Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu NHA için söyleyecek..

  • Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde crt tarafından oluşturulan Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu NHA için söyleyecek.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,533 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu NHA için söyleyecek..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
C

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.sivilforum.com******************Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu NHA için söyleyecek29.06.2011 -

Geleneksel müziğimizin ustaları Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, 08 Temmuz Cuma akşamı 20.30'da NHKM Bahçe'de bir konser verecek.

Nâzım Hikmet Akademisi Müzik Bölümü Perdesiz Gitar Sınıfı öğretim görevlisi Erkan Oğur, değerli müzisyen İsmail Hakkı Demircioğlu'yla birlikte Nâzım Hikmet Akademisi'yle dayanışma konseri gerçekleştiriyorlar.

Konserde, "Bir birlikte hatırlama çabası" olarak yorumladıkları geleneksel Anadolu türkülerinden oluşan repertuarla sahne alacak olan ikili, “Nâzım Hikmet Akademisi de insanlığın asla unutmaması gereken değerleri hatırlatma, yaşatma ve de ileri taşıma çabası olduğu için bu konserimizi bu değerli çabaya ithaf ediyoruz” diyorlar.

Erkan Oğur...

1954 yılında Ankara'da doğan ve Elazığ'da büyüyen sanatçının müzik anlayışına bu bölgenin çok büyük etkisi oldu. 5 yaşındayken keman çalmaya başlayan Erkan Oğur, daha sonra bağlama (balta) ve cümbüş çalmaya başladı. Ankara Üniversitesi'nde başladığı üniversite eğitimine, Almanya'da, Münih Üniversitesi'nde Fizik dalında devam etti. Burada geçirdiği 3 senenin sonunda tamamen müzikle ilgilenmek istediğini anlayan Erkan Oğur, üniversiteyi terk ederek yaşamını sadece müzikle devam ettirmeye başladı. Bu dönemde Türk müziği seslerine olan ihtiyacı nedeniyle perdesiz gitarı yaptı.

1980'de başladığı İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü'nden 1984 yılından mezun oldu. Konservatuarda sınıf arkadaşı olan İsmail H. Demircioğlu ile birlikte geleneksel müzik çalışmalarına ağırlık verdi. Erkan Oğur, Harput folklorü ile ilgili çalışmalarını da sürdürüyor. Oğur müziğini, "biz ortalığa name salmak için çalıp söylemiyoruz. Bu söylemlerin içerisinde hem ülkemizi hem de dünya ilgilendiren bir sürü ortak konu var. Merkezi insan olan deyişler seslendirdiğimizden tüm dünyayı, tüm insanlığı hatta tüm varlıkları kapsayan bir yaklaşımla kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz.Ve dünyadaki bu olaylar için bazı deyişleri seslendirmekten kendimi alamıyoruz. Bu deyişlerin insanların hayatında büyük bir bağ kurmasının sebebi ise hepsi gerçek yaşananlardan ortaya çıkmış bir sürü deyişler ve sözlerinin hepsi yaşanmış şeyler.” şeklinde yorumluyor.

Diskografi
2005 Telvin (İlkin Deniz ve Turgut Alpbekoğlu ile)
2004 Yazı Tura (film müziği)
2001 Fuad (Djivan Gasparyan ile)
2000 Anadolu Beşik (İsmail Hakkı Demircioğlu ile)
1999 Hiç (Okan Murat Öztürk ile)
1998 Gülün Kokusu Vardı (İsmail Hakkı Demircioğlu ile)
1997 Eşkiya (film müziği)
1996 Bir Ömürlük Misafir

İsmail Hakkı Demircioğlu...

İsmail H. Demircioğlu ise 1957`de Rize'de doğdu. 1980 yılında İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü'ne girdi, 1984'te mezun oldu. 1984-1985 yıllarında Ruhi Ayangil'in Türk Müziği Orkestra ve Korosu'nda bas olarak yer aldı. Bu dönemde 2 yıl İstanbul Müzik Festivali'ne katıldı. 1986'de Timur Selçuk ile Sarper Özsan'ın çalıştırdığı dönemde, Ruhi Su Dostlar Korosu'na yine bas olarak katıldı.

Aynı yıl "Türkülerimiz" ve 1987'de "Sırdaş Türküsü" adlı iki albüm çıkardı. Erkan Oğur ile birlikte 1998'de "Gülün Kokusu Vardı" ve 2000'de "Anadolu Beşik" adlı türkülerden oluşan iki albüm çıkarttı. Sanatçının solo albümü "Nasibolsa" ise Ocak 2004'te çıktı. Demircioğlu geleneksel müziğikle bağını, “Bu kadar güzel türküler onları var etmiş olan Anadolu insanının gelecekte memleketimizi daha güzel, mutlu günlere taşıyacağına eminim. Türkülerin nasıl oluştuklarını, melodik, sözel, makamsal ritimsel, bölgesel çeşitliliğini, estetik yapılarının derin ve etkileyiciliğini düşündükçe Anadolu insanına hayretim ve saygım artıyor." şeklinde yorumluyor.

Diskografi
2004 Nasibolsa
2000 Anadolu Beşik (Erkan Oğur ile)
1998 Gülün Kokusu Vardı (Erkan Oğur ile)
1987 Sırdaş (solo albüm)
1986 Türkülerimiz (solo albüm)
Toplama albüm: 2002 Asker Türküleri
 
Üst