Çocuk-Robot iCub

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Çocuk-Robot iCub başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,328 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Çocuk-Robot iCub
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Robotbiliminde önemli bir donum noktası olarak kabul edilen ve Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan fon ile İngiltere’de geliştirilen ilk çocuk-robot modeli “iCub” bu hafta Manchester’da görücüye çıkıyor.

Çocuk-robot iCub, insan stili göz, kafa ve ayak hareketlerine sahip olmasının yanı sıra temel nesne tanıma özelliğine ve gerçekçi el kavrama hareketine de sahip.

Bu küçük insansı robot 3,5 yaşındaki bir çocuğa göre modellenmiş ve tam fonksiyonu için 7.5 milyon Sterlin harcanmış. Proje, RobotCub ismiyle 5 senedir Avrupa Komisyonu tarafından “Kavramsal Sistemler, Etkileşim ve Robotbilimi” birimi tarafından yürütülüyor. 

Meraklılarını “iCub’un Evi’ne hoş geldiniz” diyerek karşılayan resmi web sitesi RobotCub.org, projenin amacının, 3,5 yaşındaymış gibi dizayn edilen ilk çocuk-robot iCub’u kavramsal insansı özelliklerle donatmak olduğunu ve bu projenin geliştirilmeye tamamen açık olduğunu ifade ediyor.
Haber: Mehmet Karaarslan/ İndigo Dergisi

Manchester, İngiltere |
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
robotta olsa çocuk çocuktur.. :)
Bu da ağlıyor mu acaba :)

Şaka bir yana hepten robotlaşmaya başladık. Gerçi ben demiştim robota en yakın insan benim diye ama dinlemediler  ;D

Önümüzdeki 30 sene içinde çoğu sektörde insana ihtiyaç kalmayacak. Her işi robotlar hallediyor olacak. Ne olur bilemiyorum tabi. Aslında teknolojinin gelişimi hakkında bir yazı yazmayı planlıyorum bakayım orada da değineyim.
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
ne gerek var ki böyle bişeye anlamadım,heralde  kardeşi olmayan yalnız büyüyen çocuklara için düşünülen demirden arkadaş
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Gerçektende hayat gitgide robotlaşıyor,
Ortaokuldayken, Fen Bilimleri öğretmeniz derdi ki; bir zaman gelecek, insanlar daha çabuk yaşlanacaklar.
Bizde "neden" diye sorduğumuzda, hemen hemen herşeyin makineler tarafından yapılacağını ve insanların "insan gücünün azalması" nın yaşlanmaya büyük bir etkisi olacağından bahsetmişti.
Düşünsenize, bulaşıkları bulaşık makinesi yıkıyor, merdiven kullanmak yerine asansöre biniyoruz, yürüyüşe diye çıkıyoruz, yürüyeceğimiz yere bile özel araba ile gidiyoruz vs...
şimdi de çocuk robotlar.... :-\
 
S

spiritualsigns

şu filmlerde izlediğimiz yarı insan yarı robotlaşma korkutuyor beni... cyborglarla bir arada yaşamak hoş olmasa gerek... hoş Türkiyede böyle teknolojik gelişme yaşanana kadar  bize karacaahmet yolları görünür..

Bu arada aklıma İsmail Akbay geldi... Uzaya giden roketlerin motorlarını yapan şahsiyet...  NASADA önemli bir yerde imiş vakti zamanında ve yine Amerikalılara prim yaptırıyoruz dehalarımızı... yazık oluyor Türkiyeye... Ne Mehmet Öz ler ne İsmail Akbaylar kaybetti bu vatan :(
 
Üst