Engelliler İndirimli Gezecek

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Engelliler İndirimli Gezecek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,844 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Engelliler İndirimli Gezecek
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Türk Hava Yolları, Devlet Demiryolları ve özel otobüs şirketleri ile müze ve ören yerleri, engellilere özel indirim yapıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Türk Hava Yolları, engelli yolculara iç hat seyahatlerde yüzde 20, dış hatlarda ise yüzde 40 oranında ''özürlü ve refakatçi'' indirimi uyguluyor.

Engelliler, ana hat yolcu trenleri ile Türkiye Denizcilik İşletmesine ait kruvaziye seferler ve iç hatlarda yüzde 20 indirimli seyahat edebiliyor.

İstanbul Deniz Otobüsü A.Ş, engelli vatandaşlara bilgisayardan bilet kesilen dış hatlarda ve akbilli hatlarda indirim uyguluyor. Bunun için İETT'den alınan ücretsiz seyahat kartlarının üzerine takılan indirimli akbilleri kullanmak gerekiyor.

Engelliler, müzeler ve ören yerleri, milli parklar, tabiat parkları, tabiat koruma alanları ve tabiat anıtlarını da ücretsiz gezebiliyor.Özelleştirilen işletmelerde ise sözleşmeye göre uygulama yapılıyor. Ayrıca çadır ve karavan yeri ücretinde engelli vatandaşlara yüzde 50 indirim uygulanıyor.

Öte yandan, GSM şebekeleri de engelli vatandaşlar için indirimli tarifeler düzenliyor. İndirimler yüzde 40'tan sabit ücretle grup içi sınırsız konuşmaya kadar çeşitlilik gösteriyor.

İndirimlerden yararlanabilmek için yüzde 40 ve daha fazla özür sahibi olduğuna dair sağlık raporu ya da nüfus cüzdanında özürlü olduğunu belirten ibarenin yer alması gerekiyor.

Kaynak: Sabah 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
malesef toplumuzda engelli sayısı çok fazla ve yine malesef onları devletimiz yok sayıyor çünkü engelli insanlarıda düşünülerek yollar binalar yapılmalı ama engelli insanları bırakın tek başına bir yakınıyla bile dışarı çıktığında bir sürü zorluklar bekliyor.
onlar adına sevindirici bir durum en azından arada birde hatırlayanlar oluyor umarım yazıda kalmazda gerçekleşir :)
 
Üst