek dokümanı yanınıza alın. Zehirlenmeye neden olan maddelerin adı, ne kadar alınmış olabileceği, yerlere ve çocuğun üzerine dökülen miktarının tespiti yapılmaya çalışılmalı. Sağlık kuruluşuna gelinirken ilaç veya maddenin kutusu, şişesi, kullanım kılavuzunu götürün. Doğru müdahaleyi bilmeden, kendi kendinize bir şeyler yaparak boşa vakit kaybetmeyin. Bilmeden yapılacak herhangi bir müdahale tedaviyi geciktirdiği gibi, zarar verip, durumu daha da ağırlaştırabilir. Bazı zehirlenmelerde bulgular, uzun süre sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocukta herhangi bir anormal bulgu olmasa da mutlaka kötüleşmesini beklemeden doktora başvurun.''

Prof. Dr. Örmeci, çocuk odasında da kazaları önlemek için  pencerelere koruma takmak, çocuğun yatağını, prizler, pencere, radyatör, ısıtıcı veya vantilatöre uzak bir yere yerleştirmek gerektiğini bildirdi. Ev ortamında en ince ayrıntının bile dikkate alınması ve çocuğa zararsız bir ortam sunulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Örmeci, anne ve babalara, ''Çok geç kalmadan siz güvenlik tedbirlerini alın'' dedi.

alıntı:ntvmsnbc
--

Ben zaten bazen bu bebeklerin çocukların nasıl oluyor da hayatta kalabildiklerini anlamıyorum. Ne bulursa ağzına götürüyor bu çocuklar  ;D

Kardeşim ve benim başıma gelen ufak kazalardan hatırladıklarım;

1. Balkon parmaklarına çıkıp aşağı sallanmak ( kardeşim. yaş 4 )
2. Körebe oynarken sobaya sarıldım ( ben yaş 7 )
3. Merdivenlerden yuvarlanmak ( ben yaş 9 )
4. Saç kurutma makinasının motorunu söküp prize takmak ( kardeşim yaş 10 )
5. Kafaya su diye deterjan dolu bardağı dikmek ( kardeşim yaş 18 )  ;D ;D ;D

Hatırlamadığım bir sürü olay oldu ama ufak tefek sıyrıklarla atlattık :) 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
7-8 aydan sonra hareketlenip emeklemeye başladığında gözümü üstünden ayıramam sanırım... belkide cam bir fanusta pamukların icinde büyütürüm... kimbilir??  8)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hehe kuzenim emeklediği dönemlerde banyodaki bütün deterjanları açıp yerlere boşaltıyordu:)))
Allahtan yeme içme huyu yoktu.
 
Üst