ENGELLERİ AŞMAK

• Konbuyu başlatan Mavison
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Mavison tarafından oluşturulan ENGELLERİ AŞMAK başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,833 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ENGELLERİ AŞMAK
Konbuyu başlatan Mavison
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SERDARÖZ
M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir

ENGELLERİ AŞMAK

Engelli değince ne gelir insanın aklına? Herhangi bir şeyde çeşitli nedenlerden dolayı bulunan eksiklikmi, yoksa bir masanın sandalyenin bir ayağının olmamasımı? Çok üzgünüm ama engelli denince bunların hiç birisi gelmiyor insanlarımızın aklına,akla gelen tek şey, önemsenmeyen küçük görülen engelli denen insan...

Neden acaba engelli denmiş o masum pırıl pırıl, sevgi dolu insanlara? Neden engelli sözü sadece onları anlatır olmuş? Niçin engelli dendiğinde akla ilk gelen onlarmış? Niye engelli, özürlü gibi kelimelerle bu kadar hafife alınmışlar... O insanları hep hafife almışız almaya devam ettiğimiz gibi ama bunu yaparken hep bir şeyleri unutmuş onların saflık ve temizliğini hesaba katmamışız hiç.

Hep kendimizle onun arasında dağlar olduğunu düşünmüşüz,onunla kendimizi hep farklı kefelere koymuşuz. Bir bakıma doğru aslında o temiz kalpli pırıl pırıl insanlarla normaliz diye geçinen dünya meşakkatine dalmış,teknoloji esiri olmuş bizleri aynı kefeye koymak ne denli doğru olurdu düşünmek gerek...Kim engelli kim normal? Dünya meşakkatine kendini bu kadar kaptırıp insanlığı unutmak veya küçük değersiz teknoloji kırıntılarının esiri olup evi,barkı,eşi,dostu unutmak ne kadar normallik acaba?

Şimdi sorarım kim engelli? Normaliz diye geçinen bizler mi? Yoksa kendilerine Allahın verdiği bir eksiklikten dolayı bu kadar hafife alınan kardeşlerimiz mi?

Neden bu engelleri aşmak yerine toplumca bir bölünme oluşturmuşuz bu düşünceyi çürütmek yerine engelli,normal,zengin fakir ayrımı yapmışız neden? Neden hepimizinde insan olduğu gerçeği unutulmuş?

Gelin bu düşünceyi beraber çürütelim. Engelli diye basit bir kelimeyle onları aramızdan süzmeyelim gelin ortada bir engel varsa ENGELLERİ ONLARLA AŞALIM...

ALINTIDIR...

B

beyzatunc

Kullanıcı
20 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok doğru yazmışsınız... hiç kimseyle görünüşü için dalga geçmek ,küçümsemek doğru değil,ahlakımıza ve dinimize aykırı bir davranış,ama; bunlar eskide aklmış bakışlar değil mi? Bu dönem de engelli nisanların önü biraz daha açıldı,hani her işyeri az da olsa engelli kişileri de çalıştırma zorunluluğu gibi...
hiç kimse ne oldum dememeli ne olacağım demeli bence
Teşekkürler
saygılar

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Evet anlayış biraz değişti, ancak hala bu oranın çok yükseklerde oldugunu düşünüyorum

Saygılar...

B

blueapples

Kullanıcı
1 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
mavison ellerine sağlık cok güzel bi konuya değinmişsin...engellli deyince benim akllıma fiziksel olarak bi engel değilde insanlrın kalbindeki ve beynindeki engeller ve BENCİLLİKLER geliyor.. ilk olarak bunları  cözmek lazım....iii gecelr

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Hayat başlı başına engellere dolu evet..

Ama diğer arkadaslarımzın biraz daha desteğe ihtiyacı oldugunu düşünüyorum, en azından hiçbir şey yapamasanız bile sıcacık bir gülümsemeyle onlara merhaba diyebiliriz, çünkü onlar çok şey istemiyorlar, bu bile yetecektir..

Yorumlarınız için teşekkürler...

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yarın birgün bizde onlar gibi olabilirz , kendimizi onların yerine koyarak düşünebilirsek bazı şeyleri daha iyi anlarız..
mesela bana bir engeli , bir kusuru olan insanlar hep sempatik gelmiştir ..
buda Allah'ın onlara verdiği bir hediye sanırım..

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler.

K

Kristal

Bedensel farklılığı hissettirmeden gözlerinin içine bakarak dostluk kurduğunuzda,engelli olmalarından dolayı kendi engellemeleri içinde hapsolduklarını görürsünüz...

Güzel bir konuya değinmişsin teşekkürler Mavison...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Mavison bahsettiğinde önemsememiştim o kadar ama okuduğumda daha iyi anladım.. ve bidaha söylüyorum nereden baktığının çok önemi var.. tüm insanlarımızın tekdüze düşüncelerine bi yön vermeleri dileklerimle..

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
evt bence de engelli, özürlü kelimelerinin yerine baska kelimeler yer alsa keşke...

P

Paradoks

Kimse bir baskasının herhangi bir eksikliginden dolayı yadırgamaya hakkı yok!...  :mad:

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Yorumlarınız için çok teşekkürler..

Okyanusya'ya katılıyorum, onlar biraz daha sempatik oluyorlar, allahın hediyesi dediğin gibi  ;)

F

fıstık

o insanlar eksik olmayı kendileri istemediler kesinlikle.. ve dış görünüşte yapabilecekleri birşey yok... ama dış görünüşün mükemmel ve eksiksiz olması gerekmiyor insan olmak için... ve önemli olan veyahut en mühim olması gereken aslında İNSAN OLMAKTIR... ben dışta engeli olanlara değil içte engeli olanlara acırım

O

optimistic27

Kullanıcı
14 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
ENGEL İNSANIN BEDENİNDE DEGİL.BEYNİNDEDİR BENCE TESEKKÜRLER MAVİSON GÜZEL Bİ KONU

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
fıstık' Alıntı:
o insanlar eksik olmayı kendileri istemediler kesinlikle.. ve dış görünüşte yapabilecekleri birşey yok... ama dış görünüşün mükemmel ve eksiksiz olması gerekmiyor insan olmak için... ve önemli olan veyahut en mühim olması gereken aslında İNSAN OLMAKTIR... ben dışta engeli olanlara değil içte engeli olanlara acırım
Mavison' Alıntı:

ENGELLERİ AŞMAK

Engelli değince ne gelir insanın aklına? Herhangi bir şeyde çeşitli nedenlerden dolayı bulunan eksiklikmi, yoksa bir masanın sandalyenin bir ayağının olmamasımı? Çok üzgünüm ama engelli denince bunların hiç birisi gelmiyor insanlarımızın aklına,akla gelen tek şey, önemsenmeyen küçük görülen engelli denen insan...

Neden acaba engelli denmiş o masum pırıl pırıl, sevgi dolu insanlara? Neden engelli sözü sadece onları anlatır olmuş? Niçin engelli dendiğinde akla ilk gelen onlarmış? Niye engelli, özürlü gibi kelimelerle bu kadar hafife alınmışlar... O insanları hep hafife almışız almaya devam ettiğimiz gibi ama bunu yaparken hep bir şeyleri unutmuş onların saflık ve temizliğini hesaba katmamışız hiç.

Hep kendimizle onun arasında dağlar olduğunu düşünmüşüz,onunla kendimizi hep farklı kefelere koymuşuz. Bir bakıma doğru aslında o temiz kalpli pırıl pırıl insanlarla normaliz diye geçinen dünya meşakkatine dalmış,teknoloji esiri olmuş bizleri aynı kefeye koymak ne denli doğru olurdu düşünmek gerek...Kim engelli kim normal? Dünya meşakkatine kendini bu kadar kaptırıp insanlığı unutmak veya küçük değersiz teknoloji kırıntılarının esiri olup evi,barkı,eşi,dostu unutmak ne kadar normallik acaba?

Şimdi sorarım kim engelli? Normaliz diye geçinen bizler mi? Yoksa kendilerine Allahın verdiği bir eksiklikten dolayı bu kadar hafife alınan kardeşlerimiz mi?

Neden bu engelleri aşmak yerine toplumca bir bölünme oluşturmuşuz bu düşünceyi çürütmek yerine engelli,normal,zengin fakir ayrımı yapmışız neden? Neden hepimizinde insan olduğu gerçeği unutulmuş?

Gelin bu düşünceyi beraber çürütelim. Engelli diye basit bir kelimeyle onları aramızdan süzmeyelim gelin ortada bir engel varsa ENGELLERİ ONLARLA AŞALIM...

ALINTIDIR...

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİR ENGELLİ OLARAK DUYGULANDIM . YORUMLARINIZDA SİZLER GİBİ GÜZEL SEVGİLİ DOSTLAR

F

fıstık

Gül46' Alıntı:
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİR ENGELLİ OLARAK DUYGULANDIM . YORUMLARINIZDA SİZLER GİBİ GÜZEL SEVGİLİ DOSTLAR
:) eminim sizde kendinize sorun etmiyorsunuzdur  :)

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
fıstık' Alıntı:
Gül46' Alıntı:
:) eminim sizde kendinize sorun etmiyorsunuzdur  :)
Hayır sorun etmiyorum hamt olsun bu da hayatın bir sınavı her kulunu ayrı ayrı sınavdan geçiriyor rabbim . Engel kişinin kafasında (düşüncede)  ben öyle görüyorum ve biliyorum yüreklerimiz engelli olmasın sevgili dostlar bu çok önemli