Dünya, Dan Brown'ın yeni romanını bekliyor: Süleyman'ın Anahtarı

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Dünya, Dan Brown'ın yeni romanını bekliyor: Süleyman'ın Anahtarı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,850 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Dünya, Dan Brown'ın yeni romanını bekliyor: Süleyman'ın Anahtarı
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0


Dünya, Dan Brown'ın yeni romanını bekliyor: Süleyman'ın Anahtarı

Dan Brown, son iki yılın yeni edebiyat yıldızı... Ona ve onun gibi yazarlara NOBEL vermiyorlar belki ama, çok okunuyorlar, fazlasıyla çok sayıda insanı etkiliyorlar... Peki Dan Brown, şimdi ne yazıyor? İŞTE BU KİTABI:
Katolik Kilisesi'nce neredeyse aforoz edilen Dan Brown'un yeni kitabının en dikkat çekici yanı, ünlü büyü kitabı " Süleyman'ın Anahtarı" ile aynı adı taşıması.

Bugün British Museum'da bulunan elyazmalarına dayanan, 15. ya da 16. yüzyılda yazıldığı tahmin edilen, kaynağı belli olmayan, ancak Kral Süleyman'a (Kuran'daki ifadeyle Hz. Süleyman'a) atfedilen bu kitap, tarihteki en ünlü büyü kitaplarından biri.

Hazreti Süleyman tarafından yazıldığı iddia edilen büyü kitabında şu satırlar var:

"Eğer saygı ve sevgi görmek amaçlı büyüyü yapmak istiyorsan, doğru günde ve zamanda, doğru tavırlarla, tarif edilen malzemelerle, harfleri kitabın ilgili yerlerinde anlatıldığı gibi yazarak yap ve yazdıklarını temiz bir yere koy. Sonra yazdıklarının üzerine şu kelimeleri tekrarla:
'Adonai, lütfuyla her şeyi yaratan en kutsal, en adil, en güçlü Tanrı; bu büyünün gerçekleşmesi için izin ver, ki ışık kutsal koltuğundan süzülsün; bizim için saygı ve sevgi elde edebilen Adonai, Amen.'

Bunu söyledikten sonra yazdıklarını temiz bir ipek kumaşın içine koy, dört yolun birleştiği bir kavşakta toprağa göm ve bir gün ve gece boyunca orada dursun. Ve bir insandan saygı ve sevgi görmek istediğin zaman, yazdıklarını al, öncelikle doğru şekilde kutsadıktan sonra sağ elinde tut. Eğer her şeyi usulüne uygun yaptıysan başarılı olursun.
İyilik ve sevgi elde etmek için ise şu (İbranice) kelimeleri yaz:

'Sator, Arepo, Tenet, Opera, Rotas, Iah, Iah, Iah, Enam, Iah, Iah, Iah, Kether, Chokmah, Bınah, Gedulah, Geburah, Tıphereth, Netzach, Hod, Yesod, Malkuth, Abraham, Isaac, Jacob, Shadrach, Meshach, Abednego, hepiniz bana istediğimi elde etmem için yardım edin."

Saygı ve sevgi görmek amaçlı bir büyü üzerine olan 14. kısmından yukarıdaki satırları alıntıladığımız bu kitabın adı, "Key of Solomon- Clavicula Salomonis" yani Süleyman'ın Anahtarı. İngiliz Müzesi'nde bulunan elyazmalarına dayanan, 15. ya da 16. yüzyılda yazıldığı tahmin edilen, kaynağı belli olmayan, ancak Yahudi Kralı Süleyman'a (Kuran'daki ismiyle Hz. Süleyman'a) atfedilen bu kitap, tarihteki en ünlü büyü kitaplarından biri. Kitapta Süleyman, takipçilerine, ruhsal güçleri toplamayı ve kontrol altına almayı, ruhlar âleminden gizli sorulara cevaplar bulmayı; aşk, para veya başarı gibi özel istekleri elde etmek için yapılması gerekenleri, doğru zaman, yer ve ayrıntılı teknikleri tarif ederek anlatıyor. Kitap, müzedeki elyazmalarından yedisine dayanarak 1854-1918 yılları arasında yaşamış, gizli ilimler konusunda uzman ve Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'nin kurucusu olan S. Liddell MacGregor Mathers tarafından İngilizce'ye çevrilmiş. Yüzyıllardır bilinmesine rağmen uygulamalarının zorluğu sebebiyle pek rağbet görmeyen bu kitabın yakın zamanda gündeme gelmesinin sebebi ise, Amerikalı ünlü yazar Dan Brown'un merakla beklenen ve 2007'nin başında yayımlanacağı tahmin edilen son kitabına isim vermiş olması. Hatırlanacağı üzere Dan Brown, özellikle "Da Vinci Şifresi" kitabı ile Katolik Kilisesi'nin büyük tepkisini çekmişti. Çünkü kitabında, Maria Magdelena'nın Hz. İsa'nın eşi olduğunu, İsa'nın soyunun günümüze kadar devam ettiğini, "Kutsal Kâse" simgesinin bu sırra işaret ettiğini ve Katolik kilisenin bu gerçeği yüzyıllardır gizlediğini iddia etmişti.

"Süleyman'ın Anahtarı" şu satırlarla başlıyor: "Davut'un oğlu, İsrail'in kralı Süleyman dedi ki: Anahtar'ımızın başlangıcı Tanrı'dan korkmak, ona inanmak, pişmanlık dolu bir kalple ona yalvarmak, niyetlendiğimiz her iş için ondan yardım istemek ve tam bir adanmışlıkla onun için çalışmaktır; böylece Tanrı bize doğru yolu gösterir. Bu yüzden büyü sanatı ve biliminin bilgisini elde etmek isteyen, saatlerin ve günlerin uygun zamanını ve ayın doğru halini beklemelidir."

Kitabın girişinde bu amaçla üç tane ayrıntılı tablo yer alıyor. İlk tabloda günün hangi saatinde hangi gök cisminin etkili olduğu 24 saat esasına göre veriliyor. İkinci tablo, saatlerin büyülü isimleri ve onları yöneten meleklerin isimlerini içeriyor. Üçüncü ve son tabloda ise her gök cismine atfedilen melekler, metaller, günler ve renkler açıklanıyor. İki ana bölümden oluşan "Süleyman'ın Anahtarı" kitabından doğru olarak yararlanabilmek için her büyünün, amacına uygun şekilde, doğru saatte, günde ve yerde yapılmasının çok önemli olduğu iddia ediliyor. Bu kitabı kullanan kişi yine kitabın başlarındaki bölümlerde açıklandığı gibi çeşitli duaları okumak ve günahlarından arınmak, temiz ve amaca uygun kıyafetler giymek zorunda. Tüm şartlar yerine getirildikten sonra ne tür büyüler yapılabileceği ise uzun bir liste oluşturuyor. Örneğin ilk bölümde çalınmış eşyaları bulmak, görünmez olmak, istenen kişiyi kendine âşık etmek, âşık olunan kişinin rüyasına girmek, saygı ve itibar görmek, kişilerin birbirinden nefret etmesini sağlamak, her türlü soruya cevap bulmak amacıyla yapılan büyüler yer alıyor.

Nethaber.com​
 
Üst