DGS 2015 sınav soruları ve sonuçları ne zaman açıklanacak?

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde KPSS ve Diğer Sınavlar kategorisinde Codex tarafından oluşturulan DGS 2015 sınav soruları ve sonuçları ne zaman açıklanacak? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,338 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı KPSS ve Diğer Sınavlar
Konu Başlığı DGS 2015 sınav soruları ve sonuçları ne zaman açıklanacak?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Önlisans mezunlarına lisans kapısını aralayan DGS bugün yapıldı. DGS sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından haftalar önce açıklanmıştı. Adayların DGS sınavı sonrası çıkmış soruları ve sınav sonuçlarını merak ediyor. Peki sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ayrıntılar haberimizde...

İki yıllık meslek yüksekokulu (MYO) mezunları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarına dört yıllık fakültelere geçme imkânı tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 26 Temmuz Pazar günü yapıldı. Sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testinin uygulandığı sınav, saat 9.30'da başladı ve 140 dakika sürdü. Bu yıl değişiklikler içeren DGS ile adaylar; adaletten hukuka, anesteziden hemşireliğe, Moda tasarımından tekstile geçebilecekler.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geçen yıl, açıköğretim adalet ön lisans programı mezunlarının DGS kapsamında hukuk fakültelerine yerleşme kontenjan sayılarını düşürmüştü. 2014 DGS Kılavuzu'nda 900. koşulla getirilen uygulamayla ilgili öğrenciler, Danıştay'a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmış, Nisan 2015'te Danıştay, kontenjan sayısına kısıtlama getiren düzenlemenin yürütmesini durdurmuştu.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında yargı kararının uygulanması yönünde kararın alınmasıyla adalet açıköğretim önlisans programlarından mezun olarak 2014-DGS'de tercih yapma hakkı bulunan adaylar, 25-29 Haziran 2015 tarihleri arasında tercihlerini yaptılar. Bu yıl, 2014-DGS Kılavuzu'nda yer alan 900 koşulu koşullardan çıkarıldı. YÖK ayrıca eğitimde kalitenin yükseltilmesi amacıyla hukuk, ilahiyat, bilgisayar mühendisliği gibi bazı bölümlerin kontenjanlarını azalttı.

Pazar günü gerçekleştirilecek sınavda adayların herhangi bir sorun yaşamaması için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan DGS Kılavuzu'nu iyi incelemesi gerekiyor.

Belgelerinizi hazırlayın Sınava girerken adayların sınava giriş belgesini, nüfus cüzdanını veya süresi geçerli pasaportunu yanlarında bulundurmaları zorunlu. Sınava giriş belgeleri, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

2014-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2015-DGS'de ilgili ÖBP'leri 0.45 katsayısı ile çarpılacak. 2015-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2016-DGS'de ilgili ÖBP'leri 0.45 katsayısıyla çarpılacak.

ADALET: Hukuk

ANESTEZİ: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve sağlık Hizmetleri.

AŞÇILIK: Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Mutfak Sanatları ve Yönetimi.

BANKACILIK VE SİGORTACILIK: Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık. Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, işletme, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası. Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme.

BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ: Basın ve Yayın. Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Grafik. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, iletişim Bilimleri,

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI VE OPERATÖRLÜĞÜ BÖLÜMLERİ: Bilgisayar Müh., Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğret., Bilişim Sistemleri Mühendisliği. Fizik, İstatistik, Meteoroloji Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği.

ÇOCUK GELİŞİMİ: Çocuk Gelişimi. Çocuk Sağlığı ve Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği.

FİZYOTERAPİ: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, ¦ MODA TASARIMI: Moda ve Tekstil Tasarımı. Tekstil, Tekstil Mühendisliği.

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ: Lojistik Yönetimi, Seyahat İşletmeciliği, Sivii Hava Ulaştırma işletmeciliği, Ulaştırma ve Lojistik.

Sınava Giriş Belgesi, adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecek. Bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda adaylar yanlarında bulundurmak zorundalar. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması şart.. Sınavın yapıldığı her bir salonda adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş gibi gereçler ÖSYM tarafından sağlanacak. Sorumluluk adaya ait Sınavın geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın sınava, atandığı salonda girmesi, sınav başlamadan önce sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,- kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması, cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına işaretlemiş olması gerekiyor.

Ayrıca adayların cevap kâğıdına T.C. kimlik numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması, soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması, sınav sonunda soru kitapçığını ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi, salonda sınav kurallarına uyması zorunlu. Soru kitapçıkları adaylara salon görevlileri tarafından kapalı bir poşette rastgele dağıtılacak. Adaylar kendilerine verilen açılmış poşeti kabul etmemeliler. Bu durumda salon başkanından açılmamış bir poşet istemeliler. Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçlar açıklandıktan sonra 10 gün içinde Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurabilirler. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılabilmekte.

2015-DGS sonuçları sadece 2015 - 2016 öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilerin üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında aldıkları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, sorumlu olacakları dersler belirlenecek. Bu derslere göre programa kaydı yapılan öğrenciler, eğitime devam hakkı elde edecekler.

Kaynak : Milliyet