DOĞRU İŞTE MİSİNİZ?

• Konbuyu başlatan Bahriyeli
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Bahriyeli tarafından oluşturulan DOĞRU İŞTE MİSİNİZ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,845 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı DOĞRU İŞTE MİSİNİZ?
Konbuyu başlatan Bahriyeli
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
B

Bahriyeli

Kullanıcı
29 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Size bugün Philip Carter ve Ken Russel tarafından geliştirilmiş bir "Doğru İşte Misiniz?" psikometrik testini uygulasam ne dersiniz?

Haydi bakalım aşağıdaki soruları yanıtlayın ve bakın bakalım acilen iş değiştirmeniz gerekiyor mu!

1) Çalışma Nedeniniz Nedir?

A) Para İçin
B) Para ve bir şey yapmış olmak için
C) İş tatminin ve para için

2) Ne kadar sıklıkla yeni bir işe başvuruyorsunuz?

A) Yılda ikiden fazla
B) Yılda iki kez
C) Yılda ikiden az

3) İş felsefenizi hangisi en iyi tanımlar?

A) Hayatın angaryası
B) Hayattır
C) Eğlenceli olmalı

4) İş Arkadaşlarınızla ilişkilerinizi nasıl?

A) Onlara dayanamam
B) Eh işte şöyle böyleyim
C) Arkadaşlarım ve meslekdaşlarımdır

5) Normal bir günün sonunda bitmemiş bir işiniz var. Ne yaparsınız?

A) Eve gider sonraki sabah bitiririm
B) İşi bitirir fazla mesai isterim
C) Fazla mesai ödenmese de işi bitiririm

6) Patronunuzla ilişkiniz nasıl?

A) Çok iyi değil
B) Tatminkar
C) Patron benim

7) Bir hafta tatilden sonra, Pazartesi uyandınız ne düşünürsünüz?

A) Bütün hafta bu anı yaşamaktan korktuğumu
B) Kürkçü dükkanına döndüğümü
C) Geçen hafta olan biteni öğrenmek için işe erken gitmem gerektiğini

8) İşinizi nasıl değerlendirirsiniz?

A) Sıradan
B) Daha ilginç olabilir
C) Yaptığım işten hoşlanıyorum

9) Bir günün sonunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

A) Bir günün daha bittiğine mutlu olurum
B) Zihinsel ve fiziksel olarak yorgun hissederim
C) Tatminkar

10) Saatine baktınız saat öğlenden sonra 3..Mesai bitimine iki saat var. Ne hissedersiniz?

A ) Daha iki uzun saat var.
B) Beşe kadar nasıl işlerimi bitireceğim
C) Ne çabuk 3 olmuş

11) İş yerinde hangi sıklıkla incinirsiniz ya da kalbiniz kırılır?

A) Hergün
B) Haftada birden fazla
C) Çok nadir

12) Hangi sıklıkla kendinizi hasta hisseder ve iş gitmezsiniz?

A) Yılda beşten fazla
B) Yılda beşten az
C) Yılda ikiden az

13) Pazar öğleden sonraları ertesi gün işe gideceğiniz için strese girer misiniz?

A) Evet sık sık
B) Bazen
C) Asla

14) Mesai saatleri içinde kaç kere saate bakarsınız?

A) Her saat başı
B) Günde bir iki kere
C) Nadiren

15) İşle ilgili en fazla neye üzülürsünüz?

A) İş güvenliği
B) Yapacak çok iş olması
C) İş için çok yeterli ve profesyonel olmak

16) Yeni teknolojilere karşı tutumunuz nedir?

A) İstemem ve kaçınırım
B) Kabul etmek zorundayım ama kendimi uyarlamama konusuna takarım
C) Benim için heyecan verici bir meydan okumadır.

17) Hizmet-içi eğitime gitmeniz istendi. Ne dersiniz?

A) Başım hoş değil. Mümkünse dışarıda bırakın.
B) İyi ama katılamam çok meşgulüm.
C) Eğer yaptığım işle ilgiliyse memnun olurum

18) Çalıştığınız yerde kendinizi ne kadar sorumlu hissedersiniz?

A) Çok değil. Orada işimi yapmak için varım
B) Ne olup bittiğini bilirim ama temel sorumluluğum işimi yapmak.
C) Büyük sorumluluk hissederim

19) İş arkadaşlarınızla ne kadar sık gülersiniz?
A) Çok sık değil
B) Bazen
C) Oldukça sık

20) İşte hayal kurar mısınız?

A) Evet, sık
B) Hayal kurmaya zamanım yok
C) Nadiren

21) İş yeri bülteninde hobilerinizi yazmanız istendi. Ne yaparsınız?

A) Çalışma saatlerinde yazar ve iş dışı hoş bir aktivite olduğunu düşünürüm.
B) Yazarsam fazla mesai ödenip ödenmeyeceğini sorarım.
C) İş dışı zamanda yazarım

22) Mesainiz 8.30’da başlasa siz işe 20 dakika önce gitseniz. Ne yaparsınız?

A) Çalar saatime ne olduğunu sorgularım.
B) İş saatine kadar gazete okurum.
C) Hemen işe başlarım.

23) İşteki sosyal olaylara ne sıklıkla katılırsınız?
A) Hiç
B) Arasıra
C) Çok az

24) Aniden iş yerinizin başka bir bölgedeki başka bir vilayete taşındığı haberi verildi. İki seçeneğiniz var. Taşınmak ya da tazminatınızı alıp ayrılmak. Ne yaparsınız?

A) Üzülmem. Tazminatımı alır başka iş bakarım.
B) Üzülürüm. Çok zor bir karar derim.
C) Taşınırım.

25) Öğle yemeği saatinde çalışır mısınız?

A) Asla
B) Daima
C) Bazen

E

elifnur

Kullanıcı
30 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
eskişehir
;)ewet ne yapacağız  kendımızı nasıl degerlendıreceğiz şimdi?

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ve işte sorular bitti. Geldik değerlemeye. Şimdi her C şıkkı için kendinize 2, B için 1, A için de 0 puan verip, tüm puanlarınızı toplayın.

40-50 puan arası aldıysanız…Şanslısınız. Sevdiğiniz bir ortamda çalışıyorsunuz. Pazartesi sendromu yaşamıyorsunuz. Finansal nedenler olmadığı sürece işinizi değiştirmeniz zor.

25-39 arasındaysanız…İş tatmini açısından ortalama durumundasınız. Bazen iş moraliniz yüksek bazen de çok düşük. İş işte..Ucunda para olmasa çalışmayacaksınız. Haftasonunu iple çekiyorsunuz. İşinizin hoşa giden tarafını iyi yapıyor diğer kısmını nasıl geliştireceğinizi düşünüyorsunuz. Daha uygun bir iş bulsanız sıçrayacaksınız. Ama dikkat, evdeki bulgurdan olmak da var.

25’ten azsanız..Acil durum! Önce yaptınız işi çalıştığınız yerde değiştirmeye çalışın. Olmazsa dışarıya bakın. Kariyerinizi geliştirmek için bu şart. İş yaşamındaki moralsizlik yakında özel yaşamınıza da sıçrayabilir. Cesur yürek olmak lazım! Seçim yazım.

Kaynak: Ali Atıf Bir

Not: Cevap anahtarı olmadığı için İnternetten araştırıp buldum ve eklemek istedim. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Soruları cevapladım ve sonuna geldiğimde hüsrana uğradım. :-[

Çünkü şıklar ve açılımları yok. :-\
Aynı durum benide şaşırttı vesselam.
Ama dogru işte olmadıgımı biliyorum kozmonot olmalıymışım ben  karada bile ayaklarım yerden kesilio aklımla orantılı bir şekilde.

:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
İnterneti bu yüzden çook seviyorum Adminim.

Hemen cevap anahtarını buldum. ;D
Valla ben cevabımı verdim anahtara gerek yok dogru işte değilim ondna eminim :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ali Atıf Hoca'yı çok iyi tanırım, referanslarına güvenim ise sonsuzdur. Kimin hangi işe uygun olacağını gayet iyi bilir ve özelllikle mezun ettiği öğrencilerine yapabilecekleri doğru işi göstermesi ile ünlüdür.
Ancak ben yinede buna pek güvenemem.
Çünkü doğru işte olabiliriz ama, doğru insanlarla doğru zamandamıyız? Tüm bunlar tartışılır.
Bizzat bu duruma tanık oldum; yeğenim kendisi için öngörülen iş yerine bu test sonuçlarına dayanarak yerleştirildi ve iş potansiyeli açısından oldukça üst düzeydeydi. Ancak yapılan ayak oyunları ile ne yazık işten uzaklaştırıldı.
Sanırım artık ekmek gerçekten aslanın ağzında... :(
Doğru işte olmak kişinin kendi tatmini açısından çok sağlıklı ama idaelist olamak ve çok daha fazlasını başarabilmek için, artık biraz farklı davranışları kalıpları geliştirmek gerektiği inancındayım ve yazık diyebiliyorum sadece... :(

B

Bahriyeli

Kullanıcı
29 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Gülşah' Alıntı:
Ve işte sorular bitti. Geldik değerlemeye. Şimdi her C şıkkı için kendinize 2, B için 1, A için de 0 puan verip, tüm puanlarınızı toplayın.

40-50 puan arası aldıysanız…Şanslısınız. Sevdiğiniz bir ortamda çalışıyorsunuz. Pazartesi sendromu yaşamıyorsunuz. Finansal nedenler olmadığı sürece işinizi değiştirmeniz zor.

25-39 arasındaysanız…İş tatmini açısından ortalama durumundasınız. Bazen iş moraliniz yüksek bazen de çok düşük. İş işte..Ucunda para olmasa çalışmayacaksınız. Haftasonunu iple çekiyorsunuz. İşinizin hoşa giden tarafını iyi yapıyor diğer kısmını nasıl geliştireceğinizi düşünüyorsunuz. Daha uygun bir iş bulsanız sıçrayacaksınız. Ama dikkat, evdeki bulgurdan olmak da var.

25’ten azsanız..Acil durum! Önce yaptınız işi çalıştığınız yerde değiştirmeye çalışın. Olmazsa dışarıya bakın. Kariyerinizi geliştirmek için bu şart. İş yaşamındaki moralsizlik yakında özel yaşamınıza da sıçrayabilir. Cesur yürek olmak lazım! Seçim yazım.

Kaynak: Ali Atıf Bir

Not: Cevap anahtarı olmadığı için İnternetten araştırıp buldum ve eklemek istedim. :)
Elinize sağlık. Ama ben cevapları özellikle eklememiştim!
İnsanların bazı şeylere kendi yorumlarını katması gerekir. Genellikle bu gibi testlerde sonuç kısmında hemen bi puanlama veriliyor.    ... ile ... arasında iseniz şusunuz, ...  ile .... arasında iseniz busunuz. Ben buna "asla" katılmıyorum! İnsanın kendi değerlendirmesinin ve yorumunun önünü kesen bir uygulama. Birazda kendimiz bişeyler katmalıyız. Akıl ve duygu gücümüzü harekete geçirerek kendimiz bi sonuç almaya çalışmalıyız.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok güzel bir yaklaşımmış bahriyeli, keşke bunu not düşseydiniz...
Gerçi Korsan ve ben kendimiz yorumlamışız!:)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kendimiz bir şeyler katmalıyız ama testlerin amacı daha çok eksik yönlerimiz görüp,düzeltmemiz değil midir?
Örneğin ben ; testi çözdüm ama en azından azda olsa bilgi olmadığı için sadece çözmüş oldum yani amacı da anlayarak yorum yapmak daha iyi değil midir?

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Kendimiz bir şeyler katmalıyız ama testlerin amacı daha çok eksik yönlerimiz görüp,düzeltmemiz değil midir?
Örneğin ben ; testi çözdüm ama en azından azda olsa bilgi olmadığı için sadece çözmüş oldum yani amacı da anlayarak yorum yapmak daha iyi değil midir?
Arkadaşın demek istediği, kendiside yanıt verecektir sanırım, kendi sonuçlarımızı buraya aktararak, üzerinde yorumlar ve tartışmalar yaparak, kendi sonuçlarımıza ulaşmak, kendi sonuçlarımızı çıkarmak sanırım Gülşah.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Tamam ,kendi sonuçlarımız çıkartalım ama burada sadece sorular ve şıkları var o zaman , her soruya 3 seçenek yerine 2 seçenekli sorular sorup yorum istemek daha iyi olmaz mı?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kozmonotluk hususunda halen ısrar ediyorum.
Şaka felan değil yani ben ciddiyim ben kozmonot olmalı imişim.

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben cevabı biliyorum bu yüzden testin sonucuna bakmam gerekmiyor..Ben doğru işte değilim,sırf para için yapıyorum işimi,çünkü ne kadar çok para kaznırsam o kadar rahat edip ettireceğim ve eğitimimi daha iyi yapıp ideal mesleğime ulaşacağım..Teşekkürler,

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Tamam ,kendi sonuçlarımız çıkartalım ama burada sadece sorular ve şıkları var o zaman , her soruya 3 seçenek yerine 2 seçenekli sorular sorup yorum istemek daha iyi olmaz mı?
Neden daha yaratıcı ve çok yönlü düşünmek varken 2 şık arasına sıkışıp kalalım ki Gülşah?:)
Sadece bu test için demiyorum; İnsan bir testi çözer ve cevap anahtarını bulamazsa şıklara verdiği yanıtlarla yüzyüze kalır ve kendi analizini kendisi yapmaya teşvik edilir.

Diyelim söz konusu test üstteki;

23) İşteki sosyal olaylara ne sıklıkla katılırsınız?
A) Hiç
B) Arasıra
C) Çok az
Böyle bir sorunun ve elbette diğer soruların şıklarının yanıtlarının alacağı puan az çok belli. Kalıp halinde bu puan karşılığını okumaktansa, soru ve yanıtla başbaşa kalmak ve "ne olmalı" sorusunun yanıtını bulmak hoş bir yöntem değil mi?

Ve aslında biz gün içinde kendimizi sürekli şıklar karşısında sorgulamıyor muyuz? Ya da bir şeye karar verirken şıklar arasında en uygun olanı tercih etmiyor muyuz, başımıza gelecekleri bilmeden yani!
Sonuçlar her zaman altın tepside önümüze konsa, sanırım başarıya giden yol kolayca katedilir ve sorun kalmazdı. :)

Arkadaşımız, "kendi sonuçlarını kendin değerlendir" gibi bir yöntem uygulamak istemiş, ve ben tuttum bu yöntemi.

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Soruları cevaplarken sonuçlara bakmanın gerek kalmadığı bariz bir şekilde ortaya çıkıyor zaten.
Bu zamanda kim istediği işi yapıyorki?

Kendi cevaplarımızı kendimizin değerlendirmesi güzel bir fikir yöntem olmuş yalnız sonuçları göremeyince şaşırmadım değil.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Zynep' Alıntı:
Neden daha yaratıcı ve çok yönlü düşünmek varken 2 şık arasına sıkışıp kalalım ki Gülşah?:)
Sadece bu test için demiyorum; İnsan bir testi çözer ve cevap anahtarını bulamazsa şıklara verdiği yanıtlarla yüzyüze kalır ve kendi analizini kendisi yapmaya teşvik edilir.

Elbette yaratıcı ve çok yönlü düşünmek için her zaman şık ve ya sonuç beklememliyiz ama bana göre eğer bir iş te veya başka bir konu da olabilir test yapılcaksa sonuçlarını da bilmek iyidir.
Sonuçta yorum yapmak yada kendimizce cevap vererek çıkış yolu /farklı bir yol bulmak farklı,testi cevaplayarak sonucuna bakmadan yorum yapmak farklıdır. :)