Burç hesabı karıştı!

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Burç hesabı karıştı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,060 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Burç hesabı karıştı!
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Burç hesabı karıştı!

6.7 milyar insanın burcu değişti! Aslanlar yengeç oldu, koçlar balık! İşte yeni burç takvimi!

Vatan'ın haberine göre antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadılar. Alman bilim adamlarının hesabına göre 6.7 milyar insanın burcu değişti.

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu. Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2200 yıl önce dünyadan bakıldığında dünyadan görünen güneşin 12 takımyıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu.

Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi. Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Vatan'daki habere göre Dusseldorf Üniversitesi’ne göre Güneş’in burçlar için “sıfır” noktası sayılan 21 Mart’taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor.

Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2200 yıl öncesine göre 10’da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı. Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım’da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım’ında doğan birinin burcu aynı değil. 29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13’üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İşte yeni burç takvimi:
Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat
Kova: 16 Şubat-11 Mart
Balık: 11 Mart-18 Nisan
Koç: 19 Nisan-13 Mayıs
Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran
İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz
Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos
Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül
Başak: 16 Eylül-30 Ekim
Terazi: 30 Ekim-23 Kasım
Akrep: 23 Kasım-29 Kasım
Yay: 17 Aralık-20 Ocak
*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

(Hürriyet)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benm inanmak istemiyorum. Kendimi hep Akrep'e adapte etmiştim, uyumluyuz biz onunla:))

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sabah bu haberi okudum, ardından yeni yılda saniye eklenmesi haberini. Saniye eklenmesi bundan önce pek çok kere yapılmış. İki araştırmayı birleştirince, bir şeylerin değiştiğini ister istemez düşünüyor insan.
Ama ben burcumu bundan böyle Terazi yerine Başak olarak kabul eder miyim? Ya da kim kabul eder?
Benim yanıtım elbette hayır.
Ve bu yanıtı verirken birden bir şey daha düşündüm;
Bilinçaltı astrolojiye inancımı!
Çünkü takıntılarım yoktur, hersabah burcumu okumam, burçların insan davranışları üzerindeki etksine çok takılmam... sanıyordum.
Acaba ben burcumun özelliklerine göre mi davranıyorum, yoksa özelliklerim burcumun özelliklerimi?
Kafam karıştı yani... :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Acaba ben burcumun özelliklerine göre mi davranıyorum, yoksa özelliklerim burcumun özelliklerimi?
Bu sabah ben de düşündümö aynısını, hatta arkadaşla konuştuk. :)
Her ikisinden de bir parça var sanırım.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
;D ;D Bi değişmeyen burçlarımız vardı onuda değiştirdiler sonunda... Önemli olan çağa ayak uydurmak..

Balıktı burcum oğlaktı yükselenim. Şimdi olmuş burcum kova yükselenim kayıp... :D :D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama ben bir şeye inanıyorum, insanoğlu meraklıdır, ve bu haberi okuyanların çoğunluğu günlük burç falını okurken bir alttaki burcada göz atacaklardır.  :D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zynep' Alıntı:
Ama ben bir şeye inanıyorum, insanoğlu meraklıdır, ve bu haberi okuyanların çoğunluğu günlük burç falını okurken bir alttaki burcada göz atacaklardır.  :D
hahaha kesin!

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
yauu ne alakası var bak bu ikizler burcu ;

Günlük rutinde bugün, iç dünyanızla bağlantınız yoğunlaşır. Kendinize ait tüm geçmiş duyguları gözden geçirmek kimi anlarda kin duygunuzu da tetikleyebilir. Affetmeniz zorlaşabilir ve agresif tavırlar gösterebilirsiniz. Sezgilerinizin gücü inanılmaz artabilir ve siz gerçekleşen rüyalar görebilirsiniz. Aile büyüklerinizden bir kişi özellikle annenizle olan kopukluklar canınızı sıkabilir yada anneniz sizin üzerinizde baskı kurabilir. Ve siz bu baskı karşısında yaşamınızın kontrolünü ele almak isteğiyle karşı çıkışlara meyilli olabilirsiniz. Her ne olursa olsun günün enerjileri serttir ve siz bunun bilinciyle ayarlamanızı yaparak sakin kararlar almaya çalışınız.

Bu da yengeç burcu ;

İnatçı yapınız daha da belirginleşecek. Fikirlerinizden ödün vermek istemiyorsunuz. Yaşamla ilgili o kadar çok planınız var ki... Saplantılar içinde olduğunuz zaman, kısır bir döngü içinde olabiliyorsunuz. Bugün olaylar karşısında çabuk sinirlenebileceğiniz bir gün.

yengeçim ben. sinirlendirmeyin  :D :D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İkiside negatif şeyler yazmış Harun. 
Yoksa sen ikizyengeçler burcu musun?  :D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Zynep' Alıntı:
İkiside negatif şeyler yazmış Harun. 
Yoksa sen ikizyengeçler burcu musun?  :D
yok ben yengeçburger burcuyum.  ;D ;D.

Gitcem alman bilimadamlarına saldırcam heee. İşi gücü yok adamlar burçları araştıyor. Neyse çok şükür yılan burcu değiliz.  ;D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zynep' Alıntı:
demiştim ve Didem gülmüştü;

dideM' Alıntı:
ve işte sonuç;

maxMESA' Alıntı:
yauu ne alakası var bak bu ikizler burcu ;

Günlük rutinde bugün, iç dünyanızla bağlantınız yoğunlaşır. Kendinize ait tüm geçmiş duyguları gözden geçirmek kimi anlarda kin duygunuzu da tetikleyebilir. Affetmeniz zorlaşabilir ve agresif tavırlar gösterebilirsiniz. Sezgilerinizin gücü inanılmaz artabilir ve siz gerçekleşen rüyalar görebilirsiniz. Aile büyüklerinizden bir kişi özellikle annenizle olan kopukluklar canınızı sıkabilir yada anneniz sizin üzerinizde baskı kurabilir. Ve siz bu baskı karşısında yaşamınızın kontrolünü ele almak isteğiyle karşı çıkışlara meyilli olabilirsiniz. Her ne olursa olsun günün enerjileri serttir ve siz bunun bilinciyle ayarlamanızı yaparak sakin kararlar almaya çalışınız.

Bu da yengeç burcu ;

İnatçı yapınız daha da belirginleşecek. Fikirlerinizden ödün vermek istemiyorsunuz. Yaşamla ilgili o kadar çok planınız var ki... Saplantılar içinde olduğunuz zaman, kısır bir döngü içinde olabiliyorsunuz. Bugün olaylar karşısında çabuk sinirlenebileceğiniz bir gün.
Pek yanılmam!  :D :D :p

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Yok ben birazcık benzerlik varsa belki ikizlere geçerim diye düşünmüştüm. Ama yokmuş. Az daha kaymasını bekleyip boğa burcuna geçecem inşallah.  :D
Ben Başak'tan öteye kayamam artık, yaşım uygun değil, buradan emekli olurum! :)
Ama bak yine de yanılmadım, okudun sonuçta ve hatta yarından sonra hangisi işine gelirse o burçtan olma olasılığın bile var gibi geldi bana. :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Zynep' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Yok ben birazcık benzerlik varsa belki ikizlere geçerim diye düşünmüştüm. Ama yokmuş. Az daha kaymasını bekleyip boğa burcuna geçecem inşallah.  :D
Ben Başak'tan öteye kayamam artık, yaşım uygun değil, buradan emekli olurum! :)
Ama bak yine de yanılmadım, okudun sonuçta ve hatta yarından sonra hangisi işine gelirse o burçtan olma olasılığın bile var gibi geldi bana. :)
Ee okurum ben meraklıyım. nolur nolmaz :)