Duygusal Gelişim (0-2 Yaş)

  • Konbuyu başlatan DeryaDer
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde 0 - 6 Yaş Grubu ve Eğitimi kategorisinde DeryaDer tarafından oluşturulan Duygusal Gelişim (0-2 Yaş) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 637 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı 0 - 6 Yaş Grubu ve Eğitimi
Konu Başlığı Duygusal Gelişim (0-2 Yaş)
Konbuyu başlatan DeryaDer
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeryaDer
DeryaDer

DeryaDer

Derya Karacan
Moderatör
22 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
28
www.deryakaracan.com
Değerli anne-babalar, çocuk gelişimindeki en belirleyici konulardan biri de duygusal gelişimdir. Duygusal gelişimin önemini asla küçümsememek gerekir. Çocukların duygusal gelişimi, anne karnında başlar. Bebek, anne karnındayken dışarıdan duyduğu seslere tepkiler verir.
Anneye karşı güçlü bir bağ oluşur. Bebek dünyaya geldikten sonra ve dış dünyayla teması arttıkça duygu yoğunluğu da artar. Sevmek, korkmak, öfkelenmek, özgüvenli olmak ve kaygı duymak gibi bütün kavramlar duygusal gelişimle bağlantılıdır.
Bir çocuğun duygusal gelişim sürecinde 3 aşama vardır.
Bunlar, duyguları ifade edebilme, duyguları anlayıp, tanımlayabilme ve duyguları kontrol edebilme sürecidir. Çocuklar ilk önce duygularını ifade etmeyi öğrenir. Konuşma dönemi öncesinde mimikleriyle mutluluklarını veya üzüntülerini belli ederler. Daha sonraki dönemde ise kelimelerle de duygularını ifade ederler.
Değerli veliler, 0-2 yaş grubunda bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şey sevgi ve güvendir. Aileler bebeklerin yanında, 'nasıl olsa anlamıyor' düşüncesiyle birbirleriyle tartışırsa bebekler bunu hisseder. Böylelikle bebeklerde korku duygusu başlar. Çünkü yüksek ve ani ses doğuştan gelen korkulardır. Ev içinde huzurun olması çok önemlidir. Bu yüzden bebekler aile içinde sevgi ve saygı çerçevesinde büyütülmelidir.

Kaynak: www.lernenmachtstark.de
 
Üst