eşitlik eşit insanlar arasında olur?

• Konbuyu başlatan özlem112
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde özlem112 tarafından oluşturulan eşitlik eşit insanlar arasında olur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,556 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı eşitlik eşit insanlar arasında olur?
Konbuyu başlatan özlem112
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ö

özlem112

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
BARO BAŞKANINDAN ŞOK YARATACAK SÖZLER Video Haber

YÖK'ün meslek liseleri önündeki en büyük engel olan katsayıyı kaldırımasına itiraz eden İstanbul Baro Başkanı Aydın'dan hukuk tarihine geçecek savunma:

YÖK’ÜN Meslek Liselerinin ÖSS’deki katsayı engelini kaldırması toplumun geniş kesiminde olumlu karşılanırken İstanbul Barosu kararın iptali için Danıştaya başvurdu.

ATV'ye konuşan Baro Başkanı Muammer Aydın iptal gerekçelerini ise İmam Hatip Liseleri’ne dayandırırken İHL’ler hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu da sözleri ile ortaya koydu.

İmam Hatip Liselilerin avukat olmaması gerektiğini savunan Aydın, Hukuk Fakülteleri’nin Türkçe-Matematik ortalaması olan Eşit Ağırlıkla öğrenci aldığını oysa İmam Hatip Liseleri’nde matematik okunmadığını söyledi.

Baro Başkanı Muammer Aydın katsayıya yönelik tepkisini ifade ederken de şok bir ifade kullandı. 1999 yılına kadar eşit olarak sınava giren öğrencilerin önüne katsayı engelinin konulması konusunda ise “Ben 1999 yılına değil bugüne bakıyorum dedi.
Aydın, katsayının kaldırılmış olmasının düz liseye gidenler için haksızlığa yol açtığını savunurken yeni düzenlemenin fısat eşitliği yaratmıyor mu sorusuna ise verdiği cevap belki de hukuk tarihine geçecek kadar çarpıcı: Eşitlik eşit insanlar arasında olur.
      eşitlik eşit insanlar arasında olur.bu söz ne kadar ağır bir kelime.meslek lisesi okuyan (imam hatipliler
adı altında)insanları sınıflara ayırıyor.Biz kimiz ki insanları sınıflandırma yetkisini bulabilyoruz.Herkes özgürce eğitim hakkını yaşasın.kimse birinci sınıf ikinci sınıf  diye nitelendirilmez .

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Kullandığı ifade elbette yanlışta sanırım o da meslek lisesi okuyanların zaten iş imkanı olarak düz liseye göre daha avantajlı olduğunu söylemek istemiş ...

S

spiritualsigns

İmam hatip gibi bir eğitim kurumunun gerekliliği tartışılır... müezzinle imamdan geçilmiyor ortalık.... yılda 3 fizik öğretmeni alınırken 30 tane imam alınıyor... çok lazım ya... bize imam lazım dimi?

neyse...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
spiritualsigns' Alıntı:
İmam hatip gibi bir eğitim kurumunun gerekliliği tartışılır... müezzinle imamdan geçilmiyor ortalık.... yılda 3 fizik öğretmeni alınırken 30 tane imam alınıyor... çok lazım ya... bize imam lazım dimi?

neyse...
Bunlarla beraber eğitim seviyesi de tartışılır bence ve hatta öğretim..!

Neyse..

E

emir kerem

Kullanıcı
17 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
anayasada herkesin eşit olduğu ifade edilmektedir. herkes eşit olduğuna göre eşitliği istemek herkesin hakkıdır. (İmam hatipli değilim) Herkes sayın baro başkanı gibi hayata avantajlı başlayamıyor. Çoluk çocuğunun önünde her kapı açılmıyor. Hukuğu uygulama anlamında bir meslek örgütünün başındaki bir bireyin bu açıklamaları esef verici, demokrasinin sağlam temellere oturduğu bir ülkede bir baro başkanı böyle konuşamaz, konuşmamalı. Sözün özü herkes eşittir, aynı şartlarda sınava girmeli, sonuca da herkes saygı göstermelidir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Konuda bahsi geçen baro başkanının sözlerine katılmak mümkün değil.
Büyük bir gaf yapmış.
Ah türkiyem ah..
Eşitlik eşit insanlar arasında olurmuş ?

Bakın anayasa ne diyor bu eşeitlik konusunda.

MADDE 10 - Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Ha birde insan hakları evrensel beyannamesi var. Türkiyede dahil hemen hemen bütün ülkeler kabul etmiştir.

Oradada şöyle diyor.

Tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmektedir. Buna göre herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka bir görüş, doğuş, tabiiyet, servet ya da benzeri başka bir statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin bu beyannamede ileri sürülen tüm hak ve özgürlüklerden eşit bir şekilde istifade eder.

Ayrıca birşey eklemeyi düşünmüyorum.
Onun dışında  Katsayı gereklimi değilmi neden bunun önü zamanında kapandı şimdi neden açılmak isteniyor konularına hiç girmeyeyim.
Teşekkür ederim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
E onlar da imam hatip e gitmesinler, düz liseye gitsinler madem puanda eşitlik istiyorlar. Adamlar tercihini yapmış; imam hatip veya meslek lisesine gitmek istemiş kendine bir meslek kazanmak için. Düz lisedeki de okuyarak meslek sahibi olmak istiyor. Hem mesleğini eline alıyorsun hem sınavlara giripdüz lisedekine haksızlık yapmaya çalışıyorsun. Asıl ayrımcılık burada. Aydın'ın söylediğinde değil bence. Alttan alttan davrandıkları için görmüyor kimse.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence bu işin çok basit bir mantığı var.

Düşünün şimdi sizin bir iş yeriniz var ve başvuranlar arasından en iyiyi seçmek istiyorsunuz.

Kurumlar ilk önce bir ön eleme yaparlar.Özgeçmişlere bakarak, bitirdikleri okullara bakarak bazı adaylar ilk başta elerler. Ya da bazı özellikler isteyerek sadece bu kişilerin gelmesini isterler. Ee burada bir eşitlik ihlali mi var. Her insan eşitse herkesin o işe başvurabilmesi mi lazım. Tabi ki hayır. Burada eşitlik eşit insanlar arasında olur mantığı bu.Siz 10 sene yöneticilik yapmış birisiyle yeni mezun birisini eşit tutamazsınız.

Ama bu başvurabilenler arasında yaptığınız sınavda bazılarına kolaylık bazılarına zorluk çıkartırsanız burada bir eşitlik ihlali söz konusu. 

Üniversite de böyle; okula başlayacak kişilerden belli şartlar isteniyor. Şöyle yapsalar anlarım, örneğin imam hatip ya da meslek lisesi mezunları üniversiteye alınmayacak. Tamam bu noktada bir  hak ihlali yok bence.

Ama alacağız fakat size daha az puan vereceğiz olayı saçma.
Ya da özel üniversiteler okula alacakları öğrencilerden belli şartlar isteyebilmeli ama bence devlet üniversiteleri başvurabilen herkese eşit şartta olmalı.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İşin orası tercih meselesi Didem. Vede kişisel tercih.
Ve devlet. Hayır senin nasılsa mesleğin var. Nasılsa hatipsin. Yada nasılsa elektirikçisin. Nasılsa şusun nasılsa busun. Fazlası olmana göz yumamam gibi bir tutum içerisine giremez.
Bu tutum bu ve bir çok ülkede yasa ve anayasaya, ve dünyada huku'ğa aykırı.
Onun dışında bazı meslek liselerinin varlığını yada gerekliliğini tartışırım o ayrı konu.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İşin orası tercih meselesi Didem. Vede kişisel tercih.
Ben de onu diyorum abi tercih meselesi.

Ve devlet. Hayır senin nasılsa mesleğin var. Nasılsa hatipsin. Yada nasılsa elektirikçisin. Nasılsa şusun nasılsa busun. Fazlası olmana göz yumamam gibi bir tutum içerisine giremez.
Böyle bir tavra şu sebepten giriyor: Adamlar sadece meslekleri ile ilgili bilgiler ediniyor. Ne Türkçeden ne matematikten haberdarlar. Sen bu adamlara o bilgileri vermeden o sınava sokman çok saçma ve ayrıca diyorki sana bu senin bölümün değil, puanını kırıcam.
Bence gayet normal, aynısı bizde de oluyor. Ben fen-matematikçiydim. Öss de sosyal yaptığım zaman fen deki kadar puan alamıyorsun, yani kırılıyor puanın. Adam san, bu senin bölümün değil, tercihini fm den kullandıysan oradan çöz sorularını diyor. Eşit ağırlıktan bir yere gireceksen de daha çok çalışıp daha çok çözmelisin diyor.
Bu durum zaten var öss ye girenlerde. Meslek liselerinin ayrıcalığı nedir, benimle aynı puanı alıyor farklı branştayken de, ben farklı branş istediğimde puanım kırılıyor!

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Didem türkçeden ve matematikten bi haberler ise. nassılsa o sınavda başarılı olma şansları yok değilmi ? Neden zaten başarısız olacak insanların önüne bu engeli koyuyorsun ? Sebebne çekince ne.
Velevki kazandılar diyemi düşünülüyor. Keza bir çok meslek lisesinde türkçede matematikte fazlasıyla gösteriliyor.
Aslında ben sayın baro başkanının aklından geçenleri çok iyi okuyorum. Ve bence aklından geçenlerin matematikle türkçeyle alakası yok. Bu katsayı olayınında genel anlamıyla meslek liseleri ile alakası yok.
Bu ülke böyle işte. Birileri gelir birilerinin önüne engel koyar. Bir diğeri gelir engel koyanların önüne engel koyar. Sonra bir diğeri. Her yer engelle dolar. Ondan sonra engellerden yürüyemeyiz bile.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aslında ben sayın baro başkanının aklından geçenleri çok iyi okuyorum. Ve bence aklından geçenlerin matematikle türkçeyle alakası yok. Bu katsayı olayınında genel anlamıyla meslek liseleri ile alakası yok.
Bana görede konunun özü O0
Başka pencerelerden bakmanın bir anlamı yok,niyet farklı

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence iyi yapmış. O engel kalkınca onlar bize yarın nasıl davranacaklar onun farkında mıyız! Toplum gittikçe eğitimsizleşiyor, pardon ama iyice pislikleşiyor! Geçen sefer de gelsin bişey olmaz dedi biri, olanı olmayanı görüyoruz şimdi.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
dideM' Alıntı:
Bence iyi yapmış. O engel kalkınca onlar bize yarın nasıl davranacaklar onun farkında mıyız! Toplum gittikçe eğitimsizleşiyor, pardon ama iyice pislikleşiyor! Geçen sefer de gelsin bişey olmaz dedi biri, olanı olmayanı görüyoruz şimdi.
Bence sakin ol Didemcim,konuştukça sinirlenirsin...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ebru' Alıntı:
Bana görede konunun özü O0
Başka pencerelerden bakmanın bir anlamı yok,niyet farklı
Teşekkür ederim. Ebru.

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
dideM' Alıntı:
didem sana söylenebilecek tek şey insanlara onların haklarına özgürlüklerine inançlarına ve temizliklerine (pardon ama iyice pislikleşiyor) saygı duymalısın hak dediğimiz şey sadece işimize geldiği zamanlarda devreye girmez ya her zaman vardır yada yoktur. imamhatip mezunu olan biri şu anda olabileceği en yüksek konumda ve senin gibi düşünenlere her gün bir sürü cevaplar veriyor. imamhatip liselerinde alınan eğitim lisede alınması gereken tüm dersler alındıktan sonra dini eğitim alınmaya başlanıyor müslümanlığı kabul ettiğimiz hakkında düz liselerde hiç bir şey öğrenemediğimiz din hakkında yani kısacası didem bu insanlar o liseleri tercih ediyorlar ve hiç kimsenin o insanların bu okullara gitmesini sorgulama hakkına sahip olmadığını düşünüyorum 

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
eğer matematik okumuyolarsa bu insanlar zaten baro başkanının istemediği yere gelemezler.. gelen varsada gerçekten biliyodur bırakın oda gelsin zaten..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayatta yaptığınız tercihlere göre yaşarsınız.

Örneğimde; fm mezunu olduğumu, tm den soru çözdüğümde puanımın kırıldığını anlatmıştım. Burada da aynı mantık vardır. İmam hatip i seçmiş, öss e girdiğinde puanı kırılacaktır. İki tarafa da eşit davranılıyor. İmam hatiplere puan kırılması kaldırıldıüında asıl eşitlik gidecektir bence. Ben böyle düşünüyorum.

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Olaya yorum getireceğim ama kendimi yabancı gibi hissediyorum nedense  :-\
Konuyu feci halde saptırıyorsunuz farkındamısınız arkadaşlar  :-X

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
didem aslında bu sistemi kopmle değiştirip bambaşka bişey yapmaları lazım.. sistem çökmüş bunlar çalıştırmaya çalışıyolar  ::)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...