Diş Düşmanı Alışkanlıklar

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Diş Düşmanı Alışkanlıklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,161 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Diş Düşmanı Alışkanlıklar
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
R

roze

Gün boyu içilen çay, kahve, aşırı tatlı tüketimi, sigara gibi bazı alışkanlıklar bir süre sonra dişlere zarar vererek, ciddi sorunlara yol açıyor...

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar, dişlerimize ciddi zararlar verebiliyor. Plusdent Diş Kliniği'nden Diş Hekimi Mehmet Kazandı bu hataları sıralayarak, dikkatli olmaya davet ediyor.

Sürekli kahve molası: Çoğunlukla ofis çalışanlarının sahip olduğu bütün gün kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahveyi şekersiz tüketmek ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünlerini tercih etmek gerekir.

Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına ve hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Sadece sağlıklı dişler için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmak gerekir.

Diş ipi kullanmamak: Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir. Diş ipi diş eti hastalıklarından korunmak için de ideal bir temizlik yöntemidir. Ayrıca bilinenin aksine dişler fırçalanırken diş fırçası kuru olmalıdır, fırça ıslatılarak yapılan işlemde, fırça kılları yumuşadığı için temizlik tam olarak gerçekleşmez.

Yemek dışında tüketilen tatlı: Birçok kişi yemekten birkaç saat sonra tatlı yemeyi tercih eder. Ancak ana yemekten hemen sonra yenilen tatlı ana yemeğin bir parçasıdır ve çürümeye yol açan bakteriler hala çalışırken yenildiği için onları tekrar aktif hale getirmez, onun yerine aktivitelerini yemek saatleriyle sınırlandırmış olur. Bu nedenle tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Paylaşım için sağol.

Ben o kadar çok kahve ve nescafe tüketiyorum ki anlatamam ama keyif alıyorum içerken yahu  :-\

R

roze

Çalışırken içiliyor ama hatta nasıl bittigi bile anlaşılmıyor.
Rica ederim, Gülşah abla ;)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
dişlere zarar veren bu yazıdaki maddeler çok kullanılıyor gerçekten ::) ::)...

bende çok çay kahve tüketiyorum özellikle sınavlara hazırlanırken :)...

fakat şu diş ipi olayından ben nefret ediyorum...

mutlaka faydalıdır ama çok sıkıcı be...bir kere denesenize...boşa zaman kaybı gibi geliyor bana

teşekkürler roze paylasım için

C

catzilla

diş ipi hiç kullanmam...  ::)

ama dişlerimi günde en az bir kez fırçalarım.

verdiğin bilgileri dikkate almaya çalışacağım.

teşekkürler roze ;)

C

catzilla

hep öyle diyoruz valla.. ;D

sağol canımm beni düşündüğün için..  ;)

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Güzel bilgiler ve paylaşım için teşekkürler
;) :)

K

kackarlar08

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
zaten diş bakımı insanın kişiliğinin bir aynasıdır bence
sigara içmiyorum ama günde 3 paket içen arkadaşlar var Allah onların
hanımlarına sabır versin

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Yemek dışında tüketilen tatlı: Birçok kişi yemekten birkaç saat sonra tatlı yemeyi tercih eder. Ancak ana yemekten hemen sonra yenilen tatlı ana yemeğin bir parçasıdır ve çürümeye yol açan bakteriler hala çalışırken yenildiği için onları tekrar aktif hale getirmez, onun yerine aktivitelerini yemek saatleriyle sınırlandırmış olur. Bu nedenle tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

bunu öğrendiğime sevindim ancak tatlı konusunda kendime engel olmak oldukça zorlayıcı olacak benim için...
teşekkürler roze...

K

Kristal

Tatlı konusunu yanlış biliyormuşuz. Yemeklerde en az bir saat sonra yenmeli diyordu uzmanlar. :eek:

Çay ve kahve keyfini değiştirmek çok zor. ::)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
hep öyle diyoruz valla..
ama öle ablacım...hep deriz biz kurtulmak için :D...

ya sıkıcı gerçekten ben denedim hatta ailemizden bir diş doktoru verdi bilakis fakat genede ben bunu yapamam...bu işkence be dedim ::) :-[

sevgiyle kal :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya hadi dörtte üçüne bile razıyım ama abi bende bunların hepsi var yaa!

Ölecek miyim?
:))))))

R

roze

seca' Alıntı:
dişlere zarar veren bu yazıdaki maddeler çok kullanılıyor gerçekten ::) ::)...

bende çok çay kahve tüketiyorum özellikle sınavlara hazırlanırken :)...

fakat şu diş ipi olayından ben nefret ediyorum...

mutlaka faydalıdır ama çok sıkıcı be...bir kere denesenize...boşa zaman kaybı gibi geliyor bana

teşekkürler roze paylasım için
Çayı da kahveyi de fazla sevmem olursa içerim yani. Diş ipini var ama ben de kullanmam, günde 2 kere fırçalamak yeter. Özellikle yatmadan önce, anatomi öğretmenimiz mutlaka fırçalayın derdi.
Rica ederim ;)

R

roze

catzilla' Alıntı:
diş ipi hiç kullanmam...  ::)

ama dişlerimi günde en az bir kez fırçalarım.

verdiğin bilgileri dikkate almaya çalışacağım.

teşekkürler roze ;)
Rica ederim, Catzilla ;)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Çayı da kahveyi de fazla sevmem olursa içerim yani. Diş ipini var ama ben de kullanmam, günde 2 kere fırçalamak yeter. Özellikle yatmadan önce, anatomi öğretmenimiz mutlaka fırçalayın derdi.
günde iki kere fırcalıyorum bende ama yeterli olmuyor...onu normal insanlar için söylemişler bence :)...ben çok çikolata tüketiyorum bu yüzden aslında günde 4 defa fırçalamam lazım ::) ::) ::)

C

catzilla

dişlerimiz o kadar kıymetliki aslında, biri çürüdüğü zaman yenisini taktıklarında, asla eski dişimizin yerini alamıyor.
yeri geliyor, fırçalamaya bile üşengeçlik ediyoruz...

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
ben yolunu buldum ama canımcım biliyormusun :)

ne zaman dişlerimi fırcalama üşengeçliğim tutsa kendimi dişçi koltuğunda hissediyorum... :D

çok korkutucu...hele o diş aletinin sesi bile tüylerimi ürpertiyor sesi bile yetiyor :)

tavsiye ederim herkese...etkileyici bir yöntem ???