Çanakkale'de Doğan Güneş!!

  • Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Çanakkale'de Doğan Güneş!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,911 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Çanakkale'de Doğan Güneş!!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ravza
K

Kristal

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Birinci Dünya Harbi'nde, 1915'te; bir güneş doğar bir gün Çanakkale'de!.. Cephede bir kahraman yükselir, yüceleşir!.. Türk Ordusu ölüm kalım savaşında devleşir!.. Göz kamaştıran ışık; siperlerde yanan ateş.. Bir asker, ulusunun yazgısını değiştirir!..


Her günü her gecesi bir başka cehennem olan, havası o günlerde kan, barut dumanı ve çürümüş insan eti kokan, bir destan yazılı topraklar üstünde bugün, 92 yıl önce can veren on binlerce Türk'ün fısıltılarıdır rüzgâra karışan: "Biz öldük, size istiklâl bıraktık!.."

Dünya 1914'te, tarihinde görmediği bir büyük harbe gebedir!.. Almanya İngiltere'nin, Fransa Almanya'nın karşısına dikilmiş; Rusya Balkanlar'ı ve Boğazlar'ı ele geçirmek istemektedir!.. Haziran'ın 28'inde, Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşi; Sırp fedaisi Gavrilo Princip'in kurşunlarına hedef olunca, Avusturya aynı gün harp ilan eder Sırbistan'a!..

Ağustos'un 1'inde Alman-Rus Harbi başlar. Osmanlı İmparatorluğu Almanya ile İttifak Antlaşması'nı imzalar!..

3 Ağustos'ta Fransa'ya harp ilan eden Almanya; 4'ünde Belçika'ya taarruza başlar!.. 5 Ağustos'ta İngiltere ültimatom verir Almanya'ya!.. 31 Ağustos'a kadar, Avusturya Rusya'ya; İngiltere'yle Fransa Avusturya'ya; Japonya Almanya'ya harp açar!..

Türkler cephelerde
Osmanlı İmparatorluğu henüz harbe girmemiştir. Ama kader ağır ağır ağlarını örmektedir!.. 16 Ağustos 1914'te, Alman Donanması'nın iki gözdesi, "Breslau" ile "Goben" zırhlısı, İngiliz gemilerinden kaçarak Çanakkale Boğazı'ndan giriş yaparlar ve limanda demir atarlar!.. 29 Ekim'de Karadeniz'e çıkıp Rus limanı Sivastapol'u topa tutarlar!.. Osmanlı İmparatorluğu artık savaşan taraftır!..

Yemen'den Kafkasya'ya, Irak'tan Galiçya'ya kadar, Mehmetçikler cephelere yollanır!..

Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler cephelerde ezilince; Batı'da Almanlar, Doğu'da Türkler, İtilaf Devletleri'nin Rusya ile bağlantısını kesince; hep birlikte karar alınır: "Rusya ile irtibat mutlaka sağlanmalıdır!.." Ama nasıl?.. "Baltık kıyılarına çıkalım!..", "Hayır; İskenderun'a çıkalım!..", "Olmaz; donanmayla Boğaz'ı geçelim!.." Ve karar kılınır üçüncüsünde; 1914 Kasımı'nın 3'ünde, İtilaf Kuvvetleri ilk girişiminde bulunur!..

Boğaz'da kanlı mücadele
İnfilak eden mermiler, uçuşan şarapneller kan kusar, düşmana kan kusturur!..

Ve düşman anlar ki ilk kez; "Çanakkale geçilmez!.."

Dünyanın en kudretli donanması Boğaz'ın girişinde kalmıştır!.. Başarısız olmuştur "Amiral Karden"!.. Görevden alınır!.. "Amiral Robeck" Donanma Komutanlığı'na atanır!.. Yeni planlar yapılır, yeni görev grupları hazırlanır!.. Karara göre; "Boğaz tahkimatı tahrip edilecek, mayınlar temizlenecek ve karaya çıkılacak"tır!..

Türk Ordusu Gelibolu Yarımadası'na yamanmıştır!.. 11 mayın hattına 400'den fazla mayın bırakılmış; Boğaz çelik ağlarla kapatılmıştır!..

1915'in 18 Mart sabahı, İtilaf Kuvvetleri 506 toplu 153 gemisiyle yine Boğaz'ı zorlar. Türk siperleri ve tabyalar ateş yağmuru altındadır!.. "Nusrat" ın bıraktığı mayınlar infilak eder birer birer!.. İlk yarayı alan "Infexibil" dır. Ardından "Bouvet", "Irresistible" ve "Ocean" la beraber 11 gemi batınca, "Gaulliot" ve "Souffren" yanmaya başlayınca emir verir Amiral Robeck:" Tüm gemiler tornistan!.."

Kan ve ateş kusan Türk bataryalarından yükselir bir ses: "Çanakkale geçilmez!.."

Mustafa Kemal en ilerde

İkinci girişim de sonuç vermemiştir!.. Düşman anlamıştır ki; "Karadan yardım görmedikçe yalnız donanmayla Boğazı geçmek mümkün değildir!.." Sıra "General Hamilton" a gelmiştir!.. Planlar değiştirilir, çıkarma yerleri seçilir, yeni takviyeler getirilir!.. "Mustafa Kemal" ise düşünmektedir; "Yabancılar Türk askerini yanlış sevk ve idare etmektedir!.. Alman komutanlarının savunma planları mesnetsizdir!.. Düşman içerde değil kıyı hattında imha edilmelidir!.." Ve emir verir: "İşgal edilen mevziler terk edilmeyecektir!.. Düşmanın karaya ayak basmasına müsaade edilmeyecektir!.. Eğer düşman karaya çıkmayı başarırsa; süngü hücumuyla defedilecek; denize dökülecektir!.."

24 Nisan 1915!.. Seddülbahir'den, Arıburnu'ndan karaya çıkan düşman Sarıbayır Sırtları'na doğru ilerlemektedir. Sarıbayır savunmanın belkemiğidir!.. Ha düştü Sarıbayır, ha düşecek!..Ve kıtalar geri çekilmektedir!.. Bir güneş doğar birden Çanakkale'de!..

Cephede bir kahraman yükselir, yüceleşir!.. Türk Ordusu ölüm kalım savaşında devleşir!.. Göz kamaştıran ışık, siperlerde yanan ateş.. Bir asker ulusunun yazgısını değiştirir!.. 5'inci Ordu ihtiyatı 19'uncu Tümen Komutanı "Yarbay Mustafa Kemal" en ilerdedir. Bir müfreze geri çekilmektedir. Emir verir; "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlikler ve komutanlar alabilir!.."

Mehmetler can verir, Mehmetler dirilir!.. Düşman, Conkbayırı yarlarından aşağıya itilir!.. Arıburnu, Conkbayırı, Anafartalar; 3 Kasım 1914'ten 8 Ocak 1916'ya kadar; İtilaf Kuvvetleri bırakarak on binlerce askerini Yarımada'nın kanla sulanmış toprağına ve Boğaz'ın serin sularına; nasıl geldilerse öyle giderler!.. Ama anlarlar ki son kez; "Çanakkale geçilmez!.."

Bir ezgi söyler şimdi sular Nara Burnu'nda!.. Rüzgâr eşlik eder sese Morto Koyu'nda!.. Galiplerle mağluplar koyun koyunadır artık!.. Seslenmektedir bir Mehmet sanki gaipten; "Biz öldük, size istiklâl bıraktık!.. "


Em.Gen.O.Doğu SİLÂHÇIOĞLU

 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
"Biz öldük, size istiklâl bıraktık!.."
Milletin azmi , cesareti ve iradesi bu vatanı kurtardı.. Ne yazıktır ki bunun değerini bilmeyip , bir de paha biçenler var.. Bu güzel yazı için teşekkürler..
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
RESİMLERLE ÇANAKKALE SAVAŞI


Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar'da yaptığı başarılı savunma savaşlarıyla savaşın kaderini değiştiren komutan Kur. Alb. Mustafa Kemal Çanakkale'de Siperde (1915)


Çanakkale'de savaşan komutanlardan bir grup:Önde oturanlar (sağdan); Hulusi ve Nazmi Beyler, Ayaktakiler (sağdan); 3. Kor. K. Esat (Bülkat) Paşa, Anafartalar Grubu K. Kur. Alb. M. Kemal Bey, Rüştü Bey. Arkadakiler (sağdan); Güney Bölge K.lığı danışmanı Kur. Alb. Kannengiesser Bey, soldan bozyakalı Wilmer Bey, daha geride Kor. Kur. Bşk. Yb. Fahrettin (Org. Altay) Bey, kalpaklı şahıs Kur. Kemal (ohri) Bey, yüzünün yarısı görülen Grup. Kur. Bşk. İzzettin (Org. Çalışlar) Bey

Çanakkale'deki Türk birliklerinden 3. Kolordu ve Kuzey Grubunun komutanı Tuğg. Esat (Bülkat) Paşa Gelibolu Yarımadası'ndaki karargahında (1915)

Başkomutan Vekili Enver Paşa komutanlarla Çanakkale'de denetlemede (1914 sonraları)

Çanakkale cephesini yöneten 5. Ordu karargah subahları: Ayaktakiler (sağdan); İkinci Ordu Kur. Bşk. İsmet (İnönü) Bey, Yaver Ütğm. Asım Bey, Liman von Sanders'in yaveri süvari Bnb. Perike, 5. Ordu Kur. Bşk. Alb. Kazım Bey, 1. Ordu Kur. Bşk. Alb. Şükrü Bey, 2. Ordu Sıhhiye Bşk. Dr. Refik Münir Bey, Oturanlar (sağdan); Bahriye Nezareti Kur. Bşk. Yb. Rauf (Orbay) Bey, Güney Grubu K. Tuğg. Vehip Paşa, 5. Ordu K. Müşir (Mareşal) Liman von Sanders, Çanakkale Kor. K. Tuğg. Esat Paşa, Sıhhiye Dairesi Bşk. Tuğg. Dr. Süleyman Numan Paşa, İstanbul Merkez K. Tuğg. Cevat Paşa

General Hamilton (İng.) ve General Gouraund (Fr.) durum değerlendirmesi yaparlarken (1915). Fransız general ülkesine Çanakkale'de bir kolunu kaybederek dönecektir.

Deniz savaşlarının komutanları General Hamilton ve Amiral De Robeck

18 Mart 1915 Çanakkale deniz savaşlarında 215 okkalık (275 kg) top mermisini sırtında taşıyan er Edremit-Havranlı Mehmet oğlu Seyit

 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Anafartalar Grup Komutanı M. Kemal muharebe arkadaşlarıyla (1915). Soldan; Kur. Bşk. Yb. İzzettin (Org. Çalışlar), arkasında Kur. Yzb. Tevfik (Kur. Alb. Bıyıklıoğlu), Grup K. Kur. Alb. M. Kemal, Dr. Hüseyin, Süvari Yzb. Pertev, Kur. Yb. Neşet (Bora), Süvari Ütğm. Saim (Korg. Önhon), Yzb. Hamit, Ütğm. Zeki (Org. Doğan)

14 Ekim 1915 günü Mustafa Kemal'in milletvekillerine savaş alanında bilgi verdiği geziden bir başka görünüş

Kaiser Wilhelm II'nin Sultan Reşad'ı ziyareti. Kaiser'in solundaki Enver Paşa.

Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında Fransız mezarlığı. Fransız birliklerine ilk çıkarma alanı olarak boğazın Anadolu yakası gösterilmişti.

Mayıs 1915'te yapılan anlaşma gereğince çarpışmalarda ölen askerlerin gömülmesine başlanmıştır. İngiliz, Anzak, Fransız ölülerinden 11.000'i resimde görüldüğü gibi özenli mezarlıklara gömülmüş, önce ölen 30.000 asker ise Türk şehitlerle beraber toprağa karışmıştır.

İngiliz zırhlısı ateş halinde.

Majestik zırhlısı batarken (27 mayıs 1915)

29 Nisan 1915'te Anzak'ları takviye için  kumsala çıkarma yapan İngiliz birlikleri.

"Nile" gemisi ile çıkarma sahasına getirilen İngiliz askerleri


 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Çanakkale'de kullanılan Torpil Toplarından biri.

Türk askerleri siperde.

Arıburnu'nda Türk askerleri siperde.

 
K

Kristal

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin

Onlar Çanakkale'yi geçemediler. Ülkelerine geri döndüler... Yanlarında Çanakkale'nin fotoğraflarını da götürerek...
Bugüne kadar hiç yayınlanmamış bu fotoğraflar Avustralya Devlet Arşivi'nden çıktı. En çok da Osmanlı askerinin fotoğrafları var... 
I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
tarihini bilmiyen bir millet sömürgeye mahkumdur ;)
tarihimizi tam anlamıyla kavramamız dileği ile saygılarımla :)
 
R

ravza

Kullanıcı
8 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Çok güzeldi hepsini aldım hepsi ayrı değerdeler seyit onbaşının resmini ilk defa gördüm.Çok etkileyiciydi.Güzel vatanım ne zorluklar görmüş ne yiğitler yetiştirmiş ne yiğitleri kara bağrına sarmış sarmalamış.Bu vatan uğruna hangi can feda etmez ki kendini.Çok teşekkürler arkadaşlar.
 
Üst