Dokunmanın Etkisi

• Konbuyu başlatan ebruliyn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde ebruliyn tarafından oluşturulan Dokunmanın Etkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,483 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Dokunmanın Etkisi
Konbuyu başlatan ebruliyn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Hataybeyi
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dokunmanın Etkisi

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bilim adamlarını da şaşırtan önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Ameliyat edilmek üzere bekleyen aynı dertten mustarip iki grup hasta üzerinde çalışma ilginç sonuçlar ortaya koymuştur.

Doktorlar ameliyat öncesi ve sonrasında ilk grup hastanın odasına gelerek onlara selam verip, durumlarının nasıl olduğunu sorarlarken, diğer gruba uyguladıkları farklı tek şey, aynı işi ellerini hastaların omuzlarına koyarak yapmak olur.

Araştırmanın sonunda, doktorların omuzlarına dokunarak hal ve hatırlarını sorduğu ikinci grup hastanın diğerlerinden çabuk iyileştiği ve üç gün önce taburcu edildikleri görülür. Ülkede benzer tecrübeyi yaşayan çok sayıda doktor bulunduğu anlaşılınca, ''Dokunma Araştırma Merkezleri'' kurulmaya başlanır.

Dokunmanın ve tensel temasın insanlar üzerinde oluşturduğu pozitif enerjiye bir başka örnek de şudur: Amerika'da bir aile, evlilik dışı çocuk sahibi olan kızlarını öldürmek isterlerse de, korkularından cesaret edemezler. Kızlarını Christmas adındaki bebeğiyle birlikte evlerinin altındaki karanlık mahzene kilitlerler. Yaptıkları tek iş, arada bir kapı aralığından kuru ekmek atmak olur. Aradan beş yıl geçer. Mahzenden sesler geldiğini duyan bir kişi durumu polise bildirir. Gerçek ortaya çıktığında sadece tıp dünyası değil, Amerikan toplumu da ayağa kalkar. Anneyi dinleyen doktorlar, anne ve kızı yaşatan tek şeyin, sürekli birbirlerine sarılmaları, sevip okşamaları olduğu sonucuna varırlar. 

Verilere göre Amerika'da yılda 470 bin erken (prematüre) doğum gerçekleşiyor. Bu tür bebeklerin normale dönünceye kadar hastanede kalması ailelere ve sağlık sigortası hizmeti veren kurumlara yüklü maliyet getiriyor.

Doktorlar, süt verilirken sırtı sıvazlanan bebeklerin normalden hızlı gelişme seyri izlediklerini ve beklenenden daha kısa sürede taburcu edildiklerini tespit edince, sırf bu uygulamanın ülkeye sağladığı kaynak tasarrufunun 4 milyar 700 milyon dolara ulaştığı görülmüş. 

Milyonlarca sivilin ölmesine neden olan İkinci Dünya Savaşı çok sayıda çocuğu da sahipsiz ve yetim bırakmıştı. Bir yetimhanede, yetimlerin bırakıldığı bir kreşte çocuklara sağlıklı beslenme ve bakım imkanları sunulduğu halde, yetkililer kreşteki çocuk ölümlerinin önüne geçemezler. Geriye sadece bir çocuk kalır. Bu çocuğun diğerleriyle aynı kaderi paylaşmaması ve hayata bağlanma gücü dikkatlerini çeker. Araştırma sonunda, kreşte gece nöbetine kalan bir kadının bu çocuğu sıklıkla kucağına aldığı, onunla oynadığı ve sevdiği tespit edilir.

Dokunma bir ihtiyaçtır. Sevdiklerimize dokunmak, her iki tarafı da fiziksel ve ruhsal olarak olumlu etkiler. Türk Milleti'nde selamlaşma sırasında adetten olan birbirine sarılmanın, toplumsal bir terapiye imkan sağladığı bile söylenebilir. Nitekim doktorlar, dokunmanın insanda stres, depresyon ve endişeyi azalttığını tespit etmişlerdir.

Uzmanlar, özellikle eşlerin ve aile fertlerinin birbirine dokunmasının terapik bir etkisi olduğunu ifade etmektedirler.

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Türk Milleti'nde selamlaşma sırasında adetten olan birbirine sarılmanın, toplumsal bir terapiye imkan sağladığı bile söylenebilir
Çok ilginç... Dokunmanın bi ihtiyaç olduğunu biliyordum ama, toplumsal terapiye kadar varacağını düşünmüyordum...

Yararlı bir bilgilendirme oldu Ebru, teşekkürler...

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
wwoooww açıkçası bende bu kadarını beklemiyordum ??? gerçekten büyüleyücü ve çok ilginç...

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Ebru' Alıntı:

Doktorlar ameliyat öncesi ve sonrasında ilk grup hastanın odasına gelerek onlara selam verip, durumlarının nasıl olduğunu sorarlarken, diğer gruba uyguladıkları farklı tek şey, aynı işi ellerini hastaların omuzlarına koyarak yapmak olur.
Her araştırma sonucu doğru çıkacaktır diye bir kural yok yine de dokunma konusunda dikkatli olmak gerek..
Hede bunu çocuklar hiç duymasın derim: (
Uzman değilseniz terepi- antipatiye dönüşebilir..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Her araştırma sonucu doğru çıkacaktır diye bir kural yok yine de dokunma konusunda dikkatli olmak gerek..
Hede bunu çocuklar hiç duymasın derim: (
Uzman değilseniz terepi- antipatiye dönüşebilir..
;D ;D
E yani! Her önüne gelene de dokunmamak lazım:)))) Şaka bir yana ben de etkili olduğunu düşünüyorum, bilinçli olması kaydıyla tabii.

I

ibrahimgemlik

Kullanıcı
23 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Bemde dokunmaktam yanayım.
Sımsıkı sarılmak belkide.İçine çekercesine .onu vucudunun büyün zerelerinde hissedercesine sarılmak sarılmak :'(

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
5 sevgi dilinden en önemlisi dokunmak :)

E

emine**

Kullanıcı
16 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
gerçekten çok ilginç teşekkürler  öğrenmek ii oldu  ;)

H

Hataybeyi

Kullanıcı
25 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
  Bugün edindiğim en güzel ve en yararlı bilgi, paylaşımcı arkadaşıma teşekkür ediyorum..