Emin Çölaşan

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Emin Çölaşan başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,035 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Emin Çölaşan
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Mustafa Emin Çölaşan, (d. 14 Mart 1942, Ankara), (Gazeteci, yazar).

14 Mart 1942 yılında Ankara'da doğdu. Atatürk döneminin Adalet Bakanlarından Refik Şevket İnce'nin torunu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün ilk müdürlerinden Prof. Dr. Ümran Çölaşan'ın oğludur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde okudu. 1965' de ODTÜ Idari Bilimler Fakültesi' nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve PETKİM' de çalıştı.

1972 ve 1974 yıllarında İcen Börtücene ile beraber hazırladığı araştırma çalışmalarıyla Milliyet gazetesinin düzenlediği Ali Naci Karacan Yazı Yarışması'nda üst üste iki yıl birincilik ödülünü kazandı.[1] 1977 yılında Milliyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. 1985 yılında Hürriyet Gazetesi'ne geçti, 1989'da bu gazetede köşe yazarı oldu. Yazılarında yolsuzlukları ve Cumhuriyet'in temel ilkelerini hedef alanları konu eden Çölaşan'ın, Hürriyet Gazetesi'ndeki köşe yazarlığına 14 Ağustos 2007 tarihinde son verildi.Şu anda Sözcü gazetesinde Hürriyet'te yazdığı eski yazılarına yer verilmekte ayrıca bu gazetede haftalık güncel yazılar yazmaktadır. [1]

Emin Çölaşan, hukukçu (T.C. Danıştay Emekli Başsavcısı) Tansel Çölaşan'la evlidir. Sondan bir önceki kitabı Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi'de Hürriyet'ten kovuluşunu, son kitabı Her Kuşun Eti Yenmez'de ise kovulmasından bugüne kadar, yani son 1 yıl içinde yaşadıklarını anlatmaktadır.

2007 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Eserleri
1983 - Dizi 24 Ocak Bir Dönemin Perde Arkası,       
1984 - Dizi 12 Eylül Özal Ekonomisinin Perde Arkası,
1985 - Yalçın'ı Kim Kurtaracak? 
1985 - Yalçın Nereye Koşuyor, 
1985 - Banker Skandalı'nın Perde Arkası,
1986 - İcraatın İçinden,   (Röportaj)
1987 - Önce İnsanım Sonra Gazeteci, 
1987 - Biz Kırk Kişiyiz Birbirimizi Biliriz,  (Röportaj)
1989 - Turgut Nereden Koşuyor?,
1988-1989 - Bir Dönemin Yazıları ,
1993 - Turgut'un Serüveni,
1993 - Sor Bakalım!, (Röportaj)
1998 - Muhteşem İkili,
1998 - Ah Refah Vah Refah,
2000 - Tarihe Düşülen Notlar,
2006 - Unutulmayan Söyleşiler Tarihe Düşülen Notlar,
2005 - Şu Benim Gazetecilik "Yaşadıklarım",
2007 - Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi ,
2008 - Her Kuşun Eti Yenmez,

Alıntıdır

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Didem,iyi bi gazeteci yazar
Değerinin anlaşılması için illa ki vefat etmesi mi gerekiyor bilmiyorum
Hürriyet'ten kopuşunu büyük bi üzüntü ile karşıladığım değerli bir insan

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benim de çok severek okuduğum yazarlardan biridir Emin Çölaşan.

Değerinin anlaşılması için illa ki vefat etmesi mi gerekiyor bilmiyorum
Maalesef böyle olacak diye düşünüyorum.  :mad:

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Üslup ve tarzını çok öncelere dayandırarak fazla derine inmeden söylüyorum "beğenmediğim" bir yazardır... Ancak kovulmasında bahsi geçen olayda haklı buluyor gazeteden yollanış biçimini kınıyorum....

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Üslup ve tarzını çok öncelere dayandırarak fazla derine inmeden söylüyorum "beğenmediğim" bir yazardır...
Hımm.. Ben de dobra dobra yanlış gördüğü olayları anlatmasını çok seviyorum.

Teşekkürler yorumlarınız için arkadaşlar. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Köşe yazılarını begendigim ama en son kitabını bir ara kitapçıda görüp almayı istedigim halde unuttugum,sonraki gidişimde almak istedigim halde bulamadıgım :( uslubu ve bildiklerini söylemekden çekinmeyecek kadarda yürekli bir Köşe yazarıydı...

Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar bizim memlekette...Her dönemde görüldüğü ve yaşandığı gibi...

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
bazı söylemler vardır taşları yerinden oynatır ama yıkmaz... bazı söylemler taşların yerinden oynamasına bile zaman vermeden tarumar eder herşeyi... Olay budur... Dobra olmak yakıp yokmak değildir...

Siyasi konulara girmeyeyim... Geçmişi ve şu anınıda biliyoruz kendisinin...
Saygı duyuyorum...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kovulanların gittiği herkesin gidemedigi bir köy var ama uzakda...
Çıkarlarını gözetmeksizin gidenlerin az ve degeri geç tabiri caizse öldükden sonra anlaşıldıgı herkesin gitmek siteyip cesaret edemedigi bir köy....

Aziz NESİN'in bir sözü vardı burda yazmak istemiyorum tartışma yaratmak gibi olmaması için...Türklerin 100/70.......

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bazı söylemler vardır taşları yerinden oynatır ama yıkmaz... bazı söylemler taşların yerinden oynamasına bile zaman vermeden tarumar eder herşeyi... Olay budur... Dobra olmak yakıp yokmak değildir...
Hımm. Çok güzel anlattın ama Emin Çölaşan'ı değil, cevap verdiklerini..  ;)

Teşekkür ederim yorumun için. :)

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
dideM' Alıntı:
Hımm. Çok güzel anlattın ama Emin Çölaşan'ı değil, cevap verdiklerini..   ;)

Teşekkür ederim yorumun için. :)
Zamanın düşüncelerin değişimine göre renk değiştiren ve aslında asıl rengini göstermeden farklı renkler verebilen bir düşünceyi hiç benimsemedim...

tarif ettiğim tam olarak kendisiydi...

Teşekkürler...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Düşüncelerini, yazılarını beğenerek okuduğum bir yazar ve kıymeti henüz anlaşılmayanlardan....

Teşekkürler Didem. :)

M

muraturkom

Kullanıcı
12 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
hangi gazeteye giderse onu okuyorum.

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
çok değerli bi kişidir. hatırlattığınız için teşekkürler  :)