Bu yazıyı okuyanların dibi aşarak, zirvede kalabilmelerini diliyorum...

• Konbuyu başlatan tnctrkcell
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde tnctrkcell tarafından oluşturulan Bu yazıyı okuyanların dibi aşarak, zirvede kalabilmelerini diliyorum... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,535 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Bu yazıyı okuyanların dibi aşarak, zirvede kalabilmelerini diliyorum...
Konbuyu başlatan tnctrkcell
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zabit
T

tnctrkcell

MELİH ARAT [ ZAMAN ]

dipte kalanlar ve dibi geçebilenler

Dünyaca ünlü pazarlama otoritesi Seth Godin 'Dip' isminde, fiziksel olarak küçük, mesaj olarak büyük bir kitap yazmış. Dip, sürekli olarak içinde yer aldığımız bir eğriye verilen isim.

Godin, günlük yaşamımıza hakim olan bir şablon yakalamış. Hemen her alanda yaşadığımız bir sorunu çok açık bir şekilde ortaya koymuş. 1 milyon kişinin katıldığı ve sadece 20 bin kişinin kazanacağı bir sınav düşünelim. Sınav için hazırlanan bir milyon kişiden gerçekten hazırlananları diyelim ki günde 20 soru çözüyor. Giderek performansları iyileşiyor. 20 sorudan 30 soruya, 30 sorudan 40 soruya çıkıyorlar. Ancak 50 soruya ulaştıklarında artık zor gelmeye başlıyor. Daha az televizyon izlemek, daha az arkadaşlarla görüşmek ve daha çok çalışmak gerekiyor. Günde 50 soru yapma çabası acıtıyor ve artık günlük çözebildikleri soru miktarını azaltamıyorlar. 50 soru ve yukarısı aşılmaz bir uçuruma dönüşüyor. İşte sınava hazırlanan 1 milyon kişiden belki 998 bin kişi, bu uçurumdan yukarı bir türlü çıkamıyor. Ders çalışmanın getirdiği acıya dayanamıyorlar. Ancak 2 bin kişi kararlı davranıyor, giderek çözdükleri soru miktarını artırıyor. 50 sorudan 100 soruya, 100 sorudan 200 soruya, 200 sorudan 300'e doğru yükseliyor. Elbette günlük çözülen her soruyla oluşan fazladan yük artıyor, bir kısmı 300 soruyu çözmeyi sabitliyor ve bu seviyede kalıyor.

Çünkü o kadar çok soru çözmek beyin kaslarını acıtıyor. Bu arada sınavda ilk 50'ye aday olanlar kararlı bir şekilde devam ediyor ve beyin kasları isyan etse bile günde 700 soruyu görüyor. Bu da onlardan birini sınav şampiyonu yapıyor.

Aynı sistem sporda da geçerli. Ortalama bir basketçi günde 6 saat antrenman yapıyorsa, yıldız bir basketçi günde 12 saat çalışma yapıyor. Zaten yıldız sporcu olmakla, sıradan sporcu olmanın arasındaki temel fark budur. Sıradan yüz binlerce sporcu, sıradan antrenmanlarını yapıyorlar ve o sıradan antrenmana bile katlanmak güç gerektiriyor. Yedinci saate dayanabilmek güç, kararlılık ve irade gerektiriyor. Sonuçta o uçurumu aşamadığınız zaman sınıfta kalıyorsunuz. İşte sadece o acıya katlanabilenler yıldız bir sporcu oluyor. Derin yarığı aşacak güçte, kararlılık ve iradede olanlar ilerliyor. O derin yarığı aşabilenlerin sayısı genel toplumun çok çok küçük, iki haneli rakamlarla ifade edilebilecek kadar küçük bir bölümü. Derin yarığı aşmayı başaranlar sert ve dik bir yokuşa geliyor; ama hızını bir defa alanlar yokuşun zirvesine gitmeyi başarıyor.

Yukarıdaki şablon her yere oturuyor. Yabancı dil öğrenmeye, tıp alanında başarıya, dağcılığa, ticari yaşama, satışçılığa... Belirli bir alanda başarı için gerekenlerin ilk başlangıç kısmını yapabilenler çok olsa da daha sonra enerjileri tükeniyor; daha ileri gidemiyorlar ve sıradan insanlar olarak kalıyor. Bu kitap çantamdayken arka arkaya yaptığım seyahatlerde dört defa arka arkaya okudum. O dipte kalanlardan olmamak için daha çok çalışmak istedim / daha gayretliyim şimdi. Dip noktanın neresi olduğunu görüyorum; zirveyi de seçebiliyorum. Bu yazıyı okuyanların dibi aşarak, zirvede kalabilmelerini diliyorum.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yani zoru başarmak için çalışmak çok çalışmak, bir anlamda kendini zorlamak...
Ancak zirveye ulaşabildikten sonra, bu çalışma temposuna artık beyin ve vücut hazır hale geliyor.
Melih Arat'ı çok severim. Teşekkürler Musti.
Sen de tembellik yapma, bu yazıyı oku oku oku! ;)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Azim ve irade ile aşılamıyacak engel yok.. Yazı için çok teşekkürler.. Başarı yüksek irade , azim ve çalışmanın ürünüdür..

T

tnctrkcell

Zynep' Alıntı:
Ancak zirveye ulaşabildikten sonra, bu çalışma temposuna artık beyin ve vücut hazır hale geliyor.
ah ahh... :)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu yazıyı okuyunca aklıma Sophie nin dünyası geldi.
Tavşanın tüylerinin dibinde yaşayanlar ve yukarıya tırmanmaya cesaret edenler :)
Bu güzel yazı için teşekkürler..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
etkili, akıcı, çok hoş bir uslupla yazılmış.
çok beğendim teşekkür ederim
dipte kalmamak zirveyi vurmak umuduyla
diyeyim bende  :)

Y

yaşar özcan

Kullanıcı
20 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
alanya
Melih Arat ın genelde yazıları cok güzel, tam bir motivasyon ustası diğer yazılarınında (zaman gazetesi) takip edilmesi çok faydalı olur ... teşekkürler

R

roze

Çünkü o kadar çok soru çözmek beyin kaslarını acıtıyor. Bu arada sınavda ilk 50'ye aday olanlar kararlı bir şekilde devam ediyor ve beyin kasları isyan etse bile günde 700 soruyu görüyor. Bu da onlardan birini sınav şampiyonu yapıyor.
Günde 700 soru çözmek, vay be. Azmin, çalışmanın elinden hiç birşey kurtulmaz, kurtulamaz. :)
Çok teşekkürler Mustafa ;)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
başarının sırrı çok çalışmak ve umudunu kaybetmemek zaten bu bir seçimdie kendini aşarsın yada yerinde sayarsın bu sana bağlı ;)

T

tnctrkcell

roze' Alıntı:
Günde 700 soru çözmek, vay be. Azmin, çalışmanın elinden hiç birşey kurtulmaz, kurtulamaz. :)
Çok teşekkürler Mustafa ;)
;)

K

kaganca

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
zonguldak
Misal 50 soruda kalmamak için beyin kasların acıdığı  bittiği anlarda daha ileriye bir adımdaha ileriye atmak istediğimde uykuya yenik düşüyorum. ozaman ne yapabilirim bide ona çare bulsalar

K

kartal

Kullanıcı
21 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
adana
tüm çalışmalarımız beyinle başlayıp beyinle bitiyor insanda yorgunluk nadir bilmeyen bir denge var kaslar ayaklarımız asla yorulmaz yalnızca beynimize hakim olamadığımız zaman beynimize hükmedemiyoruz o zaman da beyin yorgunluk hormonlarını salgılıyor ve vücudumuz bu hormonlara yenik düşüyor beynimize hükmedebildiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok bilgisayarı ilk bulan kişide bir insandı bizden tek farkı çok çalışması

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
:) evet oku oku oku
çalış çalış çalış....
tembellik hastalıktır.... :) teşekkürler paylaşım için