Çok okuyan mı,Çok gezen mi?

• Konbuyu başlatan longcoming
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde longcoming tarafından oluşturulan Çok okuyan mı,Çok gezen mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,614 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Çok okuyan mı,Çok gezen mi?
Konbuyu başlatan longcoming
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cantuuu
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Okumadan alim,gezmeden seyyah olunmaz der  büyüklerimiz.
Çok okuyan değil,çok gezen bilir der başka atasözümüz.
Gezmek demek yaşanmışlık demek.Yaşadıklarının içine kendini katmak demek.
Ben çok gezen insanların çok okuyanlara göre çok daha fazla şey bildikleri,daha fazla yaşanmışlığa sahip olduklarını ve doğal olarak hayat karşısında daha güçlü olduklarını düşünüyorum.
Sizlerin bu konudaki düşünceleri neler?Konuyu bu yüzen açtım. :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Çok gezen bilir. Her okuduğumuzun gerçek olma payı yoktur. Gidip görmek / öğrenmek doğru yolu gösterir ve bilgi sağlar. 

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Feveran Estomp' Alıntı:
Çok gezen bilir. Her okuduğumuzun gerçek olma payı yoktur. Gidip görmek / öğrenmek doğru yolu gösterir ve bilgi sağlar. 
Bence bu atasözü artık biraz çağın gerisinde kaldı. Eskiden bilgiye ulaşmak ve doğruluğunu kanıtlamak çok zor iken, şimdi istediğimiz her türlü kaynağa sahibiz. Dolayısıyla bazı yerler hakkında bilgiyi gezmeden de öğrenebiliriz bence.

Ama eğer amaç, daha önce kimsenin gidip görmediği yerler hakkında bilgi sahibi olmaksa, gezen daha çok bilir tabi ki. Örneğin Amerika , mars gezegeni hakkında herkesten daha çok veriye sahip. Adamlar robot falan yollayıp gezmedik yerini bırakmamışlar.
Şimdi bana deseler mars hakkında bilgi ver, dur bi gidip gezeyim diyecek halim yok. Okuyacağım öğreneceğimç

Burdaki atasözünde bir çelişki ve anlam kayması var. ( anlam kayması ne demekti ya )

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu atasözü hiç duymadım,benim bildiğim;
çok yaşayan mı bilir,çok gezen mi? idi  ::)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Şimdi bana deseler mars hakkında bilgi ver, dur bi gidip gezeyim diyecek halim yok. Okuyacağım öğreneceğim
Ben mümkün olan konular için söyledim. Ayrıca Mars hakkında okuyup öğrenilen bilgiyi , oraya gönderilip Gezi / İnceleme yapan robotlar sayesinde ediniyoruz.

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Bence okuyup bilgi edinmiş bir insanın gezmesi ile gittiği yer hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanın gezmesi arasında fark vardır.
Bilgili insan kendince gitmesi gerekli yerlerin nereler olduğunu araştırır ve bilinçli gezer diğeri karabole önüne ne çıkarsa oraya gider...
Bende önce okuyup sonra gezen çok gezenden daha iyi bilir.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bence okuyup bilgi edinmiş bir insanın gezmesi ile gittiği yer hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanın gezmesi arasında fark vardır.
Peki gidip görmeden , incelenmeden o kitaptaki bilgilere nasıl ulaşılcak?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
O zaman hostesler bu konuda çok şanslı,tabi ki espri  ;)

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Canım bi körü körüne gezmek var birde nereye gidip gezeceğini bilmek var.Ben çevremdeki insanlarla konuşmalarımda gezdikleri yerlerden bi haber çok insan gördüm için söyledim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Çok okuyan mı,Çok gezen mi?

D: hiç biri :d  keza her 2 side bir şeyler bilir, neden birini diğerine üstün kılma çabası anlamış değilim.
Barış manço'nun bir şarkısı vardı " ben bilirim ben bilirim " diye işte bu ben bilirim o kadar :d

S

spiritualsigns

Çok gezdim ancak bilgi edinmeden bir ön bilgi sahibi olmadan gezmek çok mantıklı değil... eşekten düşmüş gibi oluyorsunuz... Şayet Mısırdaki beslenme şekliyle ilgili bir önbilgim olmuş olsa idi zehirlenmezdim  :D

bence bu atasözü uzun soluklu seyahatlerden bahsediyor... Seyyahlıkla alakalı... :)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Çok gezdim ancak bilgi edinmeden bir ön bilgi sahibi olmadan gezmek çok mantıklı değil... eşekten düşmüş gibi oluyorsunuz... Şayet Mısırdaki beslenme şekliyle ilgili bir önbilgim olmuş olsa idi zehirlenmezdim  Cheesy

bence bu atasözü uzun soluklu seyahatlerden bahsediyor... Seyyahlıkla alakalı... Smiley
Nihayet,demek istediğimi anlayan biri çıktı.
Elimde olsa,geri kalan ömrümü dünyanın değişik yerlerinde geçirirdim.
Okumak......Evet bize çok şey öğretebilir.
Fakat öğrettiklerinin hepsi bizim başkalarının ne anladığını anlamamızdan ibarettir.

Ş

şeymanur

Kullanıcı
10 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
bingöl
gezen mi okuyan mı bir insanın hangi ayağı daha işe yarar benzetmesi gibi okumadan asla gezmeden de asla hem okuyacağız hem gezeceğiz 

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
longcoming' Alıntı:
Okumadan alim,gezmeden seyyah olunmaz der   büyüklerimiz.
Gezmek demek yaşanmışlık demek.Yaşadıklarının içine kendini katmak demek.
Ben çok gezen insanların çok okuyanlara göre çok daha fazla şey bildikleri,daha fazla yaşanmışlığa sahip olduklarını ve doğal olarak hayat karşısında daha güçlü olduklarını düşünüyorum.
Sizlerin bu konudaki düşünceleri neler?Konuyu bu yüzen açtım. :)
Bunlar okul  dönemi münazaralarının klasik tartışmalarıydı.(bizim zamanımızda)
Lise birinci sınıfta ben de "Çok okuyan" bilir tezini savunmuştum ve bizim ekip kazanmıştı tabi çok iyi hazırlanmıştım da ondan.Yoksa sessiz kendi halimde bir kişiyimdir sevmem hararetli tartışmaları diyeceğim ama neyse : (
Şimdilerde  konuya böyle bakmıyorum .
Her alanda bilgili olucak ve uygulamaya geçeceksin .
Bunlar birbirini tamamlayan unsurlardır.
Şu an Paris-Dubai -Viyana arası ne buluyorsam okuyorum .Oku okuyabildiğin kadar  ahh ahh gezip görmedikten sonra : (

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
bence birbirini tamamlar ama illede bi cevap gerekirse bence okuyan bilir.

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Bunlar okul  dönemi münazaralarının klasik tartışmalarıydı.(bizim zamanımızda)
Lise birinci sınıfta ben de "Çok okuyan" bilir tezini savunmuştum ve bizim ekip kazanmıştı tabi çok iyi hazırlanmıştım da ondan.Yoksa sessiz kendi halimde bir kişiyimdir sevmem hararetli tartışmaları diyeceğim ama neyse : (
Şimdilerde  konuya böyle bakmıyorum .
Her alanda bilgili olucak ve uygulamaya geçeceksin .
Bunlar birbirini tamamlayan unsurlardır.
Şu an Paris-Dubai -Viyana arası ne buluyorsam okuyorum .Oku okuyabildiğin kadar  ahh ahh gezip görmedikten sonra : (
Okul münazaralarının tartışma konusu olabilir ama sanırım hala bu tartışma devam ediyor.

Kişisel olarak,yaşama dokunabilmekten yanayım.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Demekki taa o zamanlardan kalma fakat sonuca ulaşılamamış, çözülememiş bir konu. :)

Gerçi sanırım artık cevabı biraz daha kolaylaştı, gezmekten yanayım. :)

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Valla bu soru artık, tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan olayına döndü yani. ::)
Çok gezmedim öyle, ama çok okuduğumu söyleyebilirim rahatlıkla.
İleride, yaşım yetince ;D gezeceğim de inşallah, o zaman bu içinden çıkılmaz soruya yanıt da bulacağım.  :)