bu konuda görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar

• Konbuyu başlatan defne yücel
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde defne yücel tarafından oluşturulan bu konuda görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,878 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı bu konuda görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar
Konbuyu başlatan defne yücel
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SEREL
defne yücel

defne yücel

Kullanıcı
25 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
ben toplum karşısında çok heyecanlanıyorum ve iki kelimeyi bir araya getirip cümlemi bitiremiyorum. bu sebebten toplantılarda fazla söz alıp konuşamıyorum. bu iş hayatımı  olumsuz şekilde etkiliyor.kariyer konusunda plan yapmama engel oluyor.bunada çok üzülüyorum. bu tür problemi olupta,bu sorunda kurtulan arkadaşı varsa yada tavsiyesi olan tüm önerilerinizi bekliyorum .Teşekkürler

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ya aslında çok karmaşık bir konu. Şimdi ben bir çözüm yolu söylesem sana uymayabilir. Ya da farklı sonuçlara yol açabilir. O yüzden hiç bir şey tavsiye etmesem daha iyi olacak .Bence bir uzmana danış :)

Tek söyleyebileceğim bu düzelmenin birden gerçekleşmeyeceği. Uzun zaman alabilir. Yavaş yavaş çalışmalısın.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Akşamları evde ayna karşısında denemeler yapmayı denedin mi? Evde sesli konuşmayı, bir şeyler anlatmayı,..vs?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Toplumdaki her bireyin senden farkının olmadıgını düşün.
Çekinicek bir şey yok kendin gibilere konuşuyormuşsun gibi yap.ne bilim bu konu hakkında uzmanlaşmış kişilere baş vurabilirsiniz.
Aklıma ilk etapta sadece bunlar geliyor, ama aşılamayacak bir sorun değil, o kadar dert etmeyin kendinize.

S

spiritualsigns

Bu tipik bir sosyal fobi belirtisidir... Psikiyatri desteği almanı öneririm zira başarısızlığın giriş kapısıdır... ayrıca ilerki safhalarda içe kapanma ve toplumdan uzaklaşma gibi sorunlarla karşılaşabilirsin... bana göre kendi başına çözebileceğin bir sorun değil... Telkin ve terapi önemli...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya bence sorunun ne olduğunu farkedebildiğine göre çözümü de isterse kendi bulabilir. Her olayda terapiye gidilmesine gerek görmüyorum ben. Güçlü bir irade ile üstesinden gelinebilir bir durum. Eğer bu safhadaysa..

S

spiritualsigns

Kariyer hedefi olduğu içindi önerim... normal şartlarda elbette zamana yaygın şekilde çözüm yolları bulunabilir ancak kariyer yapmak gibi hedefler belirlediysen profesyonel  düşünüp profesyonel hareket etmesi ve ilerlemeyi hızlandırması adına şart bence...

Kariyer yapma gibi durumlar profesyonelliği gerektirir... Bir çok iş adamı ve yönetici bu anlamda özel eğitimler alıyorlar... bizim yapabileceğimiz üstte belirttiğim gibi telkin ve terapi.. tabi ki içimizde varolan cevheri ortaya çıkarma çabası...

defne yücel

defne yücel

Kullanıcı
25 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
arkadaşlar ben evliyim ve eşim bir psikologdan yardım almama karşı.kendin halledebilirsin diyor ama yapamıyorum.int. üzerinden görüşebilecegim bu konuda yardım alabilecegim bir site biliyormusunuz.

S

spiritualsigns

defne yücel' Alıntı:
arkadaşlar ben evliyim ve eşim bir psikologdan yardım almama karşı.kendin halledebilirsin diyor ama yapamıyorum.int. üzerinden görüşebilecegim bu konuda yardım alabilecegim bir site biliyormusunuz.
DEPAM olarak aratın... bu konuda destek verebilirler diye umuyorum... Eşinizinde psikolog desteği almanıza karşı çıkması ayrı bir kişilik sorunu gibi... ben 8 yıl terapi aldım sağlıklı bir birey olduğumu düşünüyorum ancak bu destek almama engel değil...

Korkusu deli damgası yemeniz mi nedir?

defne yücel

defne yücel

Kullanıcı
25 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayır öyle degil.o benim bu sorununum üstesinden tek başıma gelecegimden o kadar emin ki bunu gereksiz görüyor. ben de ondan habersiz bir psikologla götüşmek isemiyorum

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Başkalarının sizden emin olmasından ziyade  (eşiniz dahi olsa )sizin kendinizden emin olmanız gerekiyor efendim.
Eğer siz üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konuda eşinizi ikna etmeniz gerekir. en azından bu durumun üstesinden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.

S

spiritualsigns

aslında gelememek gibi bir durum olamaz... en önemlisi sorunun farkındasınız yani yolu yarılamışsınız bile... internet gibi engin bir bilgi denizi var bir tuşla dünyaya ulaşıyorsunuz.. bu anlamda şanslı bireyleriz... araştırın derim biraz... okuyun... sorunun tam olarak ne olduğunu bilmesemde yukarıda bahsedilen sorun gibiyse halledilebilir... ha sorununuz atıyorum depresyonun eşlik ettiği sosyal fobi olabilir panik atak olabilir , obsesif ve kompulsif sorunlar olabilir.. nevrotik sorunlar olabilir yada borderline sorunlar olabilir ciddi boyutta görüyorsanız destek alın derim...

S

spiritualsigns

Korsan' Alıntı:
Başkalarının sizden emin olmasından ziyade  (eşiniz dahi olsa )sizin kendinizden emin olmanız gerekiyor efendim.
Eğer siz üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konuda eşinizi ikna etmeniz gerekir. en azından bu durumun üstesinden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.
katılıyorum size...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan'ın da dediği gibi eşinizden önce sizin karar vermeniz gerekiyor üstesinden tek başınıza gelip gelemeyeceğinize.. Ona kolay geliyor olabilir, kişiliği buna elverişlidir.
Sorunu farketmeniz çok güzel bir adım. Bence bir terapi görmeden önce bununla ilgili dökümanları, çözüm yöntemlerini bir okuyun ve halletmeye çalışın. Sorunu yardım almadan çözdüğünüzü görünce kendinize güveniniz çok daha fazla artacaktır.

B

Batusch

Kullanıcı
22 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
belki eski bir teknik olacak ama ben de işe yaramıştı. Ben lisedeyken çok çekingendim edebiyat öğretmenim sayesinde diyebilirim kendime olan güvenim arttı ve şimdi üniversitede sunumlara katılmak için can atıyorum. İlk başta üç beş tane kitap okumamı söylemişti dediği gibi yaptım ardından kitaplarda da bahsettiği gibi bazı yazılar yazdım kendi sözlerimden ne olursa merhaba nasılsın bile olabilir ve bunları bir kasete kaydetmiştim. ve tekrar tekrar dinlemeye başladım her geçen gün söyleyebildiklerim güç kazandı ve daha istekli duruma geldim. kendi sesimin bende yarattığı gücü farkettim ve şimdi toplum önünde bana gülseler de biliyorumki aslında gülünç olduğum için değil güzel bir fıkra anlattığım içindir. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Batusch' Alıntı:
ve şimdi toplum önünde bana gülseler de biliyorumki aslında gülünç olduğum için değil güzel bir fıkra anlattığım içindir. :)
Sen kendini kandırıyorsun.
Bana göre tabi..

B

Batusch

Kullanıcı
22 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Batusch' Alıntı:
ve şimdi toplum önünde bana gülseler de biliyorumki aslında gülünç olduğum için değil güzel bir fıkra anlattığım içindir. :)
Sen kendini kandırıyorsun.
Bana göre tabi..

saygı duyuyorum fikrine.. kim bilir belki de?

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
“Büyük bir kapitalist olacağıma, keşke büyük bir hatip olsaydım” P. Armour  :)

Hitapet ve diksiyon konusunda egitim almalısın uzman kişilerden,eğer alacak birileri yoksa etrafında "Güzel konuşma ve hitabet sanatı" ile arama yaparak kendini eğitebilirsin..

Ben senin için biraz bakındım,umarım yardımcı olur ve uygularken Kalbin iki misli çarptıgında ve heyecan son raddesine geldiğinde, Akıldakilerini unutmadan beden ve duygu kontrolunu sağlayabilirsin :)

1- Erken başlayın
Bir konuşma yapmak zorundaysanız, daha sonra değil, hemen işe başlayın. Hazırlanmak için ne kadar çok zamanız olursa, kendinizden o kadar emin olursunuz.

2- Dinleyicilerinizi tanıyın
KİME konuşacağız hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi edinin. Dinleyicilerinizin ortak özellikleri nelerdir? Eğitim düzeyleri nasıldır? Bu tür sorulara ne kadar çok yanıt bulabilirseniz, konuşmanızı onların duymak isteyeceklerine o kadar çok odaklayabilirsiniz.

3- Orijinal olmak konusunda endişelenmeyin
Heyecanlı ve kalpten gelen bir konuşma yapar ve söylediklerinize inanırsanız, seçtiğiniz konu hakkında konuşan ilk ya da 15. kişi olmanız fark etmez. Tüm orijinalliğiniz SESİNİZdir.

4- Basit olun
Kısa ve öz bilgi parçacıkları, dinleyicilerin söylenenleri daha kolay algılamaları sağlar.

5- Onlara bir fırsat sunun
Dinleyicilerinizin sorunlarına çözüm bulun; onların düşünce ve eylem biçimlerini zorlayacak bir iddia öne sürün ya da onlara yeni bir şey öğrenme fırsatı sunun. Konuşmanızı, sunduğunuz fırsatın çevresinde şekillendirin. (”Bugün size işlerinizi sürekli erteleme eğilimini yaşamızdan sonsuza dek silmeniz için 3 araç sunacağım.”)

6- Bir diyalog yaratın
Yaptığız işi ”bir konuşma yazmak” şeklinde düşünmeyin. Bunu, sizinle dinleyiciniz arasında bir diyalog yaratmak olarak değerlendirin.

7- Dinleyiciyi konuşmanın içine alın
Diyalog hissini yaratmak için dinleyicinizle etkileşimde bulunun. Onlara soru sorun (”Kaçız bu konuda hemfikir?”); yapacak iş verin (”Bir sonraki gerçeği yazmanızı istiyorum…”).

8- Kendinizi dinleyin
Konuşmanızın kulağa nasıl geldiği, nasıl okunduğundan daha önemlidir. Konuşmanızı göze değil, kulağa hitap edecek biçimde oluşturun.

9- Prova, prova, prova!
Konuşmanızı mümkün olduğunca sık prova edin; sürekli tekrarlayın. Böylece, mükemmel bir sunum yapabilirsiniz.

10- Eğlenin
Konuşmanızı oluşturma sürecinin kolay ve zahmetsiz geçmesine özen gösterin. Süreci eğlenceli kılarsanız, bu durum konuşmanıza da yansır ve süper bir sunum yapmış olursunuz!

kaynak: Jim Allen

G

GÜLBANU38

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Akşamları evde ayna karşısında denemeler yapmayı denedin mi? Evde sesli konuşmayı, bir şeyler anlatmayı,..vs?
bende bu konuda bu düşünceye katılıyorum ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu durum zor bir durum ama geçici :)

Tavsiye istemişsin;

Oğuz Saygın, bir seminerinde buna benzer soru karşısında cevap olarak,
diğer arkadaşlarında dediği gibi öncelik olarak, evde topluluk önünde konuşuyormuşsunuz gibi, aileniz karşısında konuşulmasını, pratik yapılmasını, devamında İletişim kitapları ve kitap içinde belirtilen alıştırmaları uygulayabilirsiniz...

Örneğin, çalıştığım iş yerinde yeni başlayanlara, devam eden ama yeni eğitim alan personellere sınav yanında similasyon yapılmkata ve genelde ilk similasyonda, bildiği halde heyecandan kalan arkadaşlar biliyorum...

Ve tek önerdiğim şey, karşımızdakini/lerini bilgilendirien kişi kendimizi görmek, ama en önemlisi kendimize güvenerek aktarmamız.

Evet belki ilk bir kaç sunumunuzda başarısız olacaksınız ama unutmayın;
Çocuklar bile yürümeyi, düşe kalka öğreniyorlar :)