En yüksek maaşlı 10 meslek

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde Codex tarafından oluşturulan En yüksek maaşlı 10 meslek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,472 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı En yüksek maaşlı 10 meslek
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
En yüksek maaşlı 10 meslekYeni bir yıla sayılı günler kaldı. Belki de yeni yılda hayatında yeni sayfa açmak isteyen sessiz kalabalık grupta mısınız? O zaman bu listeye bir göz atmak karar almanıza yardım edebilir. İşte kazançlarına göre meslekler…

En Yüksek Maaşlı 10 Meslek     

Dünyaca ünlü kariyer araştırma kurumu olan CareerCast, 2014’ün en yüksek getiriye sahip mesleklerini açıkladı. Bu sıralamayı çevresel faktörler ve fiziki şartlara göre yaptığını biliyoruz. Bu mesleklere bakarak “Türkiye’de bu kazançları elde etmek mümkün değil!” şeklinde düşünebilirsiniz. Ama gelecek ve dünya göz önüne alındığı zaman bu mesleklerin her daim karnınızı doyuracak meslekler olduğunu unutmamanız gerekir.

Meslek seçimi demek büyük stres demek. Geleceğini buna göre şekillendirmek ve mezun olduktan sonra iş bulabilmek büyük sorunlardan birisi olarak görülmektedir. Geçtiğimiz günlerde sizlere Türkiye’nin illere göre işsizlik oranı hakkında bilgiler vermiştik. Bu konu üzerinde fazlaca durduğumuz zaman istihdam ve meslek seçimi konusunu irdelemek gerekir. Gerçekten derin konulardan olan bu iki konu üzerine yapılan milyonlarca tartışma okuyabilirsiniz.

Gelelim, yüksek maaşlı 2014 mesleklerine;

10 - Kadrolu Üniversite Profesörü

Yıllık Maaşı: 68,970 Dolar

Her ne kadar zorlu bir süreçten geçerek bu pozisyona sahip olabiliyorsanız da, her zaman kutsal bir meslek olan eğitimcilik buna değer. 2022 yılına kadar bu meslekte % 19 oranında bir büyüme bekleniyor. Liseden sonra alınan eğitimler ve üniversitede koyulan hedefler kariyerin profesörlük yönünde ilerlemesi adına büyük bir önem taşıyor.

9 - Odyolog

Yıllık Maaşı: 69,720 Dolar

Odyolog ismi belki yabancı gelebilir size. Hemen açıklayalım, işitme ve denge sorunu yaşayan hastaların tedavisinden sorumludurlar. 2022 yılına kadar % 34 oranında bir büyüme gerçekleşeceği ve yüksek bir talep doğacağı söyleniyor. Son birkaç yıldır gelişme gösteren işitme cihazı teknolojisi gelişmeye devam ettikçe daha büyük fırsatların doğacağı da düşünülüyor.

8 - Konuşma Patologu

Yıllık Maaşı: 69,870 Dolar
İletişimsel bozuklukların giderilmesi alanında faaliyet gösteren konuşma patologlarının da, geniş bir alanı kapsayan meslekleri var. Hemen her yaş grubundan hastası olabilecek bu meslek için 2022 yılına kadar % 19 oranında büyüme bekleniyor.

7 Dişçi

Yıllık Maaşı: 70,210 Dolar

2022 yılına kadar % 33 oranında bir büyüme daha beklenen dişçilik mesleği her daim önemli meslekler arasında yer almıştır. Önemli olan ise alanında yetenekli olmaktır. Rekabetin yüksek olduğu bu meslekle ilgileniyorsanız, esnek çalışma saatlerini kabul etmelisiniz.

6 Mesleki Terapist

Yıllık Maaşı: 75,400 Dolar

Mesleki terapistler, hastalanan ve yaralanan çalışanın rehabilitasyon aşamasını hızlandırma işiyle ilgilenmektedir. 2022 yılına kadar % 29 oranında bir büyüme daha beklenen bu mesleğin eğitimleri de ciddi eğitimleri içermektedir. Hastaların günlük faaliyetlerine hızlı bir şekilde dönmelerini sağlamalarının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

5 İstatistikçi

Yıllık Maaşı: 75,560 Dolar

İstatistiksel analizlere sanayinin birçok alanında gün geçtikçe artan bir önem veriyor ve bu nedenle de istatistikçilere olan talep artıyor. 2022 yılına kadar % 27 oranında bir büyüme bekleniyor.

4 Bilgisayar Sistemleri Analisti

Yıllık Maaşı: 79,680 Dolar

2022 yılına kadar % 25 oranında bir büyüme daha beklenen bu meslekte, yazılım mühendisliği gibi 21. yüzyılın en iyi iş fikirlerinden. Ağ yönetimi iş uygulamalarının en önemli parçalarından. Şirket ve kurumların dijital formatlar içerisinde dosyalarını aktarmalarının, önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceği öngörülüyor.

3 Yazılım Mühendisi

Yıllık Maaşı: 93,350 Dolar

2022 yılı beklentilerine göre yazılım mühendisliği alanında büyüme % 22 oranında. Dünyanın teknoloji anlamında geldiği nokta bir yana bilgisayar teknolojisinin gelmiş olduğu nokta bu mesleğin ne kadar değerli olduğunu göz önüne seriyor. 21. yüzyılın en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor ve bilgi, bilgisayar teknolojilerinin gelişmeye devam etmesi bu mesleğin yıldızını daha da parlatıyor.

2 Sigorta Uzmanı

Yıllık Maaşı: 93,680 Dolar

İkinci sırada yer alan sigorta uzmanlığı, 2022 yılı öngörülerine göre % 26 oranında daha büyüyecek. Ödüllendirici meslekler diye nitelendiriliyor ve iş bulma olanağı yüksek meslekler arasında yer alıyor. Sigorta uzmanlığı alanında kariyerin ne kadar zor olduğu söylense de, sigorta pazarının gün geçtikçe büyümesi, bu mesleği daha da değerli yapıyor.

1 Matematikçi

Yıllık Maaşı: 101,360 Dolar

CareerCast sıralamasına göre matematikçiler ilk sırada yer alıyor. Yıllık kazançları ise 101,360 dolar. 2022 kriterlerine göre büyüme beklentisi ise % 23. Matematik alanının kariyer anlamında gerçekten kilit noktalardan birisi oldu düşünülüyor. Gelecek göz önüne alındığında ise matematik alanının daha da değerleneceğine yönelik bakış açıları var.

Yazar: Aysun Bayhan
 
Üst