Büyük Laf Edip, Tarihe Geçiyoruz! [ Katılım Şart! ]

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Büyük Laf Edip, Tarihe Geçiyoruz! [ Katılım Şart! ] başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 30,384 kez görüntülenmiş, 141 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Büyük Laf Edip, Tarihe Geçiyoruz! [ Katılım Şart! ]
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bakın, adını tarihe yazdıran bazı ünlü kişilerin zamanında ettikleri laflara:

ABD Patent Dairesi komisyoneri Charles Duell – 1899:“Keşfedilecek her şey çoktan keşfedildi.”

Bir astronom; Simon Newcom – 1902:“Havadan ağır nesnelerin uçması mümkün değildir.”

1.093 adet patentin sahibi Thomas Edisson -1922:
“Radyo çılgınlığı… yakın zamanda son bulacak.”

TV tüplerinin mucidi Lee DeForest – 1926:
“Yüksek adetlerde TV üretiminin ticari getirisi olmayacak.”

Warner Brothers Pictures kurucusu Harry Warner – 1927:
“Kim film izlerken aktörlerin sesini duymak ister ki?”

İngilltere Başbakanı Winston Churchill: 1939:
“Atom enerjisinin günümüz patlayıcılarından daha tehlikeli sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum.”

IBM’in kurucu başkanı Thomas J. Watson – 1943:
“Sanırım dünyaya 5 bilgisayar yeter de artar bile.”

İngiltere başbakanı olmadan 10 yıl önce Margaret Thatcher – 1969:
“Bir kadının başbakan olması için daha çok zaman geçmesi gerek. En azından bunu görmeye benim ömrüm yetmez.”

Digitial (DEC) Başkanı Ken Olsen – 1977:
“İnsanların evlerine bilgisayar satın alması için hiçbir sebep yok.”

Microsoft kurucu başkanı Bill Gates – 1981:
“640 Kb’lık hafıza herkese yetecektir.”
Bu gafları gerçekten yaptıklarına dair elde somut kanıtlar yok. Ancak gelecek hakkında büyük adamların dahi yanılgıları olabileceğine dair bize bir fikir veriyor.

Buradan hareketle diyorum ki, gelin bizler de kendi “büyük laflarımızı” edelim ve burada kayıta alalım! İster doğru, ister gaf; farketmez. KendiniGelistir.Com yaşadığı müddetçe onlar da yaşar. Olmadı, Internet Archive tutuyor zaten web arşivini :)

Benim gafa geçmeden önce birkaç not.

Özellikle son iki yüz yıldır gerçekleşen bilimsel araştırmalar ve endüstri devriminin hayata sağladığı katkıya kimsenin şüphe duyduğu yok. Bilim adamlarının iyi niyetlerine de. Yoksa, Hiroshima ve Nagasaki’de toplam 220 bin can alacağını bilse, atom bombasını üretecek Manhattan Projesi’ne başlar mıydı Robert Oppenheimer?

Peki ya gelecek?

Beyine yerleştirilecek bir çip ile; örneğin fotoğraf makinası ve video kayıt cihazları tarih olabilir mi?

İçinizden “kayıt” komutu veriyorsunuz, gözlerinizden beyne düşen görsel iz aynı zamanda çipe de kayıt oluyor. Sonra “gönder” diyorsunuz, o resim bilgisayarınızda. Üstelik sesli!

“Gelecekte Neler Olacak?” yazımızda vardı. Aynı mantıkla cep telefonları da bitebilir mi?  Yüksek sesle konuşmaya gerek yok, ‘düşünmek’ zaten bir yerde ‘içinden konuşmak’ değil mi?

O yazıdan iki maddeyi daha alalım buraya:

Güncel haberler anında hafızamızda. Neyin süzgeçe takılmasını istiyorsak onlar takılıyor sadece. ["Süzgeç Danışmanlığı" diye bir meslek var artık!]
İnsan görünümlü [duygusal zekası da olan] robotlar yakın arkadaşlarımız. Yapay zekaları da bizdeki doğalından kuvvetli.

Teknoloji o kadar ’sindire sindire’ ve kendini ’sevdire sevdire’ gelişiyor ki, alışkanlık ve bağımlılıklarımızın değiştiğini anlamıyoruz bile. Kendi elimizle yarattığımız o konfor alanının şimdiki baş aktörleri; robotik, genetik mühendisliği ve nanoteknoloji. Bu üç aktörün birlikte hareket etmesinin oluşturduğu en büyük tehdit ise “kendi kendilerine kopyalarak çoğalabilme” yetileri. İşte burası çok ürkütücü.

“Darwin Among the Machines: The Evolution of Global Intelligence” kitabında George Dyson der ki: “Bu hayat ve evrim denen oyun masasında üç oyuncu var: insanoğlu, doğa ve makinalar. Ben doğanın tarafındayım. Fakat öyle sanıyorum ki doğa makinelerin tarafında.”

Neyse; şimdi benim büyük lafı (!) yazalım:

“İnsanoğlunun makinalara kendi kararlarını verebilme yetkisini verdiği gün, kendi sonuna da karar verdiği an olacak. Ancak hayran olduğumuz o makinalar o kadar güçleniyor ki, bu yetkiyi nasıl olsa alacaklar.”

Kendi lafımdan kendim korktum!

Hadi, şimdi siz de yazın yorumlara kendi “tarihi lafınızı.” :) Teknoloji ile ilgili olmak zorunda da değil. Hayata dair içinizden gelen öngörü neyse o.

Veya Albert Einstein’in dediği gibi mi yapmak lazım?“Gelecek hakkında hiç düşünmem. O zaten yeteri kadar çabuk geliyor.”

Tunç KILINÇ / fikiratolyesi.com​

S

spiritualsigns

Yine insan :)

"İnsan türü, yine kendi buluş ve icatlarıyla yok olacaktır."

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Benim tek sözüm yok bir kaç düşüncem var sadece.

Yakın gelecekte hiçbirimizin teknolojik cihazları kullanacağını sanmıyorum. Zaten teknolojinin bu hızına yetişmek mümkün değil. O yüzden teknolojinin yakın zamanda doyuma ulaşacağını düşünüyorum. Üretilen şeyler satılamaz hale gelecek. Çünkü insan bu yeni cihazlara ihtiyaç duymayacak. Bir nevi sıkılacak diyebilirim.

Daha başka dertlerimiz olacak.Tek amacımız hayatta kalmak olacak. Şu an bulunduğumuz durumdan daha ilkel, yalnız ve mutsuz olarak yaşayacağımızı sanıyorum. Umarım yanılırım, ya da ben görmem :)

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Harun' Alıntı:
Benim tek sözüm yok bir kaç düşüncem var sadece.

Yakın gelecekte hiçbirimizin teknolojik cihazları kullanacağını sanmıyorum. Zaten teknolojinin bu hızına yetişmek mümkün değil. O yüzden teknolojinin yakın zamanda doyuma ulaşacağını düşünüyorum. Üretilen şeyler satılamaz hale gelecek. Çünkü insan bu yeni cihazlara ihtiyaç duymayacak. Bir nevi sıkılacak diyebilirim.

Daha başka dertlerimiz olacak.Tek amacımız hayatta kalmak olacak. Şu an bulunduğumuz durumdan daha ilkel, yalnız ve mutsuz olarak yaşayacağımızı sanıyorum. Umarım yanılırım, ya da ben görmem :)
Yorum süper ama tek cümle olsa daha da süper olacak  :D

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Harika..! Çok eğlenceli olacak  :D
Bu konu için teşekkürler.
Ama gafımı sonra yapacağım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yakın gelecekte değil belki, ama uzun vadede en ilkel halimize gelicez.
Dut yapraklarından giysiler yeniden moda olucak. Keza bu gezegende ne gerçek anlamda ham madde nede bunları ilşeyecek zeka düzeyinde insan olmaayacak.
Her şeyi bitiricez sonrada kendimizi. Kendimizi bitireceğiz derken. Fisizksel olarak varlığımızı sürdüreceğimizden şüpheniz olmasın. Belki biraz değişeceğiz ama olacağız yani.

"İnsan. Fiziksel olarak var olup. Zihinsel olarak bir hiç olucak."

I

itsmyturn

Kullanıcı
22 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Geçtiğimiz yıl sonu satışa sunduğumuz duygu paketlerine yeni bir duygu sistemi ilave ediyoruz. Unuttuğunuz tüm güzel duygular bu pakette. Uygun Fiyatla! :) Ücretsiz simülasyonu kaçırmayın!

Gaf gibi olmasada yakın zamanda karşılaşacağımızı tahmin ediyorum.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Cσ∂єx' Alıntı:
@Korsan, vay be...
Senin böyle bir konuya ihtiyacın varmış cidden  ::)
Ya haklısın  aslında.
Ama bazen kendimi tutamayıp hakikaten büyük laflar ediyorum.  Azıcık tuttum kendimi yanı :d

Benim sözlerimin değeri,  öldüğümde  anlaşılıcak.  ::)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İşte gafım :)

Doğa kendinden olmayan her şeyi içinden atacak, kendinden olanlarıysa geri alacak.
Doğaya adapte olamayanlar elenecek ve bu bilinçle yaşamaya devam edersek dünyada çok az insan kalacak.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ya hadi ama bu konu insana özgürlüğünü veriyor bir sürü gaf yapabiliriz  ;D
Mesela Bir tane daha yazayım :)

Dünyayı virüsler istila edecek. Ne bilgisayar kalacak ne de canlı.
Sadece virüsler olacak. Sonra yeryüzüne uzaylılar gelecek.
Virüs kapıp uzaylarına dönecekler, sonra orada mutasyon geçirip uzaylı- dünyalı karışımı bir şey olacaklar.

Off ne hikayeler yazılır bunun üzerine  :D

S

spiritualsigns

yaratici_idea' Alıntı:

Virüs kapıp uzaylarına dönecekler, sonra orada mutasyon geçirip uzaylı- dünyalı karışımı bir şey olacaklar.

decepticon veya autobotlar gibi mi ?  :p

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
spiritualsigns' Alıntı:
yaratici_idea' Alıntı:

decepticon veya autobotlar gibi mi ?  :p
:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsanlar, anlatmak istediklerimi anladığında. Ben çoktan alemi dergahtan ayrılmış olacağım.

:d

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsanı insan yapan en büyük değerler sevgi,hoşgörü,akıl ve inançtır.

S

spiritualsigns

Tunç'un hayranları 39 yorum yapmışlar... (ç)alıntı yapasım geldi...  :p

F

Flamingo

Kullanıcı
31 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Benim lafım da şu:

Her insan bir cevherdir, keşfetmesini bilene!..

S

semaz

Kullanıcı
20 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
trabzon
deliliğin tarıfini buldum delilik: ınsanın sorunlarından hangisi düşüneceğine karar veremeyip en sonunda tamamiyle düşünmekten vazgeçmesidir.