Düşen Elmalar

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Düşen Elmalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,676 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Düşen Elmalar
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan menzup
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Düşen Elmalar

Yaratıcılık bir tanrı vergisi değil, düşüncenin ve gözlemlerin mantıksal ve sistematik bir süreç içinde eğitilmesidir.  Arşimet’ i "Evreka" diye bağırarak hamamdan yarı çıplak dışarı fırlatan olay, her zaman insanların gözlerinin önündeydi. Arşimet’ ten önce de insanlar hamam tasının kurnada yüzdüğünü görmüşlerdi. Newton’dan önce de ağaçtan elmalar düşüyor ama kimse “Niye elmalar yere düşüyor?” diye sorgulamıyordu. Çok basit görünen bu iki olayın analitik bir kafayla şüpheci bir şekilde sorgulanması sonucunda, insanlığın geleceği çok büyük buluşlar ile etkilendi. Sıradan bir olay gibi görünen düşen bir elma, Newton’ un gezegenlerin ve yıldızların hareketleri konusunda, henüz çözülmemiş olan soruların yanıtlarını bulmasına yol açan,bir düşünce zincirini harekete geçirmiş oldu. İnsanoğlunu uzaya taşıyan, bu düşen elma ile başlayan düşünce sistematiği idi.

Peki, neydi Arşimet ve Newton’ u diğerlerinden farklı kılan?
Onlar devamlı gözlem halinde idiler. Hamamda yıkanırken, ağacın altında dinlenirken bile düşünüyorlardı. Olayları olduğu gibi kabullenen kaderci bir yaklaşım yerine,sorgulayan, değişmeye, değiştirmeye çalışan,neden, niçin, nasıl sorularını devamlı soran, alternatifler arayan devrimci bir karakter taşıyorlardı. Tüm yaratıcı insanlarda bu karakterin izlerini görebiliriz.
Yaratıcılık bir tanrı vergisi değil, düşüncenin ve gözlemlerin mantıksal ve sistematik bir süreç içinde eğitilmesidir.Ülkelerin yaratıcılığa ve yaratıcılara ihtiyacı vardır. Çağımız bilgi çağıdır. Gelişen iletişim ve internet, artık herkesin bilgiye eşit zamanda ulaşmasını sağlamaktadır. Herkes bilgiye ulaşıyorsa, farklılaşma bilginin kullanımı ve yaratıcılıktadır. Gözlemlerini ve deneyimlerini bilgi ile birlikte en yaratıcı şekilde kullananlar kazanacaktır.
Globalleşmeye, küreselleşme diyorlar; dünya eskiden küre değil miydi? Galileo bunu ve dünyanın döndüğünü söylediği için engizisyon mahkemesinde yargılanmamış mıydı?
Tabii ki, söylenmek istenen, artık ülke sınırlarının ortadan kalkması; iletişim ve ulaşım teknolojilerinin gelişmesi ile büyük küçük her oyuncunun her pazarda koşabilmesi. Tüm bunlar ve küreselleşen dünya, rekabeti gittikçe güçleştiriyor. Artık herkesin ürünü kaliteli. Farklılaşma gittikçe daha çok önem kazanıyor.
Pazarlama; satışta yaratıcılık, üretim süreçlerinde, iş yapma yöntemlerinde yaratıcılık gerektiriyor. Ama hepsinden önemlisi, yaratıcılığın asıl arenası araştırma ve geliştirme. AR-GE’ si güçlü olan ve AR-GE’ ye daha fazla kaynak ayıran kuruluşlar, ülkeler rekabette farklılaşmayı daha iyi ve hızlı yaparak daima bir adım önde oluyorlar.On yıl önce lazerin evlerde kullanılacağını söyleselerdi kim inanırdı; ama lazer disk ve compact disc her eve girdi. Kim inanırdı, bir tarafı yapışkanlı bir kağıt bloknotun bir şirketin geleceğini etkileyeceğine . Tesadüflerle ortaya çıkan ama pazarlama yaratıcılığıyla birleşen Post-it 3M’i devleştirdi. Kim inanırdı yürürken, koşarken müzik dinlemenin bir pazar oluşturacağına, ama SONY Walkman’le dünyayı sarstı. Bu örnekler, pazarlama yaratıcılığı ve teknoloji yaratıcılığının birleşmesi ile oluşan başarı hikayeleridir.Salt teknoloji yaratıcılığı, arkasında iyi bir pazarlama yaratıcılığı ve ürün stratejisi yoksa başarısızlıklara yol açar. Teknolojide, ürünlerini ürün ömrü bitmeden, arka arkaya geliştiren aşırı teknoloji üreten, ancak bunu pazarlama yaratıcılığı ve strateji ile desteklemeyen bir şirket, Bill Gates’in pazarlama yaratıcılığı karşısında elmasını düşürmüştür. Elmalar düşerken bakmayın; bir şeyler yaratın.

Tanju Argun
 
M

menzup

Kullanıcı
9 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
gerçekten güzel bir paylaşım teşekkürler ;)
 
Üst