Diziler Sağlığımızı Bozuyor..

• Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde crt tarafından oluşturulan Diziler Sağlığımızı Bozuyor.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,043 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Diziler Sağlığımızı Bozuyor..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Diziler sağlığımızı bozuyor

''Senaristler toplumun ruh sağlığını göz önünde bulundurmalı'' denildi.

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Şalış,
''Senaristler toplumun ruh sağlığını göz önünde bulundurmalı'' dedi.

Şalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada,
toplumun önemli bir kesiminin vaktinin büyük kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve dizileri takip ettiğini belirtti.

Dizilerdeki şiddet, ahlaki yapı, diyalogların izleyenler üzerinde etki bıraktığı ifade eden Şalış, özellikle gelişme çağındaki çocukların sevdikleri karakterlerden etkilendikleri, kendilerine model olarak seçtiklerini anlattı.

Şalış, dizelerde reyting kaygısından çok toplumsal faydanın göz önüne alınması gerektiğine işaret ederek, dizi senaryosu yazılırken ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin dikkate alınmasını istedi.

''Senaristler toplumun ruh sağlığını göz önünde bulundurmalı'' diyen Şalış, şunları kaydetti:

'Toplumsal ruh sağlığının korunması için aileye, sosyal çevreye, sivil toplum kuruluşlarına, kamuya ve basın yayın organlarına ciddi görevler düşmektedir. Bu anlamda TV dizileri çok önem arz ediyor..
Örneğin bir dizi kahramanı gelişme çağındaki bir çocuk için rol model alınabilir ve çocuk tarafından yaptığı hareketleri ve davranışları aynen taklit edebilir. Yetişkinler için de benzer şeyler yaşanabilir. Böyle bir durumda rol modelliği ruh sağlığını olumsuz olarak etkilemeyeceği bir şekilde yansıtılmalıdır ki bu da mutlaka ruh sağlığı danışmanlığı alınmasıyla mümkün olur..
Dizilerde seçilen örneklerin şiddet içermesi veya çok uç noktadaki örneklerin sıradan olaylarmış gibi yansıtılması kişilerin ruh sağlığı üzerinde telafisi güç olan sonuçlara yol açma ihtimali vardır. Çünkü hangi davranış ya da sözlerin ruh dünyasında nasıl fırtınalar kopardığı çok önemlidir. Bu tür örneklemelerde ruh sağlığı danışmanlığı toplum ruh sağlığını korumak açısından önemlidir.''

İnsanların bedensel sağlıklarını önemsediklerini ancak ruh sağlığının göz ardı edildiğine de dikkat çeken Şalış, ruh sağlığı konusunda tüm toplumun bilinçlendirilmesi, bu konuda her kesimin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

N

neslican

Kullanıcı
1 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dizilerin sağlık bozduğunun özellikle bir prof tarafından onaylanmasına gerek yokki.. bu konuda ne yazıkki bilinçsiz bir toplumuz.. kendini spiderman sanıp çatıdan atlayan,pikaçu zannedip elektrikle çarpılan çocuklar okuduk,gördük.. bunlar türkiyede yaşanıyor. iş bununla kalsa iyi.. izdivaç ve reality şovlara ne demeli??  valla tam bir kaos..

daha ilginç bişy:)) geçenlerde bir reality şovda küçük yaşta evden kaçıp türlü naneler yiyen bir genç kızı gören ve her fırsatta 'sakın altın bileziğini koluna takmadan evlenme'diyen babam, 'sen ne zaman evleneceksin?' dedi bana.. benim psikolojim bozulmasında kimin psikolojisi bozulsun??  HAYATLARIMIZ TELEVİZYONLARA ENDEKSLİ...

son olarak bunu en güzel şekilde ifade eden okan bayülgen (kanal-izasyon)e buradan sevgilerimi yolluyorum  :) :) 

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Neslican:)
Yorumun güzeldi ..Ancak  çoğu kişi bu konularda yeteri kadar bilinçli değil..
Senin de bahsettiğin gibi bu saçma sapan televizyon dizi ve programlarının fanatik derecede hayranları büyük bir izleyici kitlesivar..
Dolayısıyla konuya dikkat çekilip önemsensi adına.. 
Bu gibi durumlarda araştırma yapmasının da ,profösörlerin onaylamasın da hangi bir sakınca olmadığını düşünüyorum..

N

neslican

Kullanıcı
1 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
crt abla.. profesörü bilmem ama yarın birgün bi seda sayan.. ne bileyim bi yalçın çakır.. kalkıp dese ki 'dizi izlemeyin', bırakırlar izlemeyi..  ;D ;D

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dizileri toplumumuzun aynası olarak görüyorum..orada yaşanılan entrika dolu sahneler,toplumumuza çok çekici geliyoki bukadar revaçta ve populer nedense... Benimde etrafımda dizi-kolik birçok insan var.burdan hepsine akıl ve ruh sağlığı diliyorum...Ben dizilerin birçoğunu izleyen,iyi kötü ayırt etmeyen insanları burdan kınıyorum...normal bi dengeye sahip insanların zaten bukadar illegal ve duygusal sömürüsü olan şeleri asla izlemeyeceği kanaatindeyim..
Bakalım hangi kumsala vurucak bu gemi...hepbirlikte görücez  ;)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sevgili Turtur:)
Haklısın da .
Topluma  kaliteli programlar bence bilinçli olarak sunulmuyor..
Anımsadığım kadarıyla seksenli yillardan sonra arabesk furyası,brezilya dizileri,şimdilerde , şovan duyguları ,inançları coşturan diziler desti izdivaçlar,kalp gözü vs.derken..
Suskun garip bir toplum haline geldil ve
  "Fatma Gülün Suçu Ne " diye herkes bir birine sorup duruyor:)
Gemi batmak üzere ya ..Bakalım hayırlısı..

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
neslican' Alıntı:
crt abla.. profesörü bilmem ama yarın birgün bi seda sayan.. ne bileyim bi yalçın çakır.. kalkıp dese ki 'dizi izlemeyin', bırakırlar izlemeyi..  ;D ;D
Sevgili Neslican:)Aa bak bunda haklısın..
Klavuzumuz karga pardon Seda ablamız ne derse o olur öl dese ölürüz hane:)   

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
crt abla haklısın ama benim en çok üzüldüğüm, annelerimizi seda sayanlar eğitiyo ne yazıkki.ve bu 10-15 senedir böyle.Rtük birçok şeye karşı çıkıyor ama iş kültür ve sanata gelince 0..doğru dürüst bir belgesel kanalımız bile yok napıcaz bilmiyorum ??? 

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
SevgiliTurtur:)
Hukuksuzluk-vurgun talan almış başını gidiyor..
Ülkede ve dünyada neler oluyor? kimse ilgilenmiyor..(istisnalar kuralı bozmuyor)
Çünkü artık herkes .."Vamısın Yokmusun",Yemekteyiz..Sedaları ,İzdivaçları,cüpbelileri izliyor..
Bu durumda asosyal duruma düşüyor..Susmak zorunda kalıyorum:)
Artık bende düzenin dayatmalarına boyun eğerek ,bol bol televizyon dizileri izleyerek genel kültürümü geliştirmeyi falan düşünüyorum:)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Kerim:) Tam bir politikacı gibi konuştun hane :)
Ne şiş  yansın ne kebap durumları..
Ama susmakla kurtulamazsın lütfen  düşüncelerini alalım ..

B

bjkerim

Kullanıcı
8 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
Valla bu kişiyle alakalı bişey gibime gelio.. Yani kendini bilen adam Polat Abim, Miroğlu'nu( Deli Yürek) döver. Hayır Yusuf Abim döver deyipte kavgaya girişiyosa bunda dizilerin bi suçu yok.. Yetişkinlere yapıcak bişeyimiz yok belki ama küçükleri böle şeylerden korumamız gerekir.. Başlığıda Diziler Zayıf İradeli Kişilerin Sağlını Bozuyor Diye Düzeltmek daha doğru olabilir belkin... Yani bu etkilenenler hep zayıf karakterli vatandaşlarımız.. Yani şimdi ben Testere yi izledim diye gidip birilerini doğramıyosam bu benle alakalı bişeydir.. Umarım düşüncelerimi açıklayabilmişimdir. Saygılar :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Özgüven tavan yapmış ki , herşeyi çok bildiklerini zannediyorrlar o kadar..Yani
  bunların zayıf karekterli falan olduğunu düşünmüyorum..
Biz buna kısaca eğitimsizlik cahil cesareti diyelim:)

Ha bu arada Testere'yi izlemek için yürek gerek..
Ben de var no' cesaret:)

B

bjkerim

Kullanıcı
8 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
Daha iyi bir örnek olur diye dedim bende.. Yoksa bende izlemedim Testereyi. Daha doğrusu korku filmi izlemiom ben çok korkuom  ;D  ;D :'(

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
valla nediyelimki..sözlerine ekleyecek birşey bulamıyorum ..( Çünkü artık herkes .."Vamısın Yokmusun",Yemekteyiz..Sedaları ,İzdivaçları,cüpbelileri izliyor.. )  :( ama bizim asıl değerlere olan inancımız yerinde şüphesiz .  ;)

N

neslican

Kullanıcı
1 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
crt' Alıntı:
Artık bende düzenin dayatmalarına boyun eğerek ,bol bol televizyon dizileri izleyerek genel kültürümü geliştirmeyi falan düşünüyorum:)

sakın abla!! insanları, konuşanlar ve susanlar olarak ikiye ayıralım
konuşanlarıda gerçek konuşanlar ve ordan buradan duyduklarıyla boş konuşanlar olarak ayıralım
gerçek konuşanlardanda 'ya kimse cesaret etmio,milletin enayisi ben miyim? ne diye konuşayım'cıları ayıklayalım..
kaç kişi kalmış oluruz???
yani demek istediğim konuşmamız ve uyandırmamız lazım..
tv suç değil.. sadece araç.. onun aracılığı ile uyutuluyoruz..
LÜTFEN KONUŞUN!!!

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Filmler,diziler midir ruh sağlımızı bozan yoksa ruh sağlığı bozuk olan toplumun filmlere konu olması mıdır?Kısır döngü

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Öyle ise biz buna özetle..
İnsanları köleleştiren ve körleştiren kirli düzenin oyunları diyelim..