ÇALIŞANLARIN İŞYERİNDE OLUMSUZ DUYGULARLA BAŞ ETME YOLLARI

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan ÇALIŞANLARIN İŞYERİNDE OLUMSUZ DUYGULARLA BAŞ ETME YOLLARI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,449 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı ÇALIŞANLARIN İŞYERİNDE OLUMSUZ DUYGULARLA BAŞ ETME YOLLARI
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İşinizde başarılı olmak için çalışanlarla, ortaklarınızla, satıcılarla, alıcılarla ve müşterilerle nasıl bir etkileşim içinde olacağınızı ve etkin bir iletişim için ne yapmanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Bu durum küçük işletmede farklı, büyük bir işletmede farklı olacaktır. Örneğin çalışanlarınıza onlardan beklediklerinizi anlatma şekliniz, iş ortağınızla veya potansiyel müşterinizle yapacağınız konuşmalardan farklı olacaktır.

Hepimizin bildiği üzere bazen dil yeterli olmaz ve iletişim sekteye uğrar. Öyleyse işyeri ortamında duygularla baş etmenin yolları nelerdir?

1.Kendine özen göstermek en iyi çaredir. Kendi fiziksel, duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarını düzenli olarak tatmin eden bir işveren, işyerindeki olumsuz veya düşmanca duygularla baş etmekte çok daha maharetlidir. Uykunuzu alın, iyi beslenin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

2.Öfke ve sinirlenmenin size hem beyinsel hem de bedensel olarak ne ifade ettiğini bilin. Bazen duygularımızla olan bağımız kesilir. Öfkenin size ne ifade ettiği ve bedeninizin hangi kısmında bulunduğu üzerine kafa yorun.

3.10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Ağzınıza geleni söyleyerek içinizi boşaltmak istediğinizde işyerinizden izin isteyin ve otoparkta veya civarda 10 dakika yürüyün. Bu şekilde zihninizi boşaltacak ve sinirlenip kendinizi kaybetmemiş olacaksınız.

4.uzman bir profesyonele (psikolog ya da yaşam koçu) içinizi dökün. Kızgınlığınızı ve korkularınızı paylaşmak sizi sakinleştirecek ve rahatlatacaktır. Size destek olabilirler.

5.Kendinize "ben neden korkuyorum?"diye sorun. Öfke veya kızgınlık çoğunlukla korkularınız gerçeğe dönüştüğü zaman ortaya çıkar. Doğrudan duygularınızın kaynağına inin.

6.kapsamlı bir "istenmeyenler" listesi yapın. Bu listede "aptal gibi görünmek","hazırlıksız yakalanmak" gibi başınıza gelmesini istemediğiniz durumların hepsini kağıda dökün. Bu tip durumlara yaratıcı çözümler getirmeye çalışın.

7.Dikkatinizi başka yere yönlendirin. Bazen zihninizi huzursuzluk yaratan konudan uzaklaştırmak sakinleşmenizi sağlar. Değişik bir şeye odaklandığınızda tavrınızda değişecektir.

8.Kendinize "Bu olayda yolunda giden ne var?"diye sorun. Kurt Wright,"Kuralları Çiğnemek" adlı kitabında "yolunda gitmeyen şeyler" den ziyade "yolunda giden şeyler" e odaklanmanın stresle baş etmede çok daha etkili olduğunu ifade ediyor.

9.Bazen, iş planının bir parçası yürümüyorsa bu durum sıranın başka bir parçada olduğunu gösteriyor olabilir. Bundan rahatsızlık duyup sinirlenmeye başlamak yerine enerjinizi pozitif yönde kullanarak gidebileceğiniz farklı bir yönde yola devam edin.

10.Bazen isteklerinizi uygun bir talep olarak belirtmeniz işlerin yürümesini sağlar.

not: alıntıdır

 
S

Samira

Kullanıcı
14 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
tşk ederim paylaşım için  ;)inş uygulayabilirim ama bi an geliyorki bunlarda işe yaramıyor...
 
E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Gülşah hanım yine güzel bir konuya değinmişsiniz.

Stres ve öfke kontrolü bunları kontrol etmeye çoook ihtiyacımız var.

Tabiki ne istediğimizi ne anlatmamız ve neyi anlamamız gerektiğini de çok iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Devamını bekleriz.

Saygılar
:)
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
rica ederim ama iş dünyasında her zaman dikkatli olmak ve akıllı olmak gerektiğine inanıyorm.

Ve kesinlikle lügatımızdan "bilmiyorum,yapamam" kelimelerimizi çıkartıp,öğrenmeye açık olmalıyız.Ne demişler " bil ama yapma"

:)
 
Üst