Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,933 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ananas
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Evrim kuramının babası Charles Darwin'in, balıkların suyun hareketinde rol oynadığı yönündeki kuramı önceki gün kanıtlandı.

Evrim teorisinin kurucusu, doğa bilimci Charles Darwin’in okyanuslarda yaşayan küçük ve büyük canlıların suyun hareketinde önemli rol oynadığına dair kuramı, çarşamba günü yayımlanan raporla, 150 yıl sonra kanıtlandı.

Darwin, 19. yüzyılın ortalarında balıkların ve diğer deniz canlılarının hareketlerinin denizin hareketlenmesinde katkılarının olabileceğini ileri sürmüş, fakat bilim çevrelerince kabul görmemişti.

1960’larda yapılan bir deneyle okyanusun bir ucundan diğer ucuna oluşan türbülansların, deniz canlılarınca yapılıp yapılmadığına bakılmış, girdapların oluşmasında mikroskobik deniz canlılarının ve balıkların bir rolü olamayacağı sonucuna varılmıştı. İngiltere’de yayımlanan yeni bir araştırmadaysa Darwin’in tezi ele alınarak, nabızları düşük denizanaları kullanıldı.

Kaliforniya Teknoloji Enstititüsü’nden Kakani Katija ve Joan Dabiri deneylerinde lazer kullanarak, suyun her hareketini videoya alarak hesapladı. Sonuç, Darwin’in kuramını doğruladı. Görüntülerde gölün dibindeki soğuk su ile yüzeydeki sıcak su denizanasının hareketleri doğrultusunda birbirine karışıyor. Bu da türbülans yaratıyor.
 
A

ananas

Kullanıcı
24 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Basit düşünelim. Suya bir taş attığınızda ne olur? Bu bir hakeretlenme değil midir?
Neden olmasın?
kayalar, balıklar, diğer deniz canlıları, yer şekilleri... hepsi bir bütün değil mi?
 
Üst