Çok amaclı görgü rehberi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde CaspeR tarafından oluşturulan Çok amaclı görgü rehberi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,746 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Çok amaclı görgü rehberi
Konbuyu başlatan CaspeR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hayatın her alanında görgü kurallarına ihtiyaç var. İşyerindeki tavrımız, bir davette ya da sokakta giymemiz gerekenler, şık bir yemekte nasıl davranacağımız, kadın-erkek ilişkileri ve daha pek çok konuda... Tempo işin uzmanlarıyla konuşarak görgü kuralları rehberi hazırladı.

KAMUSAL ALAN
Hakkı Devrim

Kamusal alanda görgüyü konuşmak için kapısı çalınan isim Hakkı Devrim. "Görgü" kelimesini duyar duymaz gülümsüyor ve diyor ki: ’’Görgü kelimesini bile ihmal ediyoruz. Yerine farklı kelimeler kullanıyoruz. Mesela nezaket, saygı diyoruz ama karşılamadığını biliyoruz.’’ İşte Hakkı Devrim’in söyledikleri...

Alkol sınırı
’’Bu kişiyi hiç sarhoşken görmedim’’ cümlesi, bir adam için söylenebilecek en şık sözlerden biridir. Alkolün sınırı, sarhoş olmaya başladığınızı hissettiğiniz noktadır.

Beyaz çorap
Beyaz çorap, bu çağın en büyük görgüsüzlüklerinden biridir. Hatta bırakın beyaz çorabı, erkek çorabının kesinlikle görünmemesi gerekir. Alacalı, bulacalı bir çorap da beyaz çorapla aynı etkiyi yapar. Bir erkeğin çorabı, asla göze çarpmamalıdır.

CEMİYET
Linda Lüjgen

Toplumdaki görgü kurallarını, yaklaşık 10 yıldır Avrupa?nın pek çok ülkesinde görgü ve nezaket eğitimi veren Linda Lüjgen anlatıyor. Lüjgen, görgünün, bir arada yaşamayı daha az rahatsız edici hale getiren tek şey olduğunu söylüyor.

İlk tanışma
Tanışmanın kuralları, kültürden kültüre çok fazla değişiklik gösteriyor. Avrupa görgü kurallarına göre, bir kadın ve erkek ilk defa tanışacaksa, ilk olarak kadının elini uzatması gerekiyor. İki erkek tanışıyorsa, hangisinin elini uzattığı çok önemli değil. Kişilerden biri rütbeli ise onun karşı tarafa elini uzatması gerekiyor.

Yemek masasında oturma adabı
Kadın ya da erkek, yemek masasında omuzlar dik, karşılıklı halde oturmalı. Sandalyeyi geri itip, arkaya yaslanarak oturma biçimi en görgüsüzce olanı. Sadece bileklerden itibaren eller masaya koyulmalı. Dirseklerini masaya koymak sofrada oturuş adabını bilmediğimizin de kanıtı.

Erkek önde olmalı
Eşiniz ya da sevgilinizle birlikte taksiye binecekseniz, asla kadın önce binmemeli. Sinema, tiyatro gibi alanlara girerken de aynı şekilde erkek bir adım önde olup yarı açık alanlarda kadını korumalı. Güvenli olan yerlerde erkeğin önde olmasına gerek yok.

Kürdan sorunsalı
Yemek bittikten sonra dişte kalan artıkları temizlemek için kürdan şart. Ama masada değil. Görgülü birinin dişlerini masada değil, tuvalette temizlemesi gerekiyor.

Çatal bıçağın kodları
Masada dizili çatal bıçağı dıştan içe doğru kullanmak gerekir. Yemek masasında çatal bıçağı ne şekilde bıraktığınız çok şey anlatır. Yemek yerken, bir ara verecekseniz, çatal bıçağınızı tabağa, saat 19.20 pozisyonuna göre koyun. Yani tabağınızı saat, çatalınızı akrep, bıçağınızı da yelkovan olarak düşünün. Çatal, bıçağınızı saat 14.20 pozisyonuna göre tabağınıza koyarsanız; bu, ’’Yemeğimi bitirdim, servisi alabilirsiniz’’ anlamına gelir.

GİYİM - KUŞAM
Deniz Adanalı

Türkiye’de ’halkla ilişkiler’ denince akla ilk gelen isimlerden biri Deniz Adanalı. Uzun yıllar Vakko’nun halkla ilişkilerini yapan Adanalı en iyi bildiği konuyu, kıyafet görgüsünü anlattı.

Erkeğin çorabı görülmemeli
Bir erkeğin çorabının görünmemesi gerekir. İdeal pantolon uzunluğu da budur. Eskiden erkekler çoraplarını her ihtimale karşı dize kadar giyerlerdi. Şimdi durum değişti ama erkekler yine de pantolonlarının ayakkabının üzerine düşmesine izin vermeli.

Gece ayakkabısı gece giyilir
Artık ayakkabılarda saat kavramı kalmadı. Gündüz giyilen ayakkabı, gece kesinlikle giyilmezdi. Şimdi giyilebiliyor. Fakat bu konuda değişmeyen tek bir kural kaldı. O da pırıltılı gece ayakkabılarının, gündüz giyilmemesi gerektiği. Bu, hâlâ devam eden bir görgü kuralı.

CEMİYET
Nermin Bezmen

Nermin Bezmen’i, çok satan kitaplarıyla edebiyat dünyasına kattıklarından önce cemiyet hayatıyla tanıdık. Bezmen, cemiyet hayatında ’görgü’yü konuştuk...

Telefon zili
Davetlerde cep telefonlarının çalma tonu kişinin nasıl biri olduğunu anlatır. Telefon adabını zaten bilmiyoruz en azından cep telefonunun mümkünse kimsenin duymayacağı bir şekilde çalması ya da titreşime alınması gerekir.

Yemek masasına geçme
İnsanlar daha kokteyl masasındayken hırkalarını, çantalarını yemek masalarına bırakmaya başlıyor, yani masa kapıyorlar. Bu durum, büyük görgüsüzlük elbette. Fakat artık cemiyet hayatında, iş ilişkileri nedeniyle yer alan birtakım insanlar var. Ve kimileri, bu kişilerle yanlışlıkla bile aynı masalara oturmak istemiyor. Bu yüzden kendisi ve arkadaşları için önceden masayı ayırmaya bakıyor.

Sohbet konuları
Karşınızdaki kişi yakın dostunuzsa, her tür konuyu konuşabilirsiniz. Fakat sohbet ettiğiniz kişiyi yeterince tanımıyorsanız, siyaset ve para konuşmayın. Bu da çağımızın görgüsüzlüğüdür.

KADIN - ERKEK

İlk buluşma
İlke olarak ilk buluşmada, ’’Allah aşkına ben ödeyeceğim’’ diye tartışmak ya da hesap geldiğinde birbirinize kararsız bir şekilde bakmak yerine, hesabı erkeğin ödemesi doğrudur. İlk buluşmada küçük bir şarap evi ya da küçük ama şık bir restoran tercih edin. Beş yıldızlı ultra lüks restoranlar abartılı olabilir.

Arkadaşımın aşkısın
Tam bir tabu! ’’Hayır, âşığım’’ mı diyorsunuz? Beklemeniz gerekecek. Bu durumda hesap şöyle yapılır: Arkadaşınızın ilişkisi kaç yıl sürdüyse, her yıl için üç ay beklemeniz gerekiyor. Örneğin ilişki iki yıl sürdüyse, "arkadaşın aşkı" ile ilişkiye başlamak için altı ay bekleyeceksiniz. Bu arada, arkadaşınız başka birine gönlünü kaptırırsa, süreyi kısaltabilirsiniz.

Tek gecelik ilişki
Bir erkek, kendisinden istenmemiş bile olsa birlikte olduğu bir kadını 24 saati geçirmeden telefonla aramalı. Evet, bu bir görevdir.

Centilmen
Sadece sevgilinize, eşinize karşı centilmen olmayın. Eski eşinize, eski sevgilinize yani bütün kadınlara karşı centilmen olun.

Kaynak:ßilinmiyor

A

angel_in_me

Kullanıcı
22 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Her ne kadar gözden kaçırdıklarımız olsa da iletişim kurarken görgü kuralları çok büyük öneme sahip... Bunlardan faydalanmak lazım:) teşekkürler...

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Rica ederim.

Biraz uzun ama okumaya değer. ;)

B

bıldırcın

hımm çok güzelmiş bu yazı :)
özelliklede çorap kısmı hislerime tercüman oldu :)

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Masada dizili çatal bıçağı dıştan içe doğru kullanmak gerekir. Yemek masasında çatal bıçağı ne şekilde bıraktığınız çok şey anlatır. Yemek yerken, bir ara verecekseniz, çatal bıçağınızı tabağa, saat 19.20 pozisyonuna göre koyun. Yani tabağınızı saat, çatalınızı akrep, bıçağınızı da yelkovan olarak düşünün. Çatal, bıçağınızı saat 14.20 pozisyonuna göre tabağınıza koyarsanız; bu, ’’Yemeğimi bitirdim, servisi alabilirsiniz’’ anlamına gelir.

en komiği bu bence :D

L

lysteel

"Erkek önde olmalı
Eşiniz ya da sevgilinizle birlikte taksiye binecekseniz, asla kadın önce binmemeli. Sinema, tiyatro gibi alanlara girerken de aynı şekilde erkek bir adım önde olup yarı açık alanlarda kadını korumalı. Güvenli olan yerlerde erkeğin önde olmasına gerek yok."

Ya anlamadığım nokta bunu yapmanın anormal olduğunu düşünmez miyiz hep? genel de erkek 1 adım öne geçer kapıyı açar ve ilk önce kadının girmesini beklememz mi?normal olan bu die biliodum ben.....

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
yarı açık alanlarda kadını korumalı. Güvenli olan yerlerde erkeğin önde olmasına gerek yok."
  eskiden kadınlar erkeklerin hep arkalarından giderlermiş :D ninelerimiz görgü kurallarına ozamanlardan uyuyolarmış ;)

L

lysteel

devir değişti artık öle kalabalık bi yerde kızın 1 adım arkadan yürümesini tahmin bile edemiom. bi kere çok güvenliksiz, mazallah kapar götürürler:) bence kıs 1 adım önce yürümeli ki göz önünde olsun:):)

K

Kristal

lysteel' Alıntı:
devir değişti artık öle kalabalık bi yerde kızın 1 adım arkadan yürümesini tahmin bile edemiom. bi kere çok güvenliksiz, mazallah kapar götürürler:) bence kıs 1 adım önce yürümeli ki göz önünde olsun:):)
;D

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
'ipek ongun' un yazıları gibi .hatta görgü kuralları üzerine yazdığı bi kitabı vardı sanırım ordan alıntı bi yazı :D  ve bnce çok komik anlatılmış mesela :::

'''''''Alkol sınırı
’’Bu kişiyi hiç sarhoşken görmedim’’ cümlesi, bir adam için söylenebilecek en şık sözlerden biridir. Alkolün sınırı, sarhoş olmaya başladığınızı hissettiğiniz noktadır.
''''''''   :D

:)

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
:)
angel_in_me' Alıntı:
Her ne kadar gözden kaçırdıklarımız olsa da iletişim kurarken görgü kuralları çok büyük öneme sahip... Bunlardan faydalanmak lazım:) teşekkürler...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla bu yazıyı ezberlemek lazım aslında.
Çok doğru bilgiler. Teşekkürler Casper.

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşkkrllerr..cok önemlidir görgü kuralları..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
toplu olarak yaşamak zorundayız birbirimize muhtacız çünkü biz insanız bu sebeble yılların tecrübeleri sonucu oluşmuş bir takım görgü kurallarına uymak şart en azından diğer insanlara saygı duymalıyız katılıyorum bu yazıyı küçültüp çıktısını alıp ezberlemek ve bilmeyenlere de ezberletmek lazım  ;)

L

lostcontrol

Kullanıcı
24 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Çatal bıçağın kodlarından önce...öncelikli görgülerimizi bilmeyen bi memleketteyiz..!Hala sokağın ortasında,çevresindeki insanları yok sayarak ''haauugg'' diye iğrenç bi ses çıkarıp tüküren insanlar gibi... :mad:

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yuh valla oncada mesaj almış bu konu :)

İlginçlikler ülkesinin bir başka boyutu.
Prototip insan.
Ay ay ay çoraplarım görünüyor üstelikte beyaz o zaman görgüsüzüm :)
Olacak işmi ? evet görgüsüzüm
Yemek yerken masaya dirseğimi koymuşum ne kadar nezakentsizim.

Bu arada vakkonun gece gündüz ayakkabısını açıklaması iyi olmuş.

Parıltılı bir ayakkabınız varsa gündüz yalın ayak gezin.
Görgüsüz olmaktan iyidir.

Bana göre baştan sona 'saçma' eğer görgü giyimle kuşamla oluyorsa,özellikle konuda geçenler gibi yada yemek yerken masaya dirseğini koymak yada koymamakla yada parıltılı ayakkabıyı giyeceğin doğal şartlara uymakla olucaksa yazık.

Teşekkürler konu için  naturalliğin ne denli güzel oldugunu bana bir kez daha ıspat ettiği için.