Doğru Otur, Mutlu Kalk: Feldenkrais Metodu

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Doğru Otur, Mutlu Kalk: Feldenkrais Metodu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,708 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Doğru Otur, Mutlu Kalk: Feldenkrais Metodu
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Feldenkrais, bedeni doğru kullanmayı sağlayan psiko-somatik bir eğitim yöntemi. Sırt, boyun, eklem ağrılarından şikâyet edenlere rahat hareket imkânı sağlıyor. Felç, Multiple Skleroz, Parkinson gibi hastalıklarda da etkili oluyor.

Feldenkrais Metodu, adını Moshe Feldenkrais´ten alıyor. Gençliğinde Rusya´dan Filistin´e göç eden Feldenkrais, daha sonra Paris´te makine mühendisliği ve elektronik eğitimi aldı, fizik doktorasını tamamladı. Bu arada bir judo kulübü kurup orada hocalık yaptı ve bu konuda kitaplar yazdı. 1940?ta Nazilerden kaçarak İskoçya?ya giden Feldenkrais´in `beden? konusuna yoğunlaşması bu döneme rastlıyor. Futbol oynarken bacağı sakatlanınca ameliyat oluyor. Ameliyatlarla iyileşemeyince kendi bedeni üzerinde çalışmalar yapmaya karar veriyor; gelişim, öğrenme ve hareket arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşıyor. 1984´te ölene kadar Kaliforniya´da bu konuyla ilgili dersler veriyor, kitaplar yazıyor.Feldenkrais Metodu´nu Türkiye?ye getiren Lizet Bicirano ise, bu yöntemle New York´ta bulunduğu sırada tanışmış. Konu ilgisini çekince, Feldenkrais´in öğrencisi Frank Wildman?dan dört yıl eğitim almış. ?İnsan, bedeniyle zihnini koordineli çalıştırarak mutlu bir yaşam sürebilir? diyen Bicirano´yla konuştuk.

Feldenkrais Metodu herkes için uygun mu?

Evet. Kendinizle ilgili yeni ve şaşırtıcı şeyler öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, kişisel gelişim ve dönüşümleri kolayca benimsiyorsanız Feldenkrais sizin kişisel serüveninizde vazgeçilmez bir yardımcı olacaktır. Pratik anlamda bu metot, sırt, kas, eklem ve boyun ağrılarından şikâyetçi olanlara daha rahat hareket imkânı sunuyor. Atlet, müzisyen ve dansçıların yarışmalara, performanslara hazırlanırken, vücutlarının ince ayarını keşfetmelerine yardımcı oluyor. Yaşı ve fiziksel durumu ne olursa olsun kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Dersler iki bölüme ayrılıyor: `Hareket Yoluyla Farkındalık? ve `İşlevsel Bütünsellik?.

Farkları ne?

`Hareket Yoluyla Farkındalık? dersleri rahat bir grup atmosferinde yapılıyor. Akıl-beden koordinasyonunu geliştirmeye yönelik bu dersler, şimdi ve burada kalmanın önemini fark ettirir. Bu nedenle egzersizler mücadele gerektiriyor. Ama ağır ve zorlayıcı değil. Teke tek yapılan `İşlevsel Bütünsellik? çalışmaları ise, özel bir öğrenime ihtiyacı olanlara, hızlandırılmış ders isteyenlere ya da teke tek çalışmayı tercih edenlere öneriliyor. İkisi birlikte de uygulanabilir, zaten Feldenkrais Metodu bu kombinasyonu özellikle tavsiye ediyor.

Önceden bir hazırlık gerekir mi?

Hayır, gerekmiyor. Açık bir zihin ve gülümsemeyle derse gelmek yeterli. Ancak derslerden 1-2 saat önce ağır yemek yenmemesi ve bol sıvı alınması gerekiyor.

Bu derslerin içeriği nedir?

Adım adım, yavaş yavaş yapılan hareketlerle öğrenciler bedenlerini tanıyor, kendinden keyif almasını öğreniyor. Dersler, yere uzanarak, oturarak, ayakta durarak veya yürüyerek gerçekleştiriliyor. Hareket aralarındaki dinlenme süreci hareketler kadar önemli. Amaç, sınırlarınızı zorlamadan, konfor içinde, hissetme, öğrenme ve hazmetme yetilerinizi geliştirip kişisel farkındalık oluşturmak. `İşlevsel Bütünsellik? dersleri de aynı amacı taşıyor ama her ders, kişiye özel olarak belirleniyor. Dersler özel masada, oturarak, ayakta, diz üstü ve başka değişik pozisyonlarda gerçekleşiyor.

İlk dersten ne beklemek gerekir?

İlk dersten sonra kişi kendini biraz daha uzamış veya hafiflemiş hissedebilir. Gündelik bazı basit hareketlerinde akıcılık, hafiflik, rahatlık, nefeste rahatlama ve derinleşme fark edebilir. İlgi odaklarında değişim, yaratıcılık ve üretkenlikte bir artış gözlemleyebilir.

Kaç derse ihtiyaç var?

Bu, ne kadar öğrenmek istediğinizle ilgili. Ama en az sekiz seans `Hareket Yoluyla Farkındalık? ve dört seans `İşlevsel Bütünsellik? dersi alarak bir başlangıç oluşturulabilir. Feldenkrais Metodu düzgün ve sistemli takip edildiğinde kişi kendi hislerini tanıyacak, kendisine hizmet eden hareket mekaniğini keşfedecek, `kendisiyle tanışacak?. Böylece çevresel ve ruhsal değişimlere adaptasyon kolaylığını, spontanlık ve özgürlük hissini yakalayacak. Özgüvenini geliştirerek arzuları ve rüyalarının gerçekleşmesi için kendi önünden çekilerek yaşamın güzelliğini fark edecek.www.1doktor.com
 
K

Kristal

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bilgilendirme için teşekkürler. :)
Derslere katılma olanağımız da olabilseydi keşke.
Faydalı görünüyor.
 
S

senarist081

Kullanıcı
30 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Duzce
Sevgili Didemden,bir gelişim hizmeti daha...Oldukça yararlı bir paylaşım teşekkürler..
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
hımmm
siteyi bir inceleyelim bakayım
teşekkürler didemcim  :)
 
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Önceden bir hazırlık gerekir mi?

Hayır, gerekmiyor. Açık bir zihin ve gülümsemeyle derse gelmek yeterli.
Girişin güzelliğine bak. "Nasıl başlarsa öyle gider?" dedikleri bu olsa gerek ki, eğitim sürecinin mükemmel olduğunu okudum. Vücudu tanımak -en önemlisi kendini tanımak!- ve tanıdıkça aslında yeni şeyleri keşfetmek mükemmel bir psikoloji. Olayın psikolojik tarafını da es geçmemek gerekir.

Bilgilendirme çok güzeldi.
Umarım okuyanın yanısıra, deneyeni de olur. VE bizle paylaşır.
Teşekkürler Didem.
 
Üst