Etkili konuşma sanatı

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Etkili konuşma sanatı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,094 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Etkili konuşma sanatı
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ASİİİ
S

senarist081

Öyle insanlar vardır ki, konuştukları zaman soluduğunuz havanın bile onların sayesinde oludğunu zannedersiniz. Yani konuşmaları öyle etkilidir ki, bulundukları her ortamda, kısa bir sürede insanları etraflarında halka yapmayı başarırlar ve çevreleri üzerinde kıskanılacak etkileri vardır. İş görüşmelerinde işveren personelini işe almadan evvel mülakattan geçirir. Burada amaç, sınırlı sürede karşıdakini âzamî ölçüde tanımaya çalışmaktır.   

Bu görüşmelerin sonunda bazen bakarsınız ki, sizden çok daha az özelliklere sahip birisine, o çok istediğiniz işi kaptırıvermişsizin. 

"Bu işin sırrı nedir ?" diyecek olursanız, cevap son derece açık: Güzel konuşmayı becerebilmek...

Çünkü konuşmak yalnızca düz bir iletişim aracı değildir. Kişinin bütün duyguları yanı sıra bütün düşüncelerini de çevresine ulaştırabildiği en etkili yoldur.

ETKİLİ KONUŞMANIN PÜF NOKTALARI

Giriş ve bitiriş cümleleri hayatî önem arzeder, dikkat!

Ağzınzdan çıkan her cümle muhataplarınızı yakından ilgilendirsin, onların ihtayaçlarına yönelik bilgiler ihtiva etsin.

Gereksiz ayrıntılarla muhataplarınızı sıkıntıdan patlatmayın, beş dakikada bir ilginç ayrıntılara yer verin.

Muhataplarınızın yüzüne, hatta gözlerinin içine bakın; asla mırıldanarak konuşmayın.

Üç cümlenizden birisi soru cümlesi olsun. Soru cümleleri muhatapları uyanık tutar, kendine getirir, konsantre eder.

Ne konuştuğunuz değil nasıl konuştuğunuz önemlidir.

Enteresan olaylara, merak uyandırıcı hatıralara yer verin.

Hiçbirşey bilmeseniz bile samimi konuşun, hayatınızın en etkileyici hitabetini yapmış olursunuz.

Dinleyicilerinizi usulüyle övün, etkileyiciliğiniz %50 artar.

Asla ezberlenmiş bir konuşmayı mekanik tarzda sunmak tarzındaki bir konuşmayı denemeyin.

Anlatacağınız konu hakkında heyecanlı, arzulu ve şevkli olun.

Konuşmanızı dinleyicilerle paylaşın.

Kendinizi dinleyicilerle özdeşleştirin.

Kendinizden örnekler verin, samimi itiraflarda bulunun ama şahsi reklama girmeyin.

Göze kulağa beraber hitap edin, bunun için teknolojiden faydalanın.

Dinleyicilerinize sevgi ve saygı gösterin, bunu herbirine tek tek hissettirin.

Örnekleriniz bol olsun.

Sözlerinizin yankısını muhataplarınızın beyninden ve yüreğinden duyun.

Beden dilinizi ustalıkla ve şuurlu olarak kullanın.

Asla yıkıcı, olumsuz, ümitsiz ifadeler kullanmayın.

Ses tonunuz bazen hipnotik, bazen vurucu olsun.

Hazırlıksız konuşmamaya çalışın.

Dinleyicileriniz sanki ayağa kalkıp size cevap vereceklermiş gibi konuşun.

Konuyla ilgili güldüren ama düşündüren esprileriniz mutlarka bulunsun.

Konuya farklı ve ilginç açılardan bakın.

Somutarak konuşmayın, tebessümünüz bol olsun.

Sorular çoksa, başarılı bir hatipsiniz demektir.

Arada bir siz susun, sessizliğiniz konuşsun. Sükutunuzla da konuşmayı bilin.

20 dakikalık konuşmada şok edici en az iki bilgi bulunmalıdır.

Dinleyicileri şu andan alın, 25 yol ötesine götürün, gerekli motivasyonu sağladıktan sonra tekrar bugüne getirin.

"Bu konuşmanın belki de en can alıcı cümlesine geldi sıra..." tarzında ifade(leri)niz mutlaka bulunsun ve o cümle hakikaten can alıcı olsun.

Her müthiş tesbitten sonra siz, dinleyicilerden beş kat daha fazla dehşete düşün; bunu herkese hissettirin.

Dinleyicilerden birkaçını seçin, onlarla kısa süreli birebir diyalog kurun.

Konuyla ilgili bazı önemli kavramları veya şekilleri yazdığınız kağıdı dinleyicilere gösterin, okutun.

Bazı sürprizler yapın, böylelikle konuşmanızın etkisini %30 artırabilirsiniz.

Anlattıklarınızın nasıl normal yaşantıda uygulanabileceğine dair yollar gösterin.
(6 günlük hitabet seminerinde özetle bunlar açıklanmaktadır

A

ayrisim

Kullanıcı
17 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
tesekkürler senarist ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Tarık paylaşım için teşekkürler.

Bence güzel konuşma / hitabet günlük hayatımızda olsun yada iş yaşamında olsun önemli.Karşımızdaki kişi genelde konuşmamıza ve ses tonumuza göre karar verebiliyor anlattıklarımıza. :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
çok güzel bir yazıydı senarist emeğine sağlık :)...

ben 3 haftalık etkili konuşma eğitimi aldım 2006 senesinde...

bu eğitimlerle insanın hayatı değişiyor...bambaşka bir insan oluveriyorsunuz...

gerçekten bilmediğimiz daha o kadar çok şey var ki bu da onlardan biri bence... :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Seca aldığın eğitimden notlar varsa ve sende bizimle paylaşırsan sevinirim.

En azından eksik yönlerimizi tamamlarız. :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
notlar var tabiki olmazmı bunları zamanla paylaşırım sizlerle...

ama gülsahcım sana sadece sunu söylemek istiyorum o 3 haftalık eğitimlere bir git isin olmadığı bir zamanda...eminim şok olacaksın ve yeni bir gülsahla karşılaşacaksın...

uygulamalı eğitim veriyorlar aklında kalıyor yani sadece yazı üstünde değil...

biriyle nasıl konuşulur, konuştuğun kişinin seni dinlediğini veya seni takmadığını hangi hareketlerinden anlarsın, birine birşey anlatırken onu can damarından vuran sözcükjleri bulup koz atmak...kısacası bunların hepsi bu eğitimlerde var...

ben işim dolayısıyla ücretsiz aldım bu eğitimi zorunluydu fakat şunu söyleyeyim ne kadar olursa olsun versiğin paranın yüzlerce mislini hayattan alıyorsun...

sevgiyle kal :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Teşekkür ederim Seca.

Bende çalışmadığım bir dönemde beden dili seminerine gitmiştim ve orada kıssaca değinmişlerdi hitabet sanataına .Ve sana kesinlikle katılıyorum böyle bir kursa gidilmesi gerekiyor.Şuan için işim nedeni ile gidemiyorum ama en kısa zamanda isterim tabiki.. ;)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
evet kesinlikle katılıyorum...

ya ben eskiden hep derdim ki böyle şey mi olur...onlar konusacak bizde bisürü para bayılacaz adaletmi bu diye...

ama işim dolayısıyla eğitimi ücretsiz alınca ücret ödemeye bile hazırım...

mesela gecen hafta kariyer yönetimi ve liderlik seminerine ve 1 haftalık eğitimine katılıp sertifikamı aldım...

ve ödediğim para umrumda bile değil çünkü benim onlardan aldığım tecrübeler bana çok daha fazlasını kazandıracak...

bide işin bu tarafından bakmak lazım...

sevgiyle kal :)

M

makiko

Kullanıcı
8 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
;Dselam arkadaşlar tavsiye edeceğiniz kur varmıı ben ankarada yaşıyorum eve araştırma yapamadımm.

H

hanedeyim

hitabet sanatını herkezin öğrenmesi lazım bence örneğin ben eskiden karşımdakı kişiyle konuşurken hep mantıklı doğru düzgün bilgiler verirdim ama karşımdakinin sıkıldığınıda gözlemlerdim sonra bunu değiştirmek için bazı şeyler denedim ve gerçekten çok güzel sonuçlar verdi herkeze öneririm

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hanedeyim' Alıntı:
hitabet sanatını herkezin öğrenmesi lazım bence örneğin ben eskiden karşımdakı kişiyle konuşurken hep mantıklı doğru düzgün bilgiler verirdim ama karşımdakinin sıkıldığınıda gözlemlerdim sonra bunu değiştirmek için bazı şeyler denedim ve gerçekten çok güzel sonuçlar verdi herkeze öneririm
Kesinlikle katılıyorum. Monoton bir anlatım, konu ne kadar hoş olursa olsun dinleyiciyi bir süre sonra sıkmakta. Konu arasına serpiştirilecek, konu ile ilgili espriler, anılar, dinleyenin katılımını sağlayacak yöntemler çok önemli.
Özellikle seminer, konferans veren kişiler için çok geçerli bunlar.
İlk konuşmamda, o kadar uzun bir hazırlık dönemi geçirmiştim ve o kadar güzel hazırlanmıştım ki.
Konuştum epey bir kalabalık karşısında ve başarıyla bitirdim! "Sorusu olan var mı?" diye sorduğumda salonda sadece bir iki kişi parmak kaldırınca ve geri kalanların kendi aralarında konuşmaya başladığını farkedince ilk hayal kırıklığımı yaşadım!
İnsanın belli bir dikkat verme süresi olduğu gerçeğini unutmuş, bencilleşmiştim. Hiç kimseye kızamamam gerektiğini, hatanın bende olduğunu keşfettim.
Ve daha sonraki konuşmalarımda inanın ayakta kalan dinleyicilerim oldu... :)

H

hanedeyim

teşekkürler zeynep ;)
elbetteki gülşah toparlamaya çalışıyorum toparladığımda sizlerle paylaşıcam :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yani nasıl desem fazlası ile etkili konuşurum.
Burada yazanlarda dogru.
Bilmedende olsa uyguluyormuşum demekki.
Teşekkürler konu için.

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
paylaşım için teşekkürler.