EĞİTİLEBİLİR OLMAK

• Konbuyu başlatan alpi_282854
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde alpi_282854 tarafından oluşturulan EĞİTİLEBİLİR OLMAK başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,718 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı EĞİTİLEBİLİR OLMAK
Konbuyu başlatan alpi_282854
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
A

alpi_282854

Kullanıcı
21 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
SAKARYA
EĞİTİLEBİLİR OLUN !

Eğitilebilir olmak zor bir hayat becerisidir. Eğitilir olmak öğretilebilir olmaktır. Herkes eğitilmeye ya da öğretilmeye istekli değildir. Eğitilebilir olmak için, daha iyi olmayı hedeflemeliyiz. Özgüvenimizin ortalamanın üzerinde olması gerekir. Kendimizi sevmeli ve kendimizle iletişim içinde olmalıyız. Bahaneler uydurur ve sürekli başkalarını suçlarsak muhtemelen eğitilebilir olmaya hazır değilizdir.

Eğitilebilir olmak, hayatımız için tam sorumluluğu almaktır. Bir engelle karşılaştığımız zaman o engel hakkında bilgi edinip o engeli aşmalıyız. Her şeyi biliyormuş gibi davranırsak, başkalarının tepkisini alırız. Eğitilebilir olmak farklı biçimde dinlemeyi öğrenmektir. Onların sözlerinin, hayatımıza önemli katkılar yapmasına izin vermeliyiz. Ama çoğu insan bunu beceremez. Bir şeyler yapmak için kendilerine ait yöntemleri vardır, o kadar! Kendilerine bir şey vermeye çalışanlara karşı direnmeye meyillidirler bu kişiler. Bundan dolayı hiç kimse onlarla tartışmaya girmez. Eğitilebilir insanlar etrafında olup bitenlere dikkat ederler. Kendilerine yararlı olacak şeyleri alırlar.

Unutmayalım ki bütün şampiyonların koçları vardır. Farklı olmalıyız. Bir şampiyon olmalıyız. Herkesi, kendimize danışman olarak görmeliyiz. Eğitilebilir olanlar, eğitilme fırsatını yakalamaya çalışırlar ve insanların söylediklerini, tıpkı geri oyuncunun koçunu dinlediği gibi dinlediği gibi dinlerler. Böylece bir hafta sonraki maçta oynama şansını arttırırlar.

“Eğer yardıma ihtiyacımız varsa, istemeliyiz! Yoksa kanıtlamalıyız!”

ALINTI

B

Batusch

Kullanıcı
22 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
paylaşım için tşk ederiz.. Güzeldi..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bence insanın kendini eğitebilmesi,yetiştirebilmesi için önce;

Eksikliğinin farkında olması
İstemesi
Sabretmesi
İradeli olması
Zamanını bunun için değerlendirmesi gerekli

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Her insandan öğreneceğimiz mutlaka bir şeyler vardır. En eğitimsiz insandan bile.. Bunun illaki bilgi olması gerekmez. Bilgili insandan öğrenim anlamında birşeyler öğrenirsiniz, bilgisiz insandan da insan ilişkileri adına birşeyler öğrenebilirsiniz. Mesela sabretmeyi, mesela sevgiyi..

Teşekkürler paylaşım için.

D

derya-filiz

Kullanıcı
1 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Denizli
tşk ler benim buna ihtiyacım var ama nerden başlıcam

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
alpi_282854' Alıntı:
EĞİTİLEBİLİR OLUN !

Eğitilebilir olmak zor bir hayat becerisidir. Eğitilir olmak öğretilebilir olmaktır. Herkes eğitilmeye ya da öğretilmeye istekli değildir. Eğitilebilir olmak için, daha iyi olmayı hedeflemeliyiz. Özgüvenimizin ortalamanın üzerinde olması gerekir. Kendimizi sevmeli ve kendimizle iletişim içinde olmalıyız. Bahaneler uydurur ve sürekli başkalarını suçlarsak muhtemelen eğitilebilir olmaya hazır değilizdir.

Eğitilebilir olmak, hayatımız için tam sorumluluğu almaktır.
“Eğer yardıma ihtiyacımız varsa, istemeliyiz! Yoksa kanıtlamalıyız!”

ALINTI
Yazının tamamanı çook beğendim.

Bir dönemler; yani farkındalığımın henüz başlamadığı, gururlu, ben bilirim olduğum dönemleri hatırladım.
Oysa ki; herkse herşeyi bilebiliyor, kendince....
bu dönemler geride kaldı tabiii :)

Eğitilebilir olmak; değişime açık olmak önemli bir mesele...

Teşekkürler paylaşım için.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ne açıdan eğitim ?
Yani ne açıdan, kendi yöntenlerimizi değilde başkalarının yöntemlerini kullanmalıyız ?
Hangi durumlarda ? içinden çıkamadıgımız durumlardamı ?

Bu durumu açarsak daha sağlıklı yorumlar yapabilirim gibime geliyor.
Yoksa gıcıklık olsun diye, hepimiz şampiyon olamayız derim. Yada insan kendi hayatını başkalarının kuralları üzerine kurmamalı derim,ne bilim derimde derim işte.

Eğitimi açalım.

A

alpi_282854

Kullanıcı
21 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
SAKARYA
Eğitimin en önemli amaçlarından biri, insanı sürekli sorular sormanın da ötesinde, doğru soruları soran kişi haline getirmesi  ve öyle tutmasıdır. Aile ve toplumda yanlış izlenimler edinilmişse, kişinin soracağı sorular, ona doğruyu bulmakta yardım edecek nitelikte olmalıdır. Yani eğitim, insanı bilgiler değil, değerler konusunda donanımlı yapmayı amaçlamalıdır.

Güngör Kavadarlı

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
eğitime olmak başlığı dahi yetti ..
kesinlikle katılıyorum.
paylaşım için teşekkürler

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
alpi_282854' Alıntı:
Yani eğitim, insanı bilgiler değil, değerler konusunda donanımlı yapmayı amaçlamalıdır.
Hmmmm peki bu yukarıda yazdığınız şekilde donanım sahibi insanlar sizce.
Aşağıdaki gibi düşünürmü ?

alpi_282854' Alıntı:
Farklı olmalıyız. Bir şampiyon olmalıyız. Herkesi, kendimize danışman olarak görmeliyiz. Eğitilebilir olanlar, eğitilme fırsatını yakalamaya çalışırlar ve insanların söylediklerini, tıpkı geri oyuncunun koçunu dinlediği gibi dinlediği gibi
Amaç, sonuçla örtüşmüyor.Bana göre tabi.
Teşekkür ederim.

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Umarım kimse eğitilmemiş birileri tarafından eğitilmeye maruz kalmazlar...

ben bir yerde okumuştum bir ara hatta arşivimde durur...

Unutmayın; eğitilebilir olmaya söz verdiğinizde, her tarafta danışmanlar görürsünüz.

Konuştuğunuz herkesin size bir katkıda bulunabileceğini bilmek güzel olmaz mıydı? O halde herkesin katkısından yararlanmayı bilmeliyiz.

eğitilebilirliğin eğitenler ve eğitilenler tarafından doğru algılanmasını ümit ediyorum..
ve o  danışmanların doğru danışmanlar olması dileğiyle...