Dünya'nın sonu ne zaman?

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Dünya'nın sonu ne zaman? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,289 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Dünya'nın sonu ne zaman?
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İngiltere'deki Sussex Üniversitesi Astronomi Bölümü'nden Robert Smith "Güneş'in çekimi ve Dünya'nın geleceği mesafe dünyanın tamamının buharlaşması için yeterli" açıklamasını yaptı.

Smith sözlerini şöyle sürdürdü: "Güneş'teki hidrojen tamamen helyuma dönüştüğünde, Güneş şu ankinden 250 kat daha büyük bir hale gelecek ve büyük bir ateş topuna dönüşecek. Ağırlığının artması ise çekim gücünü azaltacağından Dünya Güneş'ten uzaklaşacak. İlk bakışta bu uzaklaşmanın Dünya'yı korkunç sondan kurtaracağı düşünülebilir. Ama gerçek böyle değil. Dünya kendi çekim gücü nedeniyle Güneş'te gel-gitler oluşmasına neden olacak, bu gel-gitlerden yeterince uzaklaşamayacak, Güneş'in etkisinden kurtulamayacak ve korkunç son gerçekleşecek".

Robert Smith daha önce Dünya'nın yörüngesinin genişlemesi ve Güneş'ten uzaklaşacak olması sayesinde sondan kurtulabileceğini öne sürmüştü. Ancak yaptığı yeni araştırmalar, gezegenimizin yeterince uzaklaşamayacağını ortaya koydu.

Neler olacak, ne yapılabilir?

Sonuç olarak iki tarih veriliyor. Birincisi, Dünya'nın Güneş'in korkunç etkisi karşısında dayanamayıp yok olması günümüzden 7,6 milyar yıl sonra gerçekleşecek. İkinci tarih ise Dünya'daki hayatın bundan çok önce sona ereceğini gösteriyor. Sıcaklık artışının dayanılmaz seviyeye gelmesi için şunun şurasında bir milyar yılımız kalmış durumda.

Bu sondan kurtulmanın yolunu ise Robert Smith şu şekilde açıklıyor: "Gelecek nesiller Dünya'nın yörüngesini değiştirecek çözümlere ulaşabilirse, gezegeni Güneş'in etkisinden kurtarmak mümkün olabilir. Ancak bunun da çok büyük riskleri var. Örneğin yanlış bir hesap her şeyi alt üst edebilir ya da bir asteroid tüm planları alt üst edebilir".

Farklı araştırmalar ne diyor?

Geçtiğimiz yılın sonlarında İspanya'daki Salamanca Üniversitesi'nin yaptığı araştırma ise Dünya'nın sonunun zamanın durmasıyla geleceği fikrinin ortaya atılmasına neden olmuştu. Bu fikre göre zamanın durması var olan enerjinin tükenmesiyle gerçekleşecek. Araştırmayı yürüten Profesör Jose Senovilla, Dünya'nın dönmesinin enerjiyle gerçekleştiğini, enerji tükendiğinde Dünya'nın da duracağını söylemişti. Yeni araştırmalar ise çok farklı bir senaryo çiziyor.

Alıntı

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlginç olacağını düşünüyorum.
Bence de ilginç olur. Parçacıklar nasıl çarpışıyormuş öğrenmiş oluruz:) Tabii o anda o patlamaların parçacık çarpışmasından olduğunu algılayabilirsek..:)

B

Bülent

dideM' Alıntı:
Bence de ilginç olur. Parçacıklar nasıl çarpışıyormuş öğrenmiş oluruz:) Tabii o anda o patlamaların parçacık çarpışmasından olduğunu algılayabilirsek..:)
Ne parçacıkları?  ::)

Ben, epey aksiyonlu olacağını duydum, hatta gerilimli de...
Ama yetişemeyeceğim diye tahmin ediyorum.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama yetişemeyeceğim diye tahmin ediyorum.
Gerçeğine değil de CERN'dekine yetişirsin, oradan alırız haberleri.. İlla gerçeğini yaşayıp öyle ölmemize gerek kalmayacak. Hem göreceğiz, hem yaşamaya devam edeceğiz:)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bende eskiden dünyanın sonunu görmek istiodum ama artık istemiom ama bence yaklastı günler cok hızlı gecio :naapcam

B

Bülent

dideM' Alıntı:
Gerçeğine değil de CERN'dekine yetişirsin, oradan alırız haberleri.. İlla gerçeğini yaşayıp öyle ölmemize gerek kalmayacak. Hem göreceğiz, hem yaşamaya devam edeceğiz:)
Ben taklitleri, deneyleri istemiyorum ama ORJİNAL'i istiyorum.  :-\

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben taklitleri, deneyleri istemiyorum ama ORJİNAL'i istiyorum.  
En az orijinali kadar olacak merak etme. Tek farkı patlamadan sonra sıcaklığın çok etkin olmaması için -270 C 'e soğutulacak olması. Bunun dışında neredeyse birebir yaşanacak diyecektim ama bu dünyanın oluşumu, sonu değil:)))) Daldım yine ben.:))
Amaan olsun ne fark eder, ikisi de patlayacak işte sonunda:))

K

Kristal

Bülent' Alıntı:
dideM' Alıntı:
Ben taklitleri, deneyleri istemiyorum ama ORJİNAL'i istiyorum.  :-\
Ne yaptın ya,kıyameti kopartın hemen. :D

B

Bülent

dideM' Alıntı:
... Bunun dışında neredeyse birebir yaşanacak diyecektim ama bu dünyanın oluşumu, sonu değil:)))) Daldım yine ben.:))
Amaan olsun ne fark eder, ikisi de patlayacak işte sonunda:))
Olmaz Didem, aynı şey değil. Patlama değil benim görmek istediğim. Son'u merak ediyorum. "THE END"i yani...  :)

Kristal' Alıntı:
Ama dünyanın sonuna şahit olmak isterdim.
Buna bende şahit olmayı isterdim. :)
Sen de meraklısın galiba Kristal?  :)