En zayıf yönünüz nedir?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan En zayıf yönünüz nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,456 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı En zayıf yönünüz nedir?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan laleselen
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

En iyi giden iş görüşmesini tersine çevirmenin çok kolay yolları var. Bunlardan biri de İnsan Kaynakları uzmanından gelen soruları bertaraf etmektir. Adayların cevap vermekten kaçındığı sorulardan biri de "En zayıf yönünüz nedir?" gibi sorulardır. Pek çok aday bu soruya hemen "Ben bir işkoliğim" ya da "Mükemmeliyetçiyim" gibi yanıtlar verir.

İnsan Kaynakları uzmanından gelen yanıtsa kaçınılmazdır: "Bu bana pek zayıf bir yön gibi gelmiyor. Gerçek zayıf yönünüz hakkında bilgi verir misiniz?"

İş görüşmesi yapan kişinin sizi zorlaması, görüşme sırasında yaşanan zor anlardan biridir. Ancak o da tıpkı sizin gibi görüşmenin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini ister ve karşısına bir engel çıktığında rahatsız olur.

Kariyer uzmanı Linda Matias'a göre en zayıf yönünüz sorulduğunda yapmanız gereken en iyi şey doğruyu söylemektir. Ancak tüm zayıf yönleriniz de ortaya dökmeniz de gerekmez. Yapmanız gereken en akıllıca şey, işi yapmanıza engel olacak bir alan dışındaki zayıf yönünüzden bahsetmektir. Ayrıca bu yönünüzü düzelmeye çalıştığınızı da söylemelisiniz.

İnsan Kaynakları uzmanları, adayların bu tatsız soruya çok da istekli cevap vermediklerini bildiklerinden, çeşitli yollarla ve sorularla bu sorunun cevabını almaya çalışırlar.

Zekice sorulmuş "en zayıf yönünüz" soruları

· Hepimizin işimizde yapmak istemediği görevleri vardır. Sizin günlük yaşantınızda yapmaktan hoşlanmadığınız sorumluluklar neler? Görüşmeci karşısındakini rahat hissettirmek için "biz" dilini kullanır. Böylece arkadaşça bir ortam yaratarak savunmanızı indireceğinizi düşünür.

· Yöneticinizle yaptığınız son performans görüşmesini düşünün. Geliştirmeniz gereken alanlar hangileriydi? Daha önceki işyerinizdeki performans görüşmelerinizde, geliştirmeniz gereken yanlar konuşulduğunu bir İK uzmanı mutlaka bilir. Bu yolla son değerlendirmenizdeki zayıf yönlerinizi öğrenmek ister.

· Beklediğiniz gibi yürümeyen bir projenizden bahseder misiniz? İnsan Kaynakları uzmanları bilirler ki adaydan bir hikaye ya da olay anlatması istendiğinde daha rahat ve açık olabilirler. Konuştukça daha fazla yönünüzü ortaya çıkaracağınızı düşünürler.

· Çalışmanızda hangi alanın daha verimli olabileceğini düşünüyorsunuz? Bu "En zayıf yönünüz nedir?" sorusuna çok benzer bir sorudur. Ancak İK uzmanları, sorunun soruluş tarzından dolayı kendinizi daha az tehlikede hissedeceğinizi, böylece daha kolay yanıt verebileceğinizi düşünürler.

İş görüşmesi sırasında hassas bilgiler vermek isteseniz de istemeseniz de, görüşmeyi yapan kişi bu bilgilere ulaşmak için elinden geleni yapacaktır. Hazırlıklı olun.
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bilgilendirme için teşekkürler. Özel sektörde (Büyük Şirketler dışında) sorulmaz bunlar diye düşünüyorum.
Bunu okumayıp bu sorulara cevap vermiş olsam daha gerçek cevaplar verebilirdim, bir anlamda da gafil avlanabilirdim diye düşünüyorum.
 
E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
gerçekten zekice sorular.... şimdilerde mülakatsız girilen iş yok gibi...şimdiden kendimi geliştirsem iyi olacak....bilgilendirme

için teşekkürler...
 
B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
böyle sorularla karşılaşsam tüm zayıf yönlerim dökülürdü gözlerönüne,toparlayamazdım herhalde
:-[
 
A

ayben

Teşekkürler codex.
Gafil avlanmamak için uyanık olmak ve tabi insan ilişkeleri ayrıca konuşma sanatı üzerine biraz tecrübe edinmek lazım.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya ben böyle konularda çok safım galiba.. Herşeye içimdeki gibi cevap veriyorum..
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
böyle önemli konularda paylaşımların için teşekkür ederiz özgür  :) bizde kendi zayıf yönlerimizin farkına varıp bunları yenmeye çalışmalıyız
 
A

ayben

UğurOnur' Alıntı:
Benim en zayıf yönüm duygusallığım....
:-[

Eklemek isterim ki benim de biraz saflığım...
Saflıktan kastım herkesi kendim gibi bilmek, öyle görmek ama artık bu yönümü geliştirdim.
Gene aynı ben ama gözlüklerim değişti artık. :-[
 
L

laleselen

Kullanıcı
2 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
allahtan iş görüşmemde bu sorulara maruz kalmadım. yoksa kimseyi kırmamak adına  "hayır" kelimesi benim en zayıf yanımdır.Ama onuda zamanla silip atıcam inşallah, hayır demesini bilmek lazım..........
 
Üst