El Yıkamak Vicdanı Temizliyor..

• Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde crt tarafından oluşturulan El Yıkamak Vicdanı Temizliyor.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,345 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı El Yıkamak Vicdanı Temizliyor..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ibrahimgemlik
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

El yıkamak vicdanı temizliyor

Elleri yıkamanın şüpheleri ortadan kaldırdığı bildirildi.

Amerikalı bilim adamları, elleri yıkamanın şüpheleri de ortadan kaldırdığını ve vicdanı rahatlattığını ortaya koydu.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Michigan Üniversitesinden bir grup psikolog, el yıkamanın bir karardan duyulan kuşkuları yok ettiğini gözlemledi.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, bir CD ile bir kavanoz marmelat arasında seçim yapmalarını istedikleri 40 öğrencinin davranışlarını inceledi. Öğrencilerden kararlarının hemen ardından ellerini yıkamalarını da talep eden uzmanlar, bu isteklerine uyan katılımcıların tercihlerinden diğerlerine göre çok daha memnun olduğunu gözlemledi.

Araştırma ekibinden Profesör Spike Wing Sing Lee, elleri yıkamanın şüpheleri ortadan kaldırma anlamına geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsan bir karar alacağı zaman genellikle her biri ilgi çekici olan iki şey arasında seçim yapmak durumunda kalır. Paris ya da Roma tatili arasında seçim yapmayı ele alalım. Paris'i tercih eden kişi, Fransız mutfağının harika olduğunu ya da kentte çok güzel müzeler bulunduğunu söyleyerek tercihini haklı gösterme eğilimine girecektir. Araştırmamız, ellerini yıkayınca, insanların sanki kuşkuları da suyla birlikte gitmiş gibi kendilerini kararlarını haklı çıkarmak ve açıklamak zorunda hissetmediklerini gösterdi."

Elleri yıkamanın vicdanı rahatlatmanın da bir yolu olabildiğini belirten uzmanlar, bu eylemin, insanlara psikolojik olarak ahlaka aykırı eski davranışlarının izlerini silmelerinde yardımcı olduğunu söyledi.

A.A.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Bu araştırma yazısını okuyana kadar el yıkamayı sadece hijyenik açıdan değerlendiriyordum..
Ne yalan söleyeyim vicdanı temizlediğini hiççç düşünmemiştim :)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çok ilginç yaa insanın inanası gelmiyo ama neden olmasın..kararsız kaldım gidip elimi yıkayayım bare  :D

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Yeni bir şey olmaması lazım, zaten psikologların söylediği bir şeydi bu.
Aslında mantıklı geliyor bana, bilinçaltıyla ilgili bi şey sanki...  :)

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
su insanı rahatlatıyor,demek suyla birlikte kuşkularımızıda gideriyor..

E

efem

Kullanıcı
7 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
hanedeyim
pisikolloji muhteşem bişey ya
insanlardaki hastalıkların büyük bir bölümünün sadece pisikolojik olduğunu biliyormuydunuz

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
efem' Alıntı:
pisikolloji muhteşem bişey ya
insanlardaki hastalıkların büyük bir bölümünün sadece pisikolojik olduğunu biliyormuydunuz
evet ancak çoğu kişi bunun ruhsal sebeplerden dolayı kaynaklandığını bilmiyor...bazı hastalıklar insanın olumsuz düşünceleriyle daha da  pekişiyor...
ellerimizi yıkayınca suyla birlikta kuşkularımızın gideceğini ister ve düşünürsek öyle olduğunu anlar veya öyle olduğunu sanırız..çünkü böyle olacağına inanmışızdır..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aslında araştırma bana pek inandırıcı gelmedi,ellerimi yıkamam kendimi temizlik adına daha güvenli hissetmemi sağlıyor ::)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Hani özellikle filmlerde çok izliyoruz..
Kötülük yapan cinayet işleyen sapık hem aynaya bakar hem de hızla elerini sabunlar..
Konu ilginç geldiği için paylaşmıştım..
Neyse bilemiyorum ya ..

I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Ne pis vicdanım varmıs yıllardır yıka yıka temizlenmedi  :baliktayim

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
ibrahimgemlik' Alıntı:
İbrahim: )
Bursa'dan ne tez döndün ..
Akşam akşam yine  güldürdün ..
Boşver sen de yıkama ellerini hem gereksiz yorgunluk hem ülkenin ekonomisine zarar :)
Zaten belediyeler suya zam yapmakla meşgul..

D

DonQuixote

Kullanıcı
8 Nis 2010
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Mmm.. bazen ruhsal türbulanslarımda hiç vakit harcamadan muhakkak başım soğuk su ile yıkamak gibi girişimim olması gibi olsa gerek. :-\

I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
crt' Alıntı:
ibrahimgemlik' Alıntı:
İbrahim: )
Bursa'dan ne tez döndün ..
Akşam akşam yine  güldürdün ..
Boşver sen de yıkama ellerini hem gereksiz yorgunluk hem ülkenin ekonomisine zarar :)
Zaten belediyeler suya zam yapmakla meşgul..

Ah aha elımde olsa hıc donmeecegım ama anneler gunu için birde yaz staj için yer baktım pazartesı sabah gerı dondum malesef.

Yapmam gereken donem odevlerım var,açık ögretım sınavım var ay sonunda
inanırmısın daha İstanbulu sole doyasıya gezme,bogazın kokusunu soyle sımsıkı cekerek ciğerlerime doldurma imkanım olmadı boyle gıdersede olmıyacak galıba ama ben pişman olmak ıstemıyorum.

Her neyse ben gıdem ellerimi yıkayayım.

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Flamingo' Alıntı:
Yeni bir şey olmaması lazım, zaten psikologların söylediği bir şeydi bu.
Aslında mantıklı geliyor bana, bilinçaltıyla ilgili bi şey sanki...  :)
Bence de ;)

Unutmadan paylaşım için teşekkürler CRT :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

15 Ekim Dünya El Yıkama Günü, bu yıl üçüncü kez 5 kıtada 70'den fazla ülkede kutlanacak..
Ellerin düzenli olarak yıkanmasıyla, dünya genelinde her yıl bulaşıcı hastalık yüzünden ölen bir milyon çocuğun hayatının kurtarılabileceği belirtilliyor..

Kimbilir  belki bu özel günden etkilenip vicdanı temizlemek isteyenler de olabilir:)   

B

bjkerim

Kullanıcı
8 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
16 Ekimde yıkanmıyomuymuş diye bi saçma soru sorim mi?? :p Yada niye 15 Ekim?? :)

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Ellerin düzenli olarak yıkanmasıyla, dünya genelinde her yıl bulaşıcı hastalık yüzünden ölen bir milyon çocuğun hayatının kurtarılabileceği belirtilliyor..
  :eek: çok basit bir iş olan el yıkamamanın sonucu bu ise, bu temizliğe önem vermemekle resmen katil olunuyor. :(

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
o kadar basit olmamalı vicdan temizlemek !

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Şöyle bir vicdan muhasebesi yapayım dedim.. öyle ince hesaplara daldımki..
muhasebe işlemleri baya bi'açık veriyor..İşin içerisinden çıkamaz oldum..
Temizlik imamdan gelirmiş iyisimi gidip güzelce ellerimi yıkayayım bari..