En kötü senaryolarla başa çıkmanın yolları

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan En kötü senaryolarla başa çıkmanın yolları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,801 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı En kötü senaryolarla başa çıkmanın yolları
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Adını vermek istemediğim yabancı bir site var. Faydalı bilgiler mevcut. Çevirebildiğim kadarını çevirip burada ara sıra sizlerle paylaşacağım.


1. Arabayla Suya Uçunca Yapmanız Gerekenler

Bir seyahat esnasında aniden denize, göle, yada herhangi bir suya arabayla birlikte uçarsanız ilk önce aşağıdakileri yapmanız önerilir.

1. Suya düşer düşmez camı açmayı deneyin. Kapıyı açmaya uğraşmayın çunki dışardaki basınç kapıyı açmanızı engelleyecektir. Eğer güvenli bir seyahat istiyorsanız camlarınız çok hafif açık  şekilde araba kullanmanız da tavsiye edilir. Camı açıp dışarı çıkamıyorsanız içeriye su dolmasını bekleyin. İçeriye su dolduğunda iç ve dış basınç yavaşca eşitlenecek ve kapıyı açabileceksiniz.

2. Eğer camlarınız elektrik ile açılıyor ve o an için çalışmıyor ise, Camları ayağınızla ya da herhangi bir sert objeyle kırmayı deneyin.

3. Dışarı çıkın. Eğer aracınız önden motorlu ise dik bir şekilde batacaktır.Eğer su çok derinse araç ters dönebilir. Bu sebepten çok hızlı şekilde dışarı çıkmalısınız. Aracın boyutuna göre tamamen suya gömülmesi bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar sürebilir. Aracınız ne kadar hava sızdırmıyor ise o kadar geç batacaktır.

4. Eğer ne kapıyı ne de camı açabilecek durumda iseniz arabanın içinde bekleyin ve kesinlikle panik yapmayın. Aracın içi su dolana kadar bekleyin. Su seviyesi artık nefes alamayacak duruma geldiğinde derin bir nefes alın ve tutun. Daha sonra tekrar kapıyı açmayı deneyin. İç ve dış basınç dengelendiğinden eğer kapı da herhangi bir sorun yoksa açılması gerekiyor. Dışarı çıkın ve yüzeye doğru yüzün.Yıldırım düşmesinden korunmanın yolları

Yıldırım düşmesi çok tehlikeli bir olaydır. Milyonlarca volt elektrik size değil yakın bir noktaya bile düşse ölmenize sebep olabilir. Aşağıdakileri takip ederek yıldırım düşmesinden olabildiğince korunabilirsiniz.
Eğer şimşek çakmalarını görüyor ve gök gürültüsünü duyuyorsanız bu her an bir yere yıldırım düşebileceği anlamına geliyor. Yağmur yağması, yüksek nem ve güçlü rüzgar yıldırım düşme olasılığını artırır.

Şimşek çakmasını gördüğünüzde , gök gürültüsünü duyana kadar geçen saniyeleri sayın. Bu size fırtınanın ne kadar yakın olduğunu gösterecek. Eğer şimşek ve gök gürültüsü arasındaki süre farkı 30 saniyeden fazla ise hemen daha güvenli ve kapalı bir yere gidin.

Yüksek yerlerden, ve açık alanlardan sakının. Eğer açık bir arazideyseniz sakın yere yatmayın. Elleriniz toprakta olacak şekilde yere çömelin ve başınızı aşağı eğin. Eğer dağlık bir yerdeyseniz bir kayanın üzerine oturun.Metal objelerden uzak durun.

Ağaçlara kesinlikle yaklaşmayın. Göller, nehirler ve akarsular gibi yerlerden uzaklaşın.

Fırtınanın tamamen dinmesini bekleyin. Çunki yıldırım düşmesi, üzerinizde bulut yokken, güneşi görebiliyorken bile yaşanabilir.


Tabi bunlar çok büyük fırtınada dışarıda kalmanız durumunda takip etmeniz gerekenler. Bizim ülkemizde ,özellikle büyük şehirlerde,çok fazla yıldırım düşmesi yaşanmıyor.Peki yıldırım çarpmış birisine yapmamız gerekenler nedir ?

1. Hemen ambulansı arayın. Yapmanız gereken ilk şey bu. Eğer birden fazla kişiyi yıldırım çarpmışsa, ilk önce ölmüş gibi yatana müdahale edin. Diğer baygın ve bilinçsiz şekilde yatanlar nefes almaya devam ediyorlarsa, kendi kendilerine zamanla kalkabilirler.

2. Fırtına hala devam ediyorsa yaralıları daha güvenli bir yere taşıyın. Aynı yere ikinci defa yıldırım düşmeyecek diye bir şey söz konusu değil.

Bundan sonra yapmanız gerekenler ise tipik ilk yardım senaryoları. Kalp masajı, suni solunum.

 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Olmaz olmaz dememek gerek.

4. Eğer ne kapıyı ne de camı açabilecek durumda iseniz arabanın içinde bekleyin ve kesinlikle panik yapmayın. Aracın içi su dolana kadar bekleyin. Su seviyesi artık nefes alamayacak duruma geldiğinde derin bir nefes alın ve tutun. Daha sonra tekrar kapıyı açmayı deneyin. İç ve dış basınç dengelendiğinden eğer kapı da herhangi bir sorun yoksa açılması gerekiyor. Dışarı çıkın ve yüzeye doğru yüzün.
Nasıl zor bir bekleyiş olur kimbilir. :(
Keşke her şey macera filmlerinde artistlerin başına gelen her beladan kurtulabilmeleri gibi mucizelerle dolu olsa... :)

Yıldırım çarpması ile ilgili bilgilerin çoğunu bilmiyordum, teşekkürler Harun. Paylaştıkça okurum.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel bir bilgilendirme, sıradışı ama kimsenin başına gelmeyecek türden de değil..
Teşekkürler Harun.
 
B

bişileryapmaklazım

Kullanıcı
14 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bilgilendirme için teşekkürler  :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Başınıza belki gelmesi çok zor bir olay ama olursa diye  :)


Pirana dolu bir nehirden nasıl geçilir ?

1. Eğer açık ve kanayan bir yaranız varsa geçmemeniz daha iyi olur çünkü piranalar kana duyarlıdır ve anında tepki verirler.

2. Kuşların olduğu yerlerde uzak durun. Piranalar onlarla besleniyor  ve o bölgede çoğunluk gösteriyor olabilir.

3. Nehiri gece geçmeyi deneyin. Genel olarak piranaların tamamı geceleri uyurlar. Uyandırılsalar bile saldırmaktan çok boş boş yüzmeyi tercih ederler.

4. Geçmeye karar verdiğinizde olabildiğince hızlı davranın. Suda ne kadar az kalırsanız o kadar iyi. Ayrıca yürüyor ve ya yüzüyor iseniz , suda  dalgalanmalar yaratmamaya özen gösterin.

Piranalar tatlı sularda yaşarlar. Genellikle tropikal bölgelerdedirler. Vahşileri sadece güney amerikadaki durgun nehirlerde ve göllerdedir. Piranalar hızlı akan nehirlerde, dağlardaki sularda ve soğuk sularda çoğunlukla bulunmazlar.

Piranalar genellikle insanlara ve büyük hayvanlara saldırmazlar ta ki kanayan bir yaraları yoksa ya da ölü değillerse.

 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ya gülücem ama konu da ciddi, gülemiyorum.:)))
Aklına nasıl geldiyse pirana dolu bir nehir:))

Yine de olasılıksız değil, teşekkürler.:)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
ya gülücem ama konu da ciddi, gülemiyorum.:)))
Aklına nasıl geldiyse pirana dolu bir nehir:))

Yine de olasılıksız değil, teşekkürler.:)
Gülebilirsin canım çok ciddi değil aslında ama açacak başka yer bulamadım. Örneğin kötü bir hediye aldığınız takdirde yapmanız gerekenler ve buluşmaya gittiğinizde eğer o kişiyi beğenmezseniz nasıl kaçarsınız gibi taktiklerde mevcut  :D
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Örneğin kötü bir hediye aldığınız takdirde yapmanız gerekenler ve buluşmaya gittiğinizde eğer o kişiyi beğenmezseniz nasıl kaçarsınız gibi taktiklerde mevcut
hahaha süper yav, açsana mizaha iki gülelim.  ;D ;D
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Timsah dan nasıl kurtulursunuz. ??

1. Eğer karadaysanız, timsahın arka tarafına geçmeye çalışın. Daha sonra burnuna bir darbe vurun. Böylece ağzı kapanacaktır.

2. Timsahın gözlerini ellerinizle kapatın. Timsahla göremeyince sakinleşirler.

3. Eğer size saldırdıysa, burun ve gözlere vurun. Etraftaki sert cisimleri kullanabilirsiniz.

4. Eğer sudaysanız malesef pek şansınız yok.

Timsah saldırısından korunmanın yolları

- Asla bilmediğiniz nehirlerde vb. yüzmeyin
- Timsahları asla beslemeye kalkmayın
- Timsaha dokunmaya ya da yakalamaya çalışmayın
- Timsah yavrularına ya da yumurtalarına yaklaşmayın bile

Genellikle timsahlar insana saldırmak için ondan bir tepki beklerler. Örneğin timsahı beslemeye kalkarsanız, korktuğunuzu düşünecek ve verdiğiniz şeyi yemektense komple sizi yemeyi tercih edecektir.


Şahsi fikrimi sorarsanız olan gücünüzle kaçın ya bunları yapmaya gerek yok.
 
M

MeDyC

Kullanıcı
2 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gaziantep
Bilgilendirme için teşekkürler..

pirana için alternatif yöntemler daha var tekne kullanırım ;D

öldürme içgüdüsü yüksek olan bir insanım bir kamyon tuz ısmarlayabilirim :D
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bir gün karşınıza "ayı" çıkarsa

Artvin Milli Parklar Müdürü Faruk Bucak, bahar ayının gelmesiyle ayıların inlerinden ayrılıp doğaya çıktığını belirterek, vatandaşların ayı saldırılarına karşı dikkatli olmasını istedi.

''Eğer ayıların bulunduğu bir ortamda yürüyorsanız, özellikle de bitkiler ve ortam görünmenizi zorlaştırıyorsa kendinizin orada olduğunu belli edin. Gürültü yapın, şarkı söyleyin, yüksek sesle konuşun ya da sırt çantanıza bir çan takın. Ayı, normalde korkak hayvandır, gürültüyü duyunca bölgeden uzaklaşacaktır'' dedi.

Bucak, ayıların yaşadığı ormanlarda ya da doğal ortamlarında gruplar halinde yürünmesi halinde çıkartılacak gürültü yüzünden ayının bölgeden uzaklaşacağını ve ayı saldırısının önüne geçileceğini anlatarak, ''Ayı, ani bir hareket yapılmazsa insanı görünce kaçar'' şeklinde konuştu.

Ayının bulunabileceği ortamda gruplar halinde yürüyenlerin ayıyla karşılaşmadığını, bunun da ayıların gürültü ve insanı görünce kaçtığını ortaya koyduğunu belirten Bucak, şöyle devam etti:''Ayıdan korunmak için rüzgarı arkanıza alarak yürüyün. Çünkü rüzgar sizin kokunuzu ona ulaştıracaktır. İnanılanın aksine ayılar insan kadar görebilmesine karşın, gözlerinden ve kulaklarından daha çok burunlarına güvenirler. Daima sizin orada olduğunuzu ayıların bilmesine olanak tanıyın. Böylece ayı oradan uzaklaşacaktır.Ayılar da tıpkı insanlar gibi doğada patika yolları kullanırlar. Onların geçiş yolları yakınına kamp kurmayın. Ayı ile ani karşılaşmaların önüne geçmeye çalışın.''
       
''ANİ HAREKETTEN KAÇININ''
Bucak, ayıların kış şartlarında yaşamlarını sürdürmeleri için sadece 6  ile 9 ay arası beslendiğini ve ani hareket yapılması halinde saldırgan olabileceğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:''Ayılar çok güçlü ve çevik hayvanlardır, yaşadığı mekanı, gençleri ve özellikle de yavrularını inanılmaz şekilde korur. Asla bir ayıya, yuvasına ve yavrusuna yaklaşmayın. Onları beslemeye kalkmayın. Yakında bir ayı görürseniz geri dönerek orayı terk edin. Eğer bunu yapamıyorsanız ayı sizin yolunuzdan uzaklaşıncaya kadar bekleyin.Hayvana daima kaçacağı bir yol bırakın. Sakın koşmayın. Ayıların çoğu bir yarış atı kadar hızlı koşabilir. Ani ve hızlı hareket ayının saldırmasına neden olabilir.''
       
''AYIYI KIZDIRACAK DAVRANIŞLARDAN SAKININ''
Ayı ile karşılaşılması halinde ona yönelik herhangi bir cisim atılmasının ayıyı kızdırabileceğini, dolayısıyla bu tür davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyleyen Bucak, şöyle konuştu:''Eğer ayı dişlerini gösteriyorsa, bağırıyorsa ya da başını yere eğip kulaklarını arkaya doğru atmışsa kızgındır. Kızgın bir ayının size saldırabileceğini göz önünde bulundurun.Eğer saldırgan görünmüyorsa, yumuşak bir ses tonuyla konuşun ve yavaşça geri dönün. Eğer ayı ayağa kalkmış ve havayı kokluyorsa sizi tanımaya çalışıyordur, konuşmaya devam edin. Eğer ayı kızmaya başlıyorsa yanınızda bulunan çantayı oyalamak için ayıya bırakın ve yavaşça en yakınınızdaki ağacın en  tepesine tırmanın.'' Bucak, ayıların genellikle ağaca tırmanamadığını ancak 4 metre yüksekliğe kadar uzanabildiklerini ifade ederek, ''Bu nedenle yüksek bir ağaca tırmanın ve ayının uzaklaştığından emin olana kadar ağaçtan inmeyin'' dedi.

Ayıların meraklı, zeki ve tehlikeli hayvanlar olduğuna işaret eden Bucak, ''Ayı, insandan uzak durmak ister. Bir çok durumda eğer bir ayıya fırsat verirseniz sizden uzaklaşacaktır. Ayı, genellikle bir insanı takip edip saldırmaz'' ifadelerini kullandı.

----

Ben bi film izlemiştim. L'Ours adında. Ayı deyip geçmeyin :)
 
V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
ilginç bilgiler gerçekten  :) paylaşım için teşekkürler umarım bir gün kullanmam gerekmez ;D
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay yıldırım düşmesinden korunmamı :d
Kafanıza mini bi paratoner takın fırtınalı havalarda :d
 
Üst