Edison’dan Dersler

  • Konbuyu başlatan Flamingo
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim Ne Söylemiş? kategorisinde Flamingo tarafından oluşturulan Edison’dan Dersler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,920 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim Ne Söylemiş?
Konu Başlığı Edison’dan Dersler
Konbuyu başlatan Flamingo
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
1.Azimli, inançlı ve çalışkandı. Bu en önemli üç iksirden dolayı başarı onun için kaçınılmazdı. 1914 gecesi fabrikası birkaç saat içinde yanıp kül olan Edison, "Hatalarımız yandı gitti, şimdi yeniden başlayabiliriz" diyerek değerlendirdiği yangından üç hafta sonra üstün inanç ve azim göstererek ilk gramofonu icat etmiştir. Edison başarı sırrını şu sözleriyle özetler: "Başarının yüzde doksan dokuzu ter, yüzde biriyse zekadır."

2.Başarılı olmada en önemli püf noktalardan biri de "sabır" dır. Edison başladığı işte müthiş bir sabır ve sebat gösterir, bütün olumsuzluklara rağmen çalışmasına devam ederdi. Sabrının ve çalışmasının mükafatını, kendisi için hayal gibi görünen şeylerin başarıyla sonuçlanmasıyla alırdı. Edison, "Evet, ben hayalimi 999 başarısız deneyden sonra binincide gerçekleştirdim!" diyor.

3.Ufku çok açık, mükemmel bir düş gücüne sahip Edison, devamlı fikir üreterek kendisini yenileyen bir mucitti. "Günde en az beş fikir üretin, bu yılda yüzlerce fikir eder. Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır" demektedir.

4.Tekdüzelikten uzaktı. Hep farklı olmak ister, çalışmalarında farklı yolları denerdi. Nitekim ampülün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil, belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu ve Edison, bu konuda "İşe ya da başka bir yere giderken hep aynı yolu kullanmayın, hep aynı kitapları okumayın, hep aynı kişilerle arkadaşlık etmeyin. Böyle yaparsanız yeni bir şey öğrenemezsiniz" der.

5.Başarılı olmada mükemmel stratejilere sahipti ve neden, nasıl faydalanacağını iyi bilirdi. Çevresindekilere de "Elinize aldığınız kitaba veya dergiye önce dikkatlice bakın, sonra da faydalanabileceğiniz farklılıkları görün" öğüdünde bulunmaktadır.

6.Müthiş bir merak ve o meraktan kaynaklanan fevkalade bir araştırma ruhuna sahipti. "Bir kutunuz olsun. İçine enteresan bulduğunuz reklamları, yazıları, haberleri, karikatürleri, esprileri koyun. Bir problemle karşılaştığınızda kutunuza göz atın!" demektedir.

7.Başarıda önemli bir kural olan not tutma tekniğiniz ne kadar gelişmiş... İşte Edison bunu mükemmel şekilde başarmış ve öldüğünde arkadaşında yapmak istediklerini, planladıklarını, tecrübelerini kaydettiği 2.900 defter bırakmıştır. Ve yine çevresindekileri şu tavsiyede bulunmuştur. "Mutlaka not tutun. Aksi halde bütün fikirleri unutursunuz. Çünkü söz uçar, yazı kalır."

8.Edison’un başarılı olmasındaki bir diğer sır ise çalışmalarını mümbit bir zeminde, kendisinin en çok motive olabildiği bir saatte ve faydalanabileceği kişilerin yanında gerçekleştirmesidir. "Hangi ortamda daha verimli olup fikir üretebildiğinizi tespit edin. Bu konuda sizi en çok motive eden kişiyi, yeri ve saati belirleyin" tavsiyesinde bulunur.

9.Her saatin bir altın değerinde olduğunun farkında olan Edison, zamanı mükemmel şekilde kullanırdı. "Zaman insanın sahip olduğu yegane sermayeyi akıllıca kullanmayı bilmektir" der.
 
H

hanedeyim

Kullanıcı
11 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
edison süper birisi hem kişilik olarak hem zeka olarak öğrenilecek çok şey var onda
 
V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
hanedeyim' Alıntı:
edison süper birisi hem kişilik olarak hem zeka olarak öğrenilecek çok şey var onda
zeka açısından tamam da kişiliği hakkında ortaya atılan çok zıt görüşler var bazı insanlar edison'un tesla'ya pek çok ey yaptığını ve tesla'nın kendisinin buluşlarından çok daha verimli olan buluşlarını çökertmeye çalıştığını düşünüyor.. yani tartışmalı o kısım biraz
ama oldukça zeki bir mucit tabi bine aşkın buluşu da bunun kanıtı...
paylaım için teşekkürler ...
 
Üst